Civil Engineering - Estimating and Costing - Discussion
Discussion Forum : Estimating and Costing - Section 1 (Q.No. 22)
22.
For 12 mm thick cement plastering 1 : 6 on 100 sq.m new brick work, the quantity of cement required, is
Discussion:
43 comments Page 3 of 5.
Jon said:
5 years ago
Why take 30% extra here? Please explain me.
Lilly said:
4 years ago
Adding 30 per extra for uneven surface and to fill up joints.
Aaina said:
9 years ago
If it's 15mm thick then what is the answer?
Mukund said:
1 decade ago
Total volume = 100*.012 = 1.2cum.
30% more mortar required so 1.2+ (.3*1.20) = 1.56cum.
Now also to get dry volume of mortar, wet wet volume may b further increase by 25%.
So volume of dry mortar = 1.6+ (1.56*.25) = 1.95cum.
Now proportion = 1:6.
So volume of cement = (1/7) * 1.95 = 0.2785 (ans).
30% more mortar required so 1.2+ (.3*1.20) = 1.56cum.
Now also to get dry volume of mortar, wet wet volume may b further increase by 25%.
So volume of dry mortar = 1.6+ (1.56*.25) = 1.95cum.
Now proportion = 1:6.
So volume of cement = (1/7) * 1.95 = 0.2785 (ans).
Chandu said:
1 decade ago
Given volume = 100*.012 = 1.2cum.
Increase mortar by 30% = 1.56cum.
For volume of dry mortar increase 25%= 1.56+ (1.56*.25) = 1.95cum.
Now proportion = 1:6.
k+6k=7k.
So volume of cement = (1/7) * 1.95 = 0.2785.
This is the correct answer.
Increase mortar by 30% = 1.56cum.
For volume of dry mortar increase 25%= 1.56+ (1.56*.25) = 1.95cum.
Now proportion = 1:6.
k+6k=7k.
So volume of cement = (1/7) * 1.95 = 0.2785.
This is the correct answer.
Ajay saini said:
1 decade ago
You can take 30% for uniform wall and 25% for dry volume i.e. total 55% Now 10x10x0.012 = 1.2 hence (1.2/1+6)+(1.2/1+6)x55/100 = 0.2785.
Pritam said:
1 decade ago
How could you take, extra 30% morter?
PIYUSH SINGH said:
1 decade ago
Volume of plaster = area * thickness = 0.012*100 = 1.2 cum.
Increase this by 30 % therefore = 1.2*1.3 = 1.56 cum.
For volume of dry mortar = 1.25*1.56 = 1.95 cum.
Now 1 part is of cement and 6 part is of sand so,
Cement = (1/7) *1.95= 0.2785 volume of cement.
Volume of one bag of cement = 0.035 cum.
So no of bags required = 8 bags.
Increase this by 30 % therefore = 1.2*1.3 = 1.56 cum.
For volume of dry mortar = 1.25*1.56 = 1.95 cum.
Now 1 part is of cement and 6 part is of sand so,
Cement = (1/7) *1.95= 0.2785 volume of cement.
Volume of one bag of cement = 0.035 cum.
So no of bags required = 8 bags.
Nivas said:
1 decade ago
Is is possible go around 55% volume extra for dry & wet mortar?
ABHIJIT MANDAL said:
10 years ago
Volume of plaster = 0.012*100 = 1.2 m^3.
Add 20% depression & wastages volume of plaster = 1.2+1.2*20% = 1.2+0.24 = 1.44.
Add 1/3 dry volume = 1.44+1.44*1/3 = 1.44+0.48 = 1.92 m^3.
Cement = 1.92*1/7 = 0.274 m^3.
Add 20% depression & wastages volume of plaster = 1.2+1.2*20% = 1.2+0.24 = 1.44.
Add 1/3 dry volume = 1.44+1.44*1/3 = 1.44+0.48 = 1.92 m^3.
Cement = 1.92*1/7 = 0.274 m^3.
Post your comments here:
Quick links
Quantitative Aptitude
Verbal (English)
Reasoning
Programming
Interview
Placement Papers