Aptitude - Profit and Loss - Discussion

Discussion Forum : Profit and Loss - General Questions (Q.No. 1)
1.
Alfred buys an old scooter for Rs. 4700 and spends Rs. 800 on its repairs. If he sells the scooter for Rs. 5800, his gain percent is:
4 4 %
7
5 5 %
11
10%
12%
Answer: Option
Explanation:

Cost Price (C.P.) = Rs. (4700 + 800) = Rs. 5500.

Selling Price (S.P.) = Rs. 5800.

Gain = (S.P.) - (C.P.) = Rs.(5800 - 5500) = Rs. 300.

Gain % = 300 x 100 % = 5 5 %
5500 11

Discussion:
148 comments Page 13 of 15.

Madhusudhana rao said:   9 years ago
Please tell me the shortcut to solve this.

Rango said:   9 years ago
@Sudhakar.

The selling price is Rs 115.
Cost price is Rs 100.
Actually, profit is 15.
Then, % of profit is 15.

Kenchappa said:   9 years ago
Please, Could anyone tell me any shortcut way of solving this type of problems?

Belekiran said:   9 years ago
Thank you all for explanation and simplification.

Nice method, Thanks @Munna.

Veerakumar said:   9 years ago
Gain formula is (s.p) > (c.p).

Then apply the formula.

Gain = (300/5500 x 100).
Ans = (5 x 5/11)% gain.

Kiran Giri said:   9 years ago
The correct answer is 5.45%.

Arun HC said:   9 years ago
Gain% = (Gain * 100) / CP.
Where Gain = SP - CP.

Here CP = 4700 the price he bought the item but in the question, it is said that he spends 800 More on repair, therefore total amount he spends is CP + repairing cost = 4700 + 800 = 5500.

Therefore CP becomes 5500 (Amount he spent for purchasing as well as for repairing)
SP = 5800 (Given).
Gain = SP - CP.
=> 5800 - 5500 = 300.
Gain% = (Gain * 100) / CP.
=> (300 * 100) / 5500,
=> 300 / 55,
=> 5.454545%.

Nischal said:   9 years ago
It is 25% @Aamir.

Dhruv A said:   9 years ago
5 5/11 gives the result 5.454545 % if converted into a vulgar fraction.

P.chongloi said:   9 years ago
300/55 gives the results as 5*25/55. 25/55 can be further cancelled out into 5/11.

So, the result is 5 * 5/11.


Post your comments here:

Your comments will be displayed after verification.