Aptitude - Percentage - Discussion

Discussion Forum : Percentage - General Questions (Q.No. 15)
15.
The population of a town increased from 1,75,000 to 2,62,500 in a decade. The average percent increase of population per year is:
4.37%
5%
6%
8.75%
Answer: Option
Explanation:

Increase in 10 years = (262500 - 175000) = 87500.

Increase% = 87500 x 100 % = 50%.
175000

Required average = 50 % = 5%.
10

Discussion:
96 comments Page 3 of 10.

Manisha said:   2 decades ago
how to solve this question if 20% of man's salary is paid as rent, 60%are his living expanses, and 10% is paid in L.I.C. if he spends remaining Rs. 30 on the education of the children, find his salary.
(1)

Ganeshvictory said:   7 years ago
1 decade = 10 years.

Population increased as 175000 to 262000 in decade;
x = (262000-175000) = 87500.
increase percentage =(x/175000*100) = 50%.
The required average of decade from increased percentage = [increased percentage / decade] = (50/10)% = 5%.
(1)

Ajit Raj said:   7 years ago
@Manisha.

Take total salary = 100%.
100% - 20% - 60% - 10%,
= 10%.

According to the question:
10%= 30, then,
100%=x,
By cross multiplication, we got x= 300.
Which was his total salary.
(1)

Shakil said:   7 years ago
It's like compound interest. Here, Every year more people are coming into existent. so we need to count interest rate on increased capital. Formula for compound interest is:

Increased capital = initial capital(1+rate)^year.
(1)

Kishan Kumar Swain said:   6 years ago
@manish - the easiest way is...
Total expenses %age is 20%+60%+10%=90% .. so remaining is 10% ..
That remaining 10% is Rs 30 ,so
100% will be (30/10)*100= Rs 300 .. simple.
(1)

Riad said:   7 years ago
Suppose,
Salary = x.

(100-90)% of x = 30.
10/100 * x = 30.
x = 30*100/10.
x = 300.
(1)

Amreen said:   9 years ago
Percentage formula.

% = [final value-intial value/intial value] * 100.
% = 87500/17500 * 100.
= 5 is the ans hence proved.
(1)

Saiswarupa said:   8 years ago
Thank you @Nikhil Dasari.

Lopamudra said:   8 years ago
Suppose man's salary =100 Rs.

20%=20 Rs rent,
60% =60 Rs Expense,
10% =10 Rs LIc,
so left amount for education=100-(20+60+10)=10,
10% left ie 10 Rs of 100 %,
10%= 30(In qs),
1% =30/10,
100% =30*100/10=300(salary).

Anil said:   9 years ago
Why we divided 50 by 10?


Post your comments here:

Your comments will be displayed after verification.