Civil Engineering - Estimating and Costing - Discussion

Discussion :: Estimating and Costing - Section 1 (Q.No.22)

22. 

For 12 mm thick cement plastering 1 : 6 on 100 sq.m new brick work, the quantity of cement required, is

[A]. 0.200 m3
[B]. 0.247 m3
[C]. 0.274 m3
[D]. 0.295 m3

Answer: Option C

Explanation:

No answer description available for this question.

P Takhe Lomdak said: (Oct 2, 2013)  
How it is calculated out please tell me the procedure?

Mukund said: (Dec 13, 2013)  
Total volume = 100*.012 = 1.2cum.

30% more mortar required so 1.2+ (.3*1.20) = 1.56cum.

Now also to get dry volume of mortar, wet wet volume may b further increase by 25%.

So volume of dry mortar = 1.6+ (1.56*.25) = 1.95cum.

Now proportion = 1:6.

So volume of cement = (1/7) * 1.95 = 0.2785 (ans).

Chandu said: (Jan 27, 2014)  
Given volume = 100*.012 = 1.2cum.

Increase mortar by 30% = 1.56cum.

For volume of dry mortar increase 25%= 1.56+ (1.56*.25) = 1.95cum.

Now proportion = 1:6.
k+6k=7k.

So volume of cement = (1/7) * 1.95 = 0.2785.

This is the correct answer.

Ajay Saini said: (Apr 23, 2014)  
You can take 30% for uniform wall and 25% for dry volume i.e. total 55% Now 10x10x0.012 = 1.2 hence (1.2/1+6)+(1.2/1+6)x55/100 = 0.2785.

Pritam said: (Jul 30, 2014)  
How could you take, extra 30% morter?

Piyush Singh said: (Sep 9, 2014)  
Volume of plaster = area * thickness = 0.012*100 = 1.2 cum.
Increase this by 30 % therefore = 1.2*1.3 = 1.56 cum.
For volume of dry mortar = 1.25*1.56 = 1.95 cum.

Now 1 part is of cement and 6 part is of sand so,
Cement = (1/7) *1.95= 0.2785 volume of cement.
Volume of one bag of cement = 0.035 cum.

So no of bags required = 8 bags.

Nivas said: (Sep 18, 2014)  
Is is possible go around 55% volume extra for dry & wet mortar?

Abhijit Mandal said: (Jan 21, 2016)  
Volume of plaster = 0.012*100 = 1.2 m^3.

Add 20% depression & wastages volume of plaster = 1.2+1.2*20% = 1.2+0.24 = 1.44.

Add 1/3 dry volume = 1.44+1.44*1/3 = 1.44+0.48 = 1.92 m^3.

Cement = 1.92*1/7 = 0.274 m^3.

Adebola said: (Sep 13, 2016)  
I think answers may vary because one may decide to allow 10-20% for wastage& 30%-35% for shrinkage.

Brijesh Vishwakarma said: (Sep 14, 2016)  
Volume of plaster = 0.012 * 100 = 1.2 m^3.

Add 60% for new wall depression & wastages volume of plaster = 1.2 + 1.2 * 60% = 1.92 cum.

Cement = 1.92 * 1/7 = 0.274 m^3.

Puja Mandal said: (Nov 27, 2016)  
According to me, it is .012 * 100 = 1.2, dry wt = 1.54 * 1.2 = 1.848, 1.848 ÷ 7 = .264.

Aaina said: (Feb 23, 2017)  
If it's 15mm thick then what is the answer?

Arjun said: (Feb 25, 2017)  
As per my solution, it's 33 percent extra why you are taking 30 percent?

Sufazo said: (Mar 28, 2017)  
According to this answer, they taking 60% extra => 1.2 * 60/100 = 0.274.

Shahanshah Khan said: (Nov 14, 2017)  
I think dry value taken so large in solution maximum take extra 20% to 30%.

Mohit said: (Dec 26, 2017)  
If it is 15 mm thick than answer is .345 cum.

Salma said: (Jan 10, 2018)  
1*100*. 012*1. 54/7 =. 274.

Adhiyaman said: (Jan 10, 2018)  
Thanks to all.

Mohit Motwani said: (Jan 30, 2018)  
Volume of mortar required= 100*.12 = 1.2.
Total 60% of volume increases for dry mortar
1.2+ (.60* 1.2)= 1.92.

Now volume of cement = 1/7 * 1.92= 0.2743.

Muthu Nayak said: (Mar 7, 2018)  
dry vol=area*thckness*1.3*1.25.
dry vol=100*0.012*1.3*1.25.
=1.95cum,

Cement=1.95/1+6,
Cement=0.278cum,

Sachin Das said: (Apr 23, 2018)  
For 1 m3,
Dry volume = 1m3,
Wet volume is 35% of dry volume,
So we have to take.

1: 6 = 1.35 ( 1.35 m3 become 1m3 after adding water in mortor....and for concrete we take 55%....1.54m3 = 1m3).
1+ 6 = 7........1.35/7 = 0.193 cement required per m3,
Volume = 12/1000 * 100 = 1.2 m3,
Required cement volume= 1.2 * 0.193 =0.23.

Naveen Srivastava said: (Sep 29, 2018)  
0.278 is the incorrect answer.

There is no need to add an extra 25%.
It's Converted to wet volume to dry volume by 1.30.
The Correct ans is 100 * 0.012 * 1.30 = 1.56 * (1/7) = 0.222cum.

Deepak said: (Oct 4, 2018)  
Why to increase by its 30%?

Matiur Rahaman said: (Nov 21, 2018)  
Given thickness of plaster = 12mm = 12/1000 m = 0.012m.
Ratio (1:6).
Since you have not given assume that 100 sq M of plaster is Done.
Thus volume of plaster = 100 x 0.012 =1.2 cum.
Add 60 % for unevenness of plaster surface and voids.
Total volume of plaster work = 1.2 + 60/100 x 1.2 =1.92 cum.
Volume of cement = 1.92/(1+6) =0.274 cum.

Ramvir Singh said: (Dec 26, 2018)  
@All

We will take 60% extra of total Volume for water and joint filling between the bricks. So, 1 for 15mm thick plasters the answer is 0.3428 m3 and For 12 mm thick plaster it is 0.2742 m3.

Shree said: (Jun 5, 2019)  
Wet mix mortar for uniform layer =12/1000*100 = 1.2 cum.

Adding 30% to fill up joints, uneven surface,
Then, Quantity of Mortar =1.2 + 1.2*30% =1.56 cum.
Increasing 25% the dry volume = 1.56+1.56*25%= 1.95 cum.
Total parts (C:S) = 1+6 =7.

Then, Cement = 1.95/7 = 0.278 Cum = 0.278/0.0347 = 8 Bags Cement required.

Bharat said: (Jul 16, 2019)  
Thanks all.

Govind said: (Sep 9, 2019)  
Thanks everyone for explaining the solution.

Jigme said: (Sep 15, 2019)  
Thank you all for explaining the answer, clearly.

Dinesh Sunar said: (Nov 24, 2019)  
Area to be plaster = 100m^2.
Thickness of plaster = 12mm = 0.012m.
The volume of plaster = 100x0.012 = 1.2m^3.

Adding 20%of wet volume,
= 1.2+1.2x20% = 1.44m^3.

Increase the wet material by 1/3rd volume in order to get dry volume.

The volume of dry material = 1.44+1.44x1/3.
, ,, = 1.92 m^3.
Now, volume of cement = 1/7x1.92 = 0.274.

Hari said: (Aug 23, 2020)  
Why we take 30% extra? Please explain.

Kaku said: (Sep 30, 2020)  
The correct answer is 0.2228m3.

Jon said: (Dec 2, 2020)  
Why take 30% extra here? Please explain me.

Post your comments here:

Name *:

Email   : (optional)

» Your comments will be displayed only after manual approval.