Electrical Engineering - Ohm's Law - Discussion
Discussion Forum : Ohm's Law - General Questions (Q.No. 8)
8.
What is the approximate resistance setting of a rheostat in which 650 mA of current flows with a 150 V source?
Discussion:
23 comments Page 1 of 3.
Ghulam mohy ud din said:
4 years ago
1000ma = 1A,
When we convert mili amper into amper then 1000 uses the small unit to large unit like;
650/1000 = 0.65 amper.
When we convert mili amper into amper then 1000 uses the small unit to large unit like;
650/1000 = 0.65 amper.
NIHAL P NAVAS said:
1 decade ago
V = IR.
R = V/I.
Given I = 650 mA = (650 x 10^3) = 0.65 A.
V = 150 V.
Therefore R = 150/0.65 = 230.77~~ 230 ohms.
R = V/I.
Given I = 650 mA = (650 x 10^3) = 0.65 A.
V = 150 V.
Therefore R = 150/0.65 = 230.77~~ 230 ohms.
(1)
PARMINDER SINGH said:
1 decade ago
I=V/R
I=650ma
V=150
R=?
650ma=150/R
650a/1000=150/R
65a/100=150/R
R*65a/100=150
R=150*100/65
R=15000/65
R=230
I=650ma
V=150
R=?
650ma=150/R
650a/1000=150/R
65a/100=150/R
R*65a/100=150
R=150*100/65
R=15000/65
R=230
Adane said:
3 years ago
Given I= 650 mA =0.65Amp.
V= 150 V.
req = R?
Solution R = V/I = 150v/0.65Amp = 230.769.
V= 150 V.
req = R?
Solution R = V/I = 150v/0.65Amp = 230.769.
(5)
Shyam patiala said:
1 decade ago
V=150V
I=650mA I=650/1000A
R=?
V=IR
R=V/I
R=150*1000/650
R=150000/650
R=15000/65
R=230ohm
I=650mA I=650/1000A
R=?
V=IR
R=V/I
R=150*1000/650
R=150000/650
R=15000/65
R=230ohm
SUNIL said:
9 years ago
V =150, I = 650 mA, R = ?,
I = 650 mA = 650/1000 = 0.65,
R = V/I = 150/0.65 = 230 Ω.
I = 650 mA = 650/1000 = 0.65,
R = V/I = 150/0.65 = 230 Ω.
Veenashri said:
9 years ago
V = 150.
I = 650.
=> V/I = 150/650 = 0.230777.
=> R = 0.23077/1000.
=> 230 OHM.
I = 650.
=> V/I = 150/650 = 0.230777.
=> R = 0.23077/1000.
=> 230 OHM.
(1)
Khenz santos said:
1 decade ago
V = IR.
R = V/I.
I = 650 mA.
V = 150 V.
So, R = 150/(650*10^-3).
R = 230 ohms.
R = V/I.
I = 650 mA.
V = 150 V.
So, R = 150/(650*10^-3).
R = 230 ohms.
Prasanth said:
7 years ago
150v.
650ma.
R=?.
R = v/I.
=150/(0.65),
I= 650/1000 = 0.65,
150/0.65 = 230.
650ma.
R=?.
R = v/I.
=150/(0.65),
I= 650/1000 = 0.65,
150/0.65 = 230.
Matthew sandoval said:
6 years ago
where did the 100 come from? I understand the 1000 not the 100 though.
(1)
Post your comments here:
Quick links
Quantitative Aptitude
Verbal (English)
Reasoning
Programming
Interview
Placement Papers