Aptitude - Profit and Loss - Discussion

Discussion Forum : Profit and Loss - General Questions (Q.No. 1)
1.
Alfred buys an old scooter for Rs. 4700 and spends Rs. 800 on its repairs. If he sells the scooter for Rs. 5800, his gain percent is:
4 4 %
7
5 5 %
11
10%
12%
Answer: Option
Explanation:

Cost Price (C.P.) = Rs. (4700 + 800) = Rs. 5500.

Selling Price (S.P.) = Rs. 5800.

Gain = (S.P.) - (C.P.) = Rs.(5800 - 5500) = Rs. 300.

Gain % = 300 x 100 % = 5 5 %
5500 11

Discussion:
148 comments Page 10 of 15.

PREETHI said:   6 months ago
Cp = 4700 + 800 = 5500.
Sp = 5800.
Gain %= (300÷5500) × 100,
= 60/55,
= 5 5/11.
(8)

Rajesh kumar said:   10 years ago
C.P. = 4700 + 800.
= 5500.

S.P. = 5800.

Now,
C.P : S.P = 55 : 58.

3*100/55 = 5(5/11).

Jaypal said:   6 years ago
Jaypal paid a property tax of Rs 2800 at a rate of 0.8%. Find the worth of the property?

Troy said:   1 decade ago
Why do you put the 800 hundred in the problem? and how do you turn it in an percentage?

Seema said:   10 years ago
I didn't understand it, can anyone write it clearly?

How the answer came ie. the gain?

Arun said:   10 years ago
I can understand all the function but how the answer is 5 (5/11)?

Please explain me.

PRAVEEN said:   2 days ago
CP = 4700 + 800 = 5500,
CP - SP = 5500 - 5800 = 300,
P%= (300/5500) * 100 = 5(5/11)%.

Sunil said:   1 decade ago
Sam buys an old pen for Rs. 10 and If he sells for Rs. 100, his gain percent is:

Jai said:   1 decade ago
Don't understand the how you get the 5(5/11).

Please Explain in hindi language.

Kenchappa said:   9 years ago
Please, Could anyone tell me any shortcut way of solving this type of problems?


Post your comments here:

Your comments will be displayed after verification.