### Discussion :: Profit and Loss - General Questions (Q.No.1)

Nikila said: (Jul 22, 2010) | |

Please give the formula to find Gain and Gain%. |

Naveen said: (Aug 10, 2010) | |

Gain = Selling Price(SP) - Cost Price(CP) Gain% = (Gain/C.P)*100 |

Sagar said: (Aug 16, 2010) | |

I don't understand the how you get the 5(5/11). I doesn't understand logic behind it please help me. |

Sundar said: (Sep 9, 2010) | |

How did 5.5/11 come? Gain% = (300 x 100)/5500 = 30000/5500 = 300/55 = 60/11 = 5.45454545.... = 5(5/11) [ after converting 5.4545.. into vulgar fraction] Note: What is a vulgar fraction?A fraction in the form of one integer divided by another, non-zero, integer. A vulgar fraction is one where the numerator (the number on the top) is bigger than the denominator (the number on the bottom). More pedantically, the absolute value of the numerator is bigger than the absolute value of the denominator. I hope you understand. Have a nice day! |

Aamir said: (Oct 25, 2010) | |

Please solve and explain to this question. Q.1) A carpenter bought an old table at Rs 480 and spent 20% of it on repairing. If he wants to make a profit of Rs 144 then what percentage should be added in purchase price? |

Navnit said: (Dec 6, 2010) | |

20% of 480 i.e cost price is 96. total cp = 480+96 = 576 to make a profit of 144 the selling price should be 576+144 = 720 if purchase price u meant is the COST PRICE..its hard to say how would u make profit if u increase your costs investment |

Vinod Kr.Yadav said: (Dec 9, 2010) | |

20% of 480 = 480*20/100 i.e. Rs.96 total c.p. = 480+96 i.e. 576 profit 144 i.e. s.p. = c.p.+ profit = 576 + 144 = 720 |

Rupesh Kable said: (Dec 18, 2010) | |

But whats the percentage is added in purchase price? |

Jithu James said: (Dec 26, 2010) | |

Purchase price = 480 144/480 =3/10 ie 30% already he spended 20% now he needs to add 30% so totally 50% |

Naresh said: (Jan 18, 2011) | |

How 50%? |

Binoy R said: (Jan 29, 2011) | |

@Naresh Purchase price= 480 Maintenance cost= 480* 20/100=96 Profit=144 Total=96+144=240 % increase from puchase price = (240/480)*100 =50% |

Soni said: (May 23, 2011) | |

Why do you add profit with maintenance cost? Explain me in clear manner. |

Kushal said: (Jun 8, 2011) | |

Thanks for such a nice explanation. |

Subhransu Biswal said: (Jun 14, 2011) | |

20% of 480 = 480*20/100 i.e. Rs.96 total c.p. = 480+96 i.e. 576 the question is to make a profit of Rs144 into%. so,profit/cp*100 = 144/576*100 =25% aamit, this is your right answer. |

Christhu said: (Jun 24, 2011) | |

Need a better explanation. Which answer is correct, either 50% or 25%? |

Kiruthi said: (Jul 11, 2011) | |

I need to know how the ans 5.454545 can be write in fraction as 5(5/11) %. Give a solution for me. |

Sunil said: (Jul 15, 2011) | |

Sam buys an old pen for Rs. 10 and If he sells for Rs. 100, his gain percent is: |

Priya said: (Jul 28, 2011) | |

If a man buys 1 lt of milk for Rs.12 and mixes it with 20% water and sells it for Rs.15, then what is the percentage of gain? Please solve this. Pipe A can fill a tank in 30 mins and Pipe B can fill it in 28 mins. If 3/4th of the tank is filled by Pipe B alone and both are opened, how much time is required by both the pipes to fill the tank completely. |

Swapnil said: (Aug 15, 2011) | |

Which one is correct? either 25% or 50%? we have to calculate profit on cost price, isn't it? |

Kalpana said: (Aug 28, 2011) | |

@ sam 900% S.P-C.P= Gain Gain %= Gain/C.P*100 |

Rahul said: (Sep 9, 2011) | |

How did 5.5/11 come? ANS: Gain% = (300 x 100)/5500 = 30000/5500 = 300/55 = 60/11 NOW dont calculate ans in decimal instead get ans. in the form of quotient remainder and divisor Here QUOTIENT=5 REMAINDER=5 DIVISOR=11 SO V GET 5(5/11) |

Munna said: (Sep 22, 2011) | |

It is simplification process. [(11*5)+5]/11=60/11. |

Malathy said: (Oct 11, 2011) | |

Thanks rahul nice explanation. |

Pranav Rastogi said: (Oct 13, 2011) | |

Total cost= 4800+700=5500 and selling price= 5800 so profit= 300 and profit% = 300/5500*100 = 5(5/11) |

Murthyalex said: (Jan 20, 2012) | |

The difference between 58% of a number and 39% of the same number is 247. What is 62% of that number? |

Navya said: (Feb 12, 2012) | |

Which one is correct either 25% or 50% ? |

Nirmala Reddy said: (Apr 4, 2012) | |

Correct Answer is 25%. Item Cost price is + Maintenance price we will consider as cost price. |

Sello said: (May 29, 2012) | |

It can be done this way: 300 = x/100 * 5500 i.e 5500 is the total lost costs,100=% 300*100 = x*5500 5.45 = x |

Santosh said: (Jun 7, 2012) | |

If I sale a Things (A) in 240 it will be lose 10% in how much I have to sale it to get 30% profit ? S. P=240. Lose 10%. C. P = ? |

Vaasu said: (Sep 2, 2012) | |

C.p 4700+800=5500 ,s.p 5800 between diff 300 5500 300 100 x (cross multiply) x=300*100/5500=60/11 |

Krishan Verma said: (Oct 23, 2012) | |

We know that CP [4700+800]=5500 SP=5800 profit=SP-CP=5800-5500=300 profit%=300*100 divide by CP 5500 than we find 5.4545% |

Narendra Shaktawat said: (Mar 7, 2013) | |

@Aamir Your answer is Here: Table purchase price - 480. Spent 20% of purchase price - 480*20/100 = 96. Now table cost price is = Purchase+spent(480+96)=576. To make a profit of 144. He need to sell it = CP + Profit amount. =576+144=720. profit percentage on purchase price = profit value*100/purchase price =144*100/480=25%. Carpenter getting 25% profit on purchase price. |

Vikram said: (Mar 22, 2013) | |

If I sale a Things (A) in 240 it will be lose 10% in how much I have to sale it to get 30% profit ? S.P = 240. Lose 10%. C.P = ? Answer: (90/100)*x = 240, x = 24000/90. C.P(x) = 266.667 Answer. |

Nishant said: (Jun 21, 2013) | |

C.P is 480. Total C.P after extra expenditure 480+(20%480). = 576. Profit = 144. Profit % = 144/576 *100. = 25%. |

Kk Raj said: (Jun 30, 2013) | |

300/5500*100 = 300/55. = 60/11 and now we can write it in mixed fraction. |

Damodar Narayan said: (Aug 1, 2013) | |

CP = 5500(including what he spends). SP = 5800. P = 300. P% = (P/CP)*100 = (300/5500)*100 = 60/11. |

Jai said: (Aug 4, 2013) | |

Don't understand the how you get the 5(5/11). Please Explain in hindi language. |

Pooja said: (Aug 9, 2013) | |

Money purchased a pressure cooker at 9/10th of its selling price and sold it at 8% more than its S.P. Find her gain percent. Please solve it. |

Bhavnesh Kehra said: (Aug 20, 2013) | |

As per purchase cost is =5500. Then he sells it to rs = 5800. Less sp - cp = gain. 5800-5500 = 300. If we want to find out the gain in % the use formula = (gain/cp) *100. |

Arjun Sonik said: (Sep 5, 2013) | |

As the cost price is 4700 Rs, and another amount has spend on its repairs i.e 800 Rs. So, total money spent by the person is Rs 5500(4700+800). Now he sells it for Rs 5800. SP = Rs 5800. Profit= 5800-5500=> Rs 300 (he earns as profit). P% = (Profit/CP) *100. = (300/5500) *100. And you get the required results by calculation 60/11. Option B :) :D. |

Abishnath M.G said: (Sep 18, 2013) | |

Most of doubt relating to how to get 5/11 = 0.45. Easy way to think 5/10 = 0.50 think properly connect. |

Dexter said: (Jan 5, 2014) | |

Most of doubt relating to how to get 5(5/11). It' easy. It's a mixed fraction. After dividing 300*100/5500. WE GET 60/11. CALCULATE 60/11 by long division method we get quotent 5 and remainder 5 and divisor 11. Here is the way :- Quotient 5(Remainder 5/Divisor 11). |

Troy said: (Jan 22, 2014) | |

Why do you put the 800 hundred in the problem? and how do you turn it in an percentage? |

Sayantan Singha said: (Jan 31, 2014) | |

Cost price 4700. After repairing the total price is: (4700+800) = 5500. Selling price = 5800. Profit percent = ( (300/5500) *100) = 60/11 %. |

Vivek said: (Feb 6, 2014) | |

By selling a table for Rs:1320. A trader gain 10%. Find the C.P. of table? |

Naveenkumar N L said: (Feb 26, 2014) | |

@Vivek. C.P = ? S.P = 1320. Gain g =10%. S.P = [(100+g%)/100]*C.P. 1320 = [(100+10)/100]*C.P. C.P = (1320*100)/110. C.P = 13200/11. C.P = 1200. |

Piyush said: (Mar 8, 2014) | |

@Vivek. As, %gain = (gain/C.P)*100. And gain = S.P - C.P. Let, C.P. = x. S.P = 1320. %gain = 10. Gain=1320 - x. Putting in %gain formula, 10 = ((1320-x)/x)*100. x = 13200/11. x = 1200. |

Bhaskar said: (Mar 12, 2014) | |

CP = 4700. SP = 5800. REPAIR PRICE = 800. SO CP = 5500. PROFIT = SP-CP. P = 5800-5500. P = 300. GAIN = PROFIT/CP*100. G = 300/5500*100. GAIN = 5*5/11. |

Dsdcds said: (Jun 6, 2014) | |

Is repair price included in the cost? |

Ramkumar said: (Jul 5, 2014) | |

Why we add to divide a 30/5800*100. I was confused please teach me? |

Bharath said: (Jul 13, 2014) | |

@Pooja. - Consider the selling price is 100. - He buys it @ 9/10 of sp = 90. - He sells it wit 8% profit of sp = 108 . - Then 108-90= 18. - He gets 18% profit. |

Pandab Harichandan said: (Sep 16, 2014) | |

By selling an article 1500 losses 20%. Find cost price. |

Chand Basha Mcb said: (Sep 18, 2014) | |

Why we add total cost price to divide[300/5500*100]? |

Chaithu said: (Sep 22, 2014) | |

Means buying and spending money on something comes under cost price. So, the formula for Profit% = (profit/c.p)*100. Profit: S.P - C.P. |

Sameer Alam said: (Oct 8, 2014) | |

By reducing the selling price of an article by Rs 50 a gain of 5% turns into a loss of 5%. Find the original selling price of the article? |

Mahesh Pandya said: (Nov 5, 2014) | |

Please, would you please help me? Above from I saw all methods of solution, but from above mentions besides any others method are available to solved this example? If you have any simpler method, please? I have much tried to solved examples. But I couldn't did this. |

Rahul said: (Dec 8, 2014) | |

Answer is 5.454545. How to convert it on given answer? |

Niharika Kashyap said: (Dec 11, 2014) | |

SP = 5800. CP = 4700+800 (money spend by Alfred). So, the new CP will be = 5500. Profit = SP-CP. = 5800-5500 = 300 Rs. Profit % = Profit*100/CP. = 300*100/5500. = 5.45. |

Santonu said: (Jan 2, 2015) | |

Can anyone explain, how to find divide? If 523 is divided by 3 = ? |

Sujatha said: (Jan 24, 2015) | |

9-5+5*0+3=? What is the answer for this question? Either 3 or 7 ? |

Clara said: (Feb 9, 2015) | |

Cost price is 4700. Expenses on repair is 800. Total cost price is = 4700+800 = 5500. Selling price = 5800. Gain = Selling price-Cost price. G = 5800-5500. Answer = 300. % = 300/5500 *100%. = 5.45. |

Veena Patel said: (Feb 22, 2015) | |

Let cost price = c.p and selling price = s.p. Given: 20 c.p = s.p (x)(since, if profit is 25% then s.p would be 125% of c.p). So 20 c.p = 1.25 c.p (x)(125/100). x = 2000/125. x = 16. |

Yugendhar said: (Mar 13, 2015) | |

5 5/11 means, you can calculate it as follow. ((5*11)+5)/11 = 60/11. |

Piyush said: (May 21, 2015) | |

Very simple. = 300*100/5500 = 300/55. Lets take 5 as a common and divide both the number. You got 60/11. After solution of this you got the 5-5/11. |

Justin Faizan Ali said: (Jul 14, 2015) | |

To which price we can multiply percentage %[cost price or sell price] please clear my concept. |

Sunaina Sharma said: (Aug 22, 2015) | |

I did not understand how you solve the final answer if I solve 300/5500*100 then I did not get 5*5/11 I only get 20/3, if I solve with another method then I get the correct answer so please show proper calculations so I can easily understand whole cutting process at the end of answer. |

Assy said: (Aug 25, 2015) | |

What is the meaning of Rs? Please! |

Sai said: (Aug 31, 2015) | |

He spent 20% on it repairing. So 480+480*20/100 = 480+96 = 576. It is C.P. Profit% = Profit/C.P*100. Substitute in that formula. We know from given sum. P = 144. P% = 144/576*100. P% = 14400/576. Profit% is 25. |

Malan said: (Sep 11, 2015) | |

Small correction. - Consider the selling price is 100. - He buys it @ 9/10 of sp = 90. - He sells it wit 8% profit of sp = 108. - Then 108-90 = 18. 18/90*100 = 20% not 18%. |

Manish S said: (Sep 25, 2015) | |

= 300/5500*100. Cancel the last two zeros of 5500 and last two zeros of 100. Now it will be like, 300/55. While Dividing; ___5___. 55) 300. -275. -----------. 25. So arrange it: 25 (remainder) ___ 5 (quotient) ___ 55. 5*5=25. 5*11=55. So the answer will be 5. |

Arunkumar said: (Nov 27, 2015) | |

The gain formula is (Gain/Sold price into*100). = (300%5500*100) = 5.454545. This is exact answer. |

Shankar said: (Dec 16, 2015) | |

Guys we got 60/11 is final now don't to make to right option we have convert it to numerator 60 into fractional of 11 like below: = (5+55) /11. Then suppurate it 5/11+55/11. Finally it option B 5/11+5 we can also write this is as 5 (5/11). |

Gunashree said: (Feb 1, 2016) | |

Final answer we got is improper fraction 60/11. We convert it into mixed number so divide 60 by 11. 11)60(5 55 ---- 05 We write it in the form of 5(5/15). |

Hun said: (Mar 6, 2016) | |

Cost price (Rs.)(4700+800) = 15.5500. Selling price = (S.P)-(C.P) = Rs.(5800-5500) = Rs.300. Gain%(300\5500)x100% = 5(5\11)% |

Anu said: (Mar 19, 2016) | |

How to different the gain of sum? |

Dimple said: (Apr 3, 2016) | |

Why we divided it with Rs. 5500 and not with Rs. 5800? |

Naresh said: (Apr 5, 2016) | |

Alfred buys an old scooter for Rs. 4700 and spends Rs. 800 on its repairs. If he sells the scooter for Rs. 5800, his gain percent is: CP: 4700 + 800 = 5500 Sp: 5800 Gain% = 5800 - 5500 Gain = 300 => 300 * 100 / 5500 = 60/11. => 5(5/11) %. |

Vikas said: (Apr 23, 2016) | |

Cp of article 20Rs. Then 20 is equal to 100. Q say to find sales value and include profit Then 20/100-125 = 25. |

Rajesh Kumar said: (May 3, 2016) | |

C.P. = 4700 + 800. = 5500. S.P. = 5800. Now, C.P : S.P = 55 : 58. 3*100/55 = 5(5/11). |

Arun said: (May 8, 2016) | |

I can understand all the function but how the answer is 5 (5/11)? Please explain me. |

Ashwini Madne said: (May 24, 2016) | |

60/11. Take a number in 11th table which is nearest to 60 ie (11 * 5 = 55). Quotient = 5. Divisor 11. But we want 60 so add 5 in 55. i.e (11 * 5 + 5/11). Remainder = 5. So, 5(5/11). |

Seema said: (Jul 23, 2016) | |

I didn't understand it, can anyone write it clearly? How the answer came ie. the gain? |

Rani Singh said: (Aug 2, 2016) | |

His sp = 5800. CP = 4700 + 800 = 5500. Gain = Sp - cp. Gain = 5800 - 5500. Gain = 300. Den we want to find gain%. Gain% = gain * 100/vo. Gain% = 300 * 100 / 5500. After calculation, We get 60/11. And this no. Also write as option B. |

Anurag Rocks said: (Aug 21, 2016) | |

60/11 can also b written as 5 5/11. Because if we simplify this mixed fraction. That is 11 * 5 + 5/11 = 60/11 only. |

Kevin Wood said: (Aug 28, 2016) | |

See we got 60/11 in above solutions. Now if you are dividing 60 by 11 you will get 5 has a quotient and 5 has a remainder. Therefore 5 5/11. Or you can see that in 60/11,11 is the divisor and there is only one 11 has a divisor in the answer which is option B). You get the answer simply. |

Chandu Ramayya said: (Sep 9, 2016) | |

Let's forget about formula. Its given, total cost price(original cost + repair) = 5500. selling price = 5800. Difference = 300. Thus, we need to find how much 300 be of 5800. Let, 10% of 5800 = 580. So options C& D are eliminated since 300 is less than and not equal to 580. Coming to option A, 1% of 5800 = 58(50 + 8). Thus 4(58) = 236. So the ultimate option be B. |

Sudhakar said: (Oct 8, 2016) | |

My buying cost price Rs. 100/-, my selling price Rs. 115/- so now I want to know the % of on sales price. Can you find the solution? |

Gowri Ravi said: (Oct 17, 2016) | |

Here we use 800 rupees for the repairing so it becomes a loss for the buyer the how come adding with cost price? I can't understand. |

Rango said: (Oct 27, 2016) | |

@Sudhakar. The selling price is Rs 115. Cost price is Rs 100. Actually, profit is 15. Then, % of profit is 15. |

Madhusudhana Rao said: (Oct 27, 2016) | |

Please tell me the shortcut to solve this. |

Kenchappa said: (Nov 8, 2016) | |

Please, Could anyone tell me any shortcut way of solving this type of problems? |

Belekiran said: (Dec 8, 2016) | |

Thank you all for explanation and simplification. Nice method, Thanks @Munna. |

Veerakumar said: (Dec 20, 2016) | |

Gain formula is (s.p) > (c.p). Then apply the formula. Gain = (300/5500 x 100). Ans = (5 x 5/11)% gain. |

Kiran Giri said: (Jan 3, 2017) | |

The correct answer is 5.45%. |

Arun Hc said: (Jan 20, 2017) | |

Gain% = (Gain * 100) / CP. Where Gain = SP - CP. Here CP = 4700 the price he bought the item but in the question, it is said that he spends 800 More on repair, therefore total amount he spends is CP + repairing cost = 4700 + 800 = 5500. Therefore CP becomes 5500 (Amount he spent for purchasing as well as for repairing) SP = 5800 (Given). Gain = SP - CP. => 5800 - 5500 = 300. Gain% = (Gain * 100) / CP. => (300 * 100) / 5500, => 300 / 55, => 5.454545%. |

Nischal said: (Feb 15, 2017) | |

It is 25% @Aamir. |

Dhruv A said: (Mar 31, 2017) | |

5 5/11 gives the result 5.454545 % if converted into a vulgar fraction. |

P.Chongloi said: (Apr 14, 2017) | |

300/55 gives the results as 5*25/55. 25/55 can be further cancelled out into 5/11. So, the result is 5 * 5/11. |

Reshma Ravindran said: (Jun 11, 2017) | |

Please solve this problem. Vishnu bought 170 kg of sugar at the rate of RS.5.80 per kg and mixed it in 130 kg sugar purchased at RS.5.30 per kg.He sold the mixture with a profit of Rs.161. The rate of the mixture let kg was? |

Amar said: (Aug 25, 2017) | |

If I s a Things (A) in 240 it will lose 10% in how much I have to sell it to get 30% profit? How to get C.P(x) = 266.667? |

Nikhil Adatkar said: (Aug 28, 2017) | |

How to find ratio? |

Suraj Gurung said: (Oct 2, 2017) | |

170kg*rs5.80=Rs 986 130kg*Rs5.30=Rs689 A/Q Total C.P=Rs 986+Rs 689 =Rs 1675. Gain= Rs 161. S.P=C.P+Gain, =Rs1675+161, =Rs 1736. |

Premchand said: (Feb 12, 2018) | |

170kg*Rs.5.80=Rs.986. 130kg*Rs.5.30=Rs.689. Total C.P=Rs.986+Rs.689=Rs.1675. Gain= Rs.161. S.P=C.P+Gain. =Rs.1675+Rs.161. =Rs.1736. The rate of the mixture let kg=(1736/300)=Rs.5.786. |

Deepak Chauhan said: (Mar 28, 2018) | |

Add 25% of 576, i.e 144. |

B Ashok Kumar said: (May 30, 2018) | |

I would like to know whether gain calculated on CP or SP? |

Bhula said: (Jun 11, 2018) | |

25% is the right answer. |

Sameer Bhoi said: (Jun 21, 2018) | |

Simple logic. If the c.p of 20 articles is = 20rupees, So 20=100%. The s.p of x articles is = 20rupees, if gain% is 25% it means 20 rupees of c.p is = 125%. We need to understand that 5 is 25% of 20. So 100%+25%=20+5, 125%=25. Now we can find the s.p of 1 articles s.p 25÷20 c.p =1.25. The s.p of 1 articles is =1.25. Now we can find the sold (x) articles those make 20 rupees 20÷1.25=16. Sold articles is =16 Ans, And. 20*1.25=25, 25 = 125% of c.p 20. |

Sameer Bhoi said: (Jun 21, 2018) | |

If the c.p of 20 articles is=20rupees. So 20=100%. The s.p of x articles is=20rupees, If gain% is 25% it means 20 rupees of c.p is= 125%. We need to understand that 5 is 25% of 20. so 100%+25%=20+5, 125%=25. Now we can find the s.p of 1 articles, s.p 25÷20 c.p =1.25 The s.p of 1 articles is =1.25. Now we can find the sold (x) articles those make 20 rupees, 20÷1.25=16. Sold articles is =16 Ans. And 20*1.25=25, 25=125% of c.p 20. |

Supritha said: (Jun 22, 2018) | |

How is divided [300*100]/5500? I don't understand, please explain in detail. |

Nimchiki said: (Jul 31, 2018) | |

Hi, guys this is the best tricks to solve this question lets start. Old scooter price =4700 Spend on repair =800 The Total cost of scooter is=5500. He sells the scooter on rupees 5800. Now gain = s.p-c.p 5800-5500=300.. Gain=300. Gain%=gain * 100\c.p Gain%=300*100\5500=5.454. |

Mustafa said: (Aug 28, 2018) | |

How can we find cost price, if selling price and profit percentage is given? |

Kshitij Gurung said: (Feb 1, 2019) | |

By the formula of profit %. Profit% = (sp/cp -1)*100. |

AshutÃ³Sh said: (Oct 7, 2019) | |

Formula for gain % is, Gain = Selling Price(SP) - Cost Price(CP). Gain% = (Gain/C.P)*100. Then why the gain is divided by SP in the answer? |

Jaypal said: (Oct 25, 2019) | |

Jaypal paid a property tax of Rs 2800 at a rate of 0.8%. Find the worth of the property? |

Mohamed Shahid said: (Dec 22, 2019) | |

How did you take 60/11 can you explain? |

Akshitha Sujith said: (Mar 25, 2020) | |

How you get 5(5/11). Answer: solve the problem till 60/11, then you solve the options, easy trick. |

Amarjeet Gupta said: (Apr 17, 2020) | |

Total cost= 4800+700=5500, and selling price= 5800, So profit= 300, And profit% = 300/5500*100 = 5(5/11). |

Pooja. P said: (Jun 19, 2020) | |

Cost price = 4700+800 = 5500. Selling price =580. Gain = Selling price - cost price = 5800 - 5500=300. Gain%=(300/5500*100) %. If we divide 300/5500 then we get 3/55(here zeroes are cancelling. Numerator and denominator are same we can cancel directly). Now, 3/55*100, 3*100/55, Here we can divide 100/55 by 5 then we get 20/11, Go back to step, Then 3*20/11, We get, 60/11 write it in mixed fraction, That is, 5 (5/11)%. |

Manoj said: (Jun 27, 2020) | |

How to convert 5.4545 into 5 5/11 mixed fraction? Please explain. |

Rocky said: (Jul 25, 2020) | |

@Manoj. We need not convert simply into 5.4545. Just after coming 60/11, 11*5+5=60, 60 divide 11= 5 approx remaining is 5. So, 5 5/11 that mean 11*5 + 5= 60 same as 60/11. |

Amit Yadav said: (Dec 8, 2020) | |

CP = 4700 + 800 = 5500. SP = 5800, Gain% = 300 * 100/5500 = 60/11 = 5-5/11. |

Navdha Dhiman said: (Jan 3, 2021) | |

I didn't understand how 5 upon 5/11 is the correct answer? My answer is 5 upon 25/55. Please explain it. |

Rupak said: (May 3, 2021) | |

Here it is Given; CP of 20 articles = SP of x article. So let us consider 1aricle is Rs 1 In CP. So CP = 20. And at all, we have profit percent of 25%. So we can equate like; 20 = (1+25% of 1)* X, 20 = 1.25X, X = 20/1.25, X = 16. |

Prateek said: (Jul 26, 2021) | |

CP x 20 = X x SP. 20 x CP = X x 1.25 x CP (As profit is 25%, so SP = 1.25 x CP), So, X = 16. |

#### Post your comments here:

Name *:

Email : (optional)

» Your comments will be displayed only after manual approval.