Civil Engineering - Estimating and Costing - Discussion

Discussion :: Estimating and Costing - Section 2 (Q.No.8)

8. 

A cement concrete road is 1000 m long, 8 m wide and 15 cm thick over the sub-base of 10 cm thick gravel. The box cutting in road crust is

[A]. 500 m3
[B]. 1000 m3
[C]. 1500 m3
[D]. 2000 m3

Answer: Option C

Explanation:

No answer description available for this question.

Takhe Lomdak said: (Oct 4, 2013)  
How to calculate this problem?

Saket said: (Feb 19, 2015)  
What is the box cutting in road crust?

Habib Mansuri said: (Feb 21, 2015)  
I want explanation answer.

Shivansh Sharma said: (Jul 5, 2015)  
According to me 1000*8*0.15-1200 over sub base.

1000*8*0.10-800 for gravel. Total-2000 cum.

Venkatesh Aare said: (Oct 1, 2015)  
Total volume = L*B*D. So 1000*8*(25/100) = 2000 cum.

Shampa Sadhukhan said: (Apr 22, 2016)  
How to solve the problem?
Give explanation in step by step.

Rakhi Alwin said: (Apr 26, 2016)  
What does this box cutting mean? Explain it.

Usman said: (May 23, 2016)  
The road is 1000m long = 1000m.
The width is 8m = 8m.
The thickness of slab = 0.15m.
Excavation for sub base (10cm thick - 6.25cm compaction) = 3.75cm for gravel.

So,
1000m x 8m x (0.15m + .0375m).
1000m x 8m x 0.1875m = 1500 cubic m.

Rahul said: (Jul 28, 2016)  
@Usman.

Hou you define 6.25 is compacted?

Adebola said: (Sep 13, 2016)  
How do you define the 6.25 compaction & the remaining part of the calculation?

Pratap said: (Feb 9, 2017)  
Please explain in detail.

Mithun said: (Jul 20, 2017)  
Not getting this, please explain.

Amit said: (Aug 5, 2017)  
I don't understand it. Please explain.

Amit said: (Aug 5, 2017)  
What is 6.25? Please explain.

Ravi S Murnal said: (Aug 28, 2017)  
@Usman.

Explain 6.25 compaction. How you get it?

Madhu said: (Aug 30, 2017)  
Where did the 10cm thick gravel? and how would you know that 6.25compaction? totally confusing. Please explain this.

Deeptikant Sharma said: (Oct 24, 2017)  
15/4 = 3.75 then,

10cm - compaction 3.75 = 6.25 cm.

Bhavna said: (Dec 6, 2017)  
Please solve this in detail.

Vikas Kumar said: (Dec 14, 2017)  
2000 Cum is the correct answer.

Ziauddin said: (Dec 17, 2017)  
@Deeptikant Sharma.

What is 15/4?

Aamir said: (Dec 22, 2017)  
Box cutting means to the excavation of the road so as to fit the road in the excavated portion this is done to make road level with the surrounding, now you have remembered that there is compaction of 6.25cm in gravel in the subbase so remaining total available ht will be 15+3.75cm, and then as usual l*b*h.

Bharath said: (Dec 27, 2017)  
6.25 cm fixed ah?

Rishabh Machiwal said: (Mar 8, 2018)  
Original Volume= 1000*8*(0.15+0.10)=2000m3,
Cutoff Volume= Original Volume/4=2000/4=500m3,
Box cutting in road crust= 2000-500= 1500m3.

Burhan said: (Apr 23, 2018)  
@Rishabh.

Why you divide 2000 by 4?

Vinod said: (Aug 3, 2018)  
What is 6.25?

Bipin said: (Aug 19, 2018)  
Box cutting in road crust= 1000 * 8 * (0.15+0.10).
= 2000m^3.

Sonali said: (Aug 29, 2018)  
I think the answer is 2000m3 is correct.

Er Sachin Singh said: (Sep 26, 2018)  
2000 m3 is the total volume.

Navjot said: (Oct 30, 2018)  
Original volume= as you know = 2000.

Cutt off volume= 1/4 of the original volume.
1/4x2000 = 500cum.
So, box cutting in road = 2000 - 500 = 1500 cum.

Sumit said: (Jan 14, 2019)  
How 6.25 cm?

Bond said: (Feb 21, 2019)  
Sub base =10 cm.

And we take base = to or less than about sub base = 10 cm. Total depth of cutting = 20 cm. Therefore, V cutting = 1000 x 8 x .2= 1600m3.

We excavate less than 1600 so the nearest option is 1500. So correct answer is 1500 m3.

Ananda Marndi said: (Apr 26, 2019)  
How to solve this? Please explain me.

Vivek Arya said: (Jul 19, 2019)  
Orginal volume = 1000m * 8m * (15cm+10cm),
= 1000 * 8 * 0.25cum,
= 2000 cum.

Cutt-off volume = (1/4) * original volume.
= (1/4) * 2000cum,
= 500cum.

So, Box cutting in road curst = (2000-500).
= 1500cum.

Swati said: (Sep 14, 2019)  
Box cutting = lbh of concrete + lbh gravel.
=1000 * 8 * 0.15 + 1000 * 8 * 0.10,
= 1200 + 800,
= 2000.

Vishal said: (Mar 12, 2020)  
1000*8*0.15 = 1200;m3.
SSC je 2016.

Dalwinder Singh said: (Apr 23, 2020)  
1000 * 8 * 0.15= 1200.
1000 * 8 * 0.10 = 800.
1200 + 800 = 2000m3.

Akash Singh said: (Sep 1, 2020)  
Original volume= 1000*8*(15+10) = 2000m3.
Cut off volume= 1/4 * 2000 = 500m3.
Box cutting=2000-500= 1500m3.

Ranjith said: (Mar 11, 2021)  
L = 1000m,
B = 8.00m,
D = (0.15m+0.10m),
Q = LXBXD = 1000m X 8.00mX 0.25m = 2000 cu.m.

Sam said: (Jul 24, 2021)  
Box cutting means the excavation of the road so as to fit the road in the excavated portion this is done to make road level with the surrounding, now you have remembered that there is compaction of 6.25cm in gravel in the subbase so remaining total available ht will be 15+3.75cm, and then as usual l*b*h.

Post your comments here:

Name *:

Email   : (optional)

» Your comments will be displayed only after manual approval.