Civil Engineering - Estimating and Costing - Discussion
Discussion Forum : Estimating and Costing - Section 1 (Q.No. 22)
22.
For 12 mm thick cement plastering 1 : 6 on 100 sq.m new brick work, the quantity of cement required, is
Discussion:
43 comments Page 1 of 5.
Vintage said:
3 years ago
Plastering thickness 12 mmc= 12/1000 = 0.012m.
Volume of cement mortar required = (Plastering Area x thickness) = 100 m2 x 0.012m = 1.2 m3
(This is a wet volume which means we need this much volume of cement mortar after mixing water.
So, for dry volume, we have to add 30-35% as bulkage of sand, we are using 35% and wastage as 20%).
Consider 35% Sand Bulkage = 1.2 m3 x (1 + 0.2 + 0.35) = 1.86 m3
Cement required = (1/7) x 1.86 = 0.265 m3.
Volume of cement mortar required = (Plastering Area x thickness) = 100 m2 x 0.012m = 1.2 m3
(This is a wet volume which means we need this much volume of cement mortar after mixing water.
So, for dry volume, we have to add 30-35% as bulkage of sand, we are using 35% and wastage as 20%).
Consider 35% Sand Bulkage = 1.2 m3 x (1 + 0.2 + 0.35) = 1.86 m3
Cement required = (1/7) x 1.86 = 0.265 m3.
(8)
Swarnim said:
1 year ago
Area to be plaster = 100m^2.
Thickness of plaster = 12mm = 0.012m.
The volume of plaster = 100x0.012 = 1.2m^3.
Adding 20%of wet volume,
= 1.2 + 1.2 x 20% = 1.44m^3.
Increase the wet material by 33% (generally, as range is 30-35%) volume in order to get dry volume.
The volume of dry material = 1.44 + 1.44 x .33 = 1.952 m^3.
Now, volume of cement = 1/7x1.952 = 0.2736 m^3 on rounding off it will be equal to 0.274 m^3 as per answer.
Thickness of plaster = 12mm = 0.012m.
The volume of plaster = 100x0.012 = 1.2m^3.
Adding 20%of wet volume,
= 1.2 + 1.2 x 20% = 1.44m^3.
Increase the wet material by 33% (generally, as range is 30-35%) volume in order to get dry volume.
The volume of dry material = 1.44 + 1.44 x .33 = 1.952 m^3.
Now, volume of cement = 1/7x1.952 = 0.2736 m^3 on rounding off it will be equal to 0.274 m^3 as per answer.
(12)
Dinesh sunar said:
6 years ago
Area to be plaster = 100m^2.
Thickness of plaster = 12mm = 0.012m.
The volume of plaster = 100x0.012 = 1.2m^3.
Adding 20%of wet volume,
= 1.2+1.2x20% = 1.44m^3.
Increase the wet material by 1/3rd volume in order to get dry volume.
The volume of dry material = 1.44+1.44x1/3.
, ,, = 1.92 m^3.
Now, volume of cement = 1/7x1.92 = 0.274.
Thickness of plaster = 12mm = 0.012m.
The volume of plaster = 100x0.012 = 1.2m^3.
Adding 20%of wet volume,
= 1.2+1.2x20% = 1.44m^3.
Increase the wet material by 1/3rd volume in order to get dry volume.
The volume of dry material = 1.44+1.44x1/3.
, ,, = 1.92 m^3.
Now, volume of cement = 1/7x1.92 = 0.274.
(6)
Matiur Rahaman said:
7 years ago
Given thickness of plaster = 12mm = 12/1000 m = 0.012m.
Ratio (1:6).
Since you have not given assume that 100 sq M of plaster is Done.
Thus volume of plaster = 100 x 0.012 =1.2 cum.
Add 60 % for unevenness of plaster surface and voids.
Total volume of plaster work = 1.2 + 60/100 x 1.2 =1.92 cum.
Volume of cement = 1.92/(1+6) =0.274 cum.
Ratio (1:6).
Since you have not given assume that 100 sq M of plaster is Done.
Thus volume of plaster = 100 x 0.012 =1.2 cum.
Add 60 % for unevenness of plaster surface and voids.
Total volume of plaster work = 1.2 + 60/100 x 1.2 =1.92 cum.
Volume of cement = 1.92/(1+6) =0.274 cum.
PIYUSH SINGH said:
1 decade ago
Volume of plaster = area * thickness = 0.012*100 = 1.2 cum.
Increase this by 30 % therefore = 1.2*1.3 = 1.56 cum.
For volume of dry mortar = 1.25*1.56 = 1.95 cum.
Now 1 part is of cement and 6 part is of sand so,
Cement = (1/7) *1.95= 0.2785 volume of cement.
Volume of one bag of cement = 0.035 cum.
So no of bags required = 8 bags.
Increase this by 30 % therefore = 1.2*1.3 = 1.56 cum.
For volume of dry mortar = 1.25*1.56 = 1.95 cum.
Now 1 part is of cement and 6 part is of sand so,
Cement = (1/7) *1.95= 0.2785 volume of cement.
Volume of one bag of cement = 0.035 cum.
So no of bags required = 8 bags.
Ankit kumar singh said:
2 years ago
The vol of plaster=0.012*100 = 1.2.
12 mm thickness is used;
So for vol of wet mortar increment is done by 30%.
(if 15 mm then 25%, if 20 mm then 20%)
Now vol of wet mortar =1.2 * 1.3 = 1.56.
(25% increment in wet mortar for vol of dry mortar)
The vol of dry mortar =1.56 * 1.25 = 1.95.
The vol of cement =1/7 * 1.95 = 0.278.
12 mm thickness is used;
So for vol of wet mortar increment is done by 30%.
(if 15 mm then 25%, if 20 mm then 20%)
Now vol of wet mortar =1.2 * 1.3 = 1.56.
(25% increment in wet mortar for vol of dry mortar)
The vol of dry mortar =1.56 * 1.25 = 1.95.
The vol of cement =1/7 * 1.95 = 0.278.
(19)
Sachin das said:
7 years ago
For 1 m3,
Dry volume = 1m3,
Wet volume is 35% of dry volume,
So we have to take.
1: 6 = 1.35 ( 1.35 m3 become 1m3 after adding water in mortor....and for concrete we take 55%....1.54m3 = 1m3).
1+ 6 = 7........1.35/7 = 0.193 cement required per m3,
Volume = 12/1000 * 100 = 1.2 m3,
Required cement volume= 1.2 * 0.193 =0.23.
Dry volume = 1m3,
Wet volume is 35% of dry volume,
So we have to take.
1: 6 = 1.35 ( 1.35 m3 become 1m3 after adding water in mortor....and for concrete we take 55%....1.54m3 = 1m3).
1+ 6 = 7........1.35/7 = 0.193 cement required per m3,
Volume = 12/1000 * 100 = 1.2 m3,
Required cement volume= 1.2 * 0.193 =0.23.
Shree said:
6 years ago
Wet mix mortar for uniform layer =12/1000*100 = 1.2 cum.
Adding 30% to fill up joints, uneven surface,
Then, Quantity of Mortar =1.2 + 1.2*30% =1.56 cum.
Increasing 25% the dry volume = 1.56+1.56*25%= 1.95 cum.
Total parts (C:S) = 1+6 =7.
Then, Cement = 1.95/7 = 0.278 Cum = 0.278/0.0347 = 8 Bags Cement required.
Adding 30% to fill up joints, uneven surface,
Then, Quantity of Mortar =1.2 + 1.2*30% =1.56 cum.
Increasing 25% the dry volume = 1.56+1.56*25%= 1.95 cum.
Total parts (C:S) = 1+6 =7.
Then, Cement = 1.95/7 = 0.278 Cum = 0.278/0.0347 = 8 Bags Cement required.
Mukund said:
1 decade ago
Total volume = 100*.012 = 1.2cum.
30% more mortar required so 1.2+ (.3*1.20) = 1.56cum.
Now also to get dry volume of mortar, wet wet volume may b further increase by 25%.
So volume of dry mortar = 1.6+ (1.56*.25) = 1.95cum.
Now proportion = 1:6.
So volume of cement = (1/7) * 1.95 = 0.2785 (ans).
30% more mortar required so 1.2+ (.3*1.20) = 1.56cum.
Now also to get dry volume of mortar, wet wet volume may b further increase by 25%.
So volume of dry mortar = 1.6+ (1.56*.25) = 1.95cum.
Now proportion = 1:6.
So volume of cement = (1/7) * 1.95 = 0.2785 (ans).
Chandu said:
1 decade ago
Given volume = 100*.012 = 1.2cum.
Increase mortar by 30% = 1.56cum.
For volume of dry mortar increase 25%= 1.56+ (1.56*.25) = 1.95cum.
Now proportion = 1:6.
k+6k=7k.
So volume of cement = (1/7) * 1.95 = 0.2785.
This is the correct answer.
Increase mortar by 30% = 1.56cum.
For volume of dry mortar increase 25%= 1.56+ (1.56*.25) = 1.95cum.
Now proportion = 1:6.
k+6k=7k.
So volume of cement = (1/7) * 1.95 = 0.2785.
This is the correct answer.
Post your comments here:
Quick links
Quantitative Aptitude
Verbal (English)
Reasoning
Programming
Interview
Placement Papers