Aptitude - Profit and Loss - Discussion

Discussion Forum : Profit and Loss - General Questions (Q.No. 1)
1.
Alfred buys an old scooter for Rs. 4700 and spends Rs. 800 on its repairs. If he sells the scooter for Rs. 5800, his gain percent is:
4 4 %
7
5 5 %
11
10%
12%
Answer: Option
Explanation:

Cost Price (C.P.) = Rs. (4700 + 800) = Rs. 5500.

Selling Price (S.P.) = Rs. 5800.

Gain = (S.P.) - (C.P.) = Rs.(5800 - 5500) = Rs. 300.

Gain % = 300 x 100 % = 5 5 %
5500 11

Discussion:
148 comments Page 5 of 15.

Sameer Bhoi said:   8 years ago
If the c.p of 20 articles is=20rupees.
So 20=100%.
The s.p of x articles is=20rupees,
If gain% is 25% it means 20 rupees of c.p is= 125%.
We need to understand that 5 is 25% of 20.
so 100%+25%=20+5,
125%=25.

Now we can find the s.p of 1 articles,
s.p 25÷20 c.p =1.25
The s.p of 1 articles is =1.25.

Now we can find the sold (x) articles those make 20 rupees,
20÷1.25=16.

Sold articles is =16 Ans.
And
20*1.25=25,
25=125% of c.p 20.

Sameer Bhoi said:   8 years ago
Simple logic.

If the c.p of 20 articles is = 20rupees,
So 20=100%.

The s.p of x articles is = 20rupees,
if gain% is 25% it means 20 rupees of c.p is = 125%.
We need to understand that 5 is 25% of 20.

So 100%+25%=20+5,
125%=25.

Now we can find the s.p of 1 articles
s.p 25÷20 c.p =1.25.

The s.p of 1 articles is =1.25.
Now we can find the sold (x) articles those make 20 rupees
20÷1.25=16.

Sold articles is =16 Ans,
And.
20*1.25=25,
25 = 125% of c.p 20.

Bhula said:   8 years ago
25% is the right answer.

B ASHOK KUMAR said:   8 years ago
I would like to know whether gain calculated on CP or SP?

Deepak Chauhan said:   8 years ago
Add 25% of 576, i.e 144.

Premchand said:   8 years ago
170kg*Rs.5.80=Rs.986.
130kg*Rs.5.30=Rs.689.
Total C.P=Rs.986+Rs.689=Rs.1675.
Gain= Rs.161.
S.P=C.P+Gain.
=Rs.1675+Rs.161.
=Rs.1736.

The rate of the mixture let kg=(1736/300)=Rs.5.786.

Suraj gurung said:   8 years ago
170kg*rs5.80=Rs 986
130kg*Rs5.30=Rs689
A/Q

Total C.P=Rs 986+Rs 689
=Rs 1675.

Gain= Rs 161.
S.P=C.P+Gain,
=Rs1675+161,
=Rs 1736.

Nikhil Adatkar said:   8 years ago
How to find ratio?

Amar said:   8 years ago
If I s a Things (A) in 240 it will lose 10% in how much I have to sell it to get 30% profit?

How to get C.P(x) = 266.667?

Reshma Ravindran said:   9 years ago
Please solve this problem.

Vishnu bought 170 kg of sugar at the rate of RS.5.80 per kg and mixed it in 130 kg sugar purchased at RS.5.30 per kg.He sold the mixture with a profit of Rs.161.

The rate of the mixture let kg was?


Post your comments here:

Your comments will be displayed after verification.