Aptitude - Profit and Loss - Discussion

Discussion Forum : Profit and Loss - General Questions (Q.No. 1)
1.
Alfred buys an old scooter for Rs. 4700 and spends Rs. 800 on its repairs. If he sells the scooter for Rs. 5800, his gain percent is:
4 4 %
7
5 5 %
11
10%
12%
Answer: Option
Explanation:

Cost Price (C.P.) = Rs. (4700 + 800) = Rs. 5500.

Selling Price (S.P.) = Rs. 5800.

Gain = (S.P.) - (C.P.) = Rs.(5800 - 5500) = Rs. 300.

Gain % = 300 x 100 % = 5 5 %
5500 11

Discussion:
148 comments Page 11 of 15.

Anchal said:   3 years ago
C.p-4700 + 800 = 5500.
Sp- 5800,

Profit:
sp-cp.
5800-5500.
300*100/5500=60/11.
(16)

Belekiran said:   9 years ago
Thank you all for explanation and simplification.

Nice method, Thanks @Munna.

Supritha said:   8 years ago
How is divided [300*100]/5500?

I don't understand, please explain in detail.

Mustafa said:   7 years ago
How can we find cost price, if selling price and profit percentage is given?

Amit yadav said:   5 years ago
CP = 4700 + 800 = 5500.
SP = 5800,
Gain% = 300 * 100/5500 = 60/11 = 5-5/11.
(1)

Kk raj said:   1 decade ago
300/5500*100 = 300/55.

= 60/11 and now we can write it in mixed fraction.

Vivek said:   1 decade ago
By selling a table for Rs:1320. A trader gain 10%.
Find the C.P. of table?

Soni said:   1 decade ago
Why do you add profit with maintenance cost? Explain me in clear manner.

Dhruv A said:   9 years ago
5 5/11 gives the result 5.454545 % if converted into a vulgar fraction.

Christhu said:   1 decade ago
Need a better explanation. Which answer is correct, either 50% or 25%?


Post your comments here:

Your comments will be displayed after verification.