Data Interpretation - Pie Charts - Discussion
Discussion Forum : Pie Charts - Pie Chart 1 (Q.No. 4)
Directions to Solve
The following pie-chart shows the percentage distribution of the expenditure incurred in publishing a book. Study the pie-chart and the answer the questions based on it.
Various Expenditures (in percentage) Incurred in Publishing a Book
4.
If 5500 copies are published and the transportation cost on them amounts to Rs. 82500, then what should be the selling price of the book so that the publisher can earn a profit of 25%?
Answer: Option
Explanation:
For the publisher to earn a profit of 25%, S.P. = 125% of C.P.
Also Transportation Cost = 10% of C.P.
Let the S.P. of 5500 books be Rs. x.
Then, 10 : 125 = 82500 : x ![]() |
![]() |
125 x 82500 | ![]() |
= Rs. 1031250. |
10 |
![]() |
![]() |
1031250 | ![]() |
= Rs. 187.50 . |
5500 |
Discussion:
33 comments Page 1 of 4.
Saljoq said:
7 years ago
It's quite simple and you don't have to use the assume stuff like let S.P be x n all (if u don't like it)
Here wo go, transportation cost of 5500 books is 82500, so transportation cost of one book is 82500/5500 which is 15.
As transportation cost (which is 15) is 10% of total C.P, 15 is 10% of total C.P. By dividing 15/10 we get 1% of total C.P which 15/10=1.5.
Not multiply 1.5 with respective percentages given in the chart and add all the answers (including 15 which is trans cost) you'll get total C.P which is 150.
As profit to be earned is 25%, S.P would be C.P+25% of C.P which is 150+25% of 150 therefore S.P= 150+37.5= 187.5 (answer)
Or 125%of 150 which is 187.5.
Here wo go, transportation cost of 5500 books is 82500, so transportation cost of one book is 82500/5500 which is 15.
As transportation cost (which is 15) is 10% of total C.P, 15 is 10% of total C.P. By dividing 15/10 we get 1% of total C.P which 15/10=1.5.
Not multiply 1.5 with respective percentages given in the chart and add all the answers (including 15 which is trans cost) you'll get total C.P which is 150.
As profit to be earned is 25%, S.P would be C.P+25% of C.P which is 150+25% of 150 therefore S.P= 150+37.5= 187.5 (answer)
Or 125%of 150 which is 187.5.
(5)
Anil said:
9 years ago
See a simple solution:
5500 books transportation cost = 82500,
1 book transportation cost = ?
That would be 82500/5500 = 15.
From pie chart, it is given that for 1 book transportation cost is 10% of the total cost price of that book.
=> (10/100) * cp = 15.
Cost price of single book = 150,
(sp - cp/cp) * 100 = 25,
(sp - 150/150) * 100 = 25,
So, sp = 187.50.
5500 books transportation cost = 82500,
1 book transportation cost = ?
That would be 82500/5500 = 15.
From pie chart, it is given that for 1 book transportation cost is 10% of the total cost price of that book.
=> (10/100) * cp = 15.
Cost price of single book = 150,
(sp - cp/cp) * 100 = 25,
(sp - 150/150) * 100 = 25,
So, sp = 187.50.
(1)
NAINA said:
8 years ago
Transportation Cost of 5500 books = Rs. 82500.
Transportation cost of 1 book = 82500/5500 = Rs. 15.
Also Transportation Cost = 10% of C.P.
let C.P. of one book = x,
15 = 10% of x,
so, x = 150,
cp of 1 book = 150,
so, sp of 1 book in order to earn 25% profit = 125% of CP = 125% of 150 = Rs. 187.5.
Transportation cost of 1 book = 82500/5500 = Rs. 15.
Also Transportation Cost = 10% of C.P.
let C.P. of one book = x,
15 = 10% of x,
so, x = 150,
cp of 1 book = 150,
so, sp of 1 book in order to earn 25% profit = 125% of CP = 125% of 150 = Rs. 187.5.
(3)
DG said:
8 months ago
Here transportation cost is given 10%.
Therefore, the cost of one book is (b * 10)/100 = 0.1 * b.
Now given that 5500 * 0.1 * b = 82500.
Therefore, b = 150.
Now publisher needs 25% more profit hence, (150*25)/100 = 37.5,
Hence we add the final cost price for one book is 150+37.5 = 187.50.
Therefore, the cost of one book is (b * 10)/100 = 0.1 * b.
Now given that 5500 * 0.1 * b = 82500.
Therefore, b = 150.
Now publisher needs 25% more profit hence, (150*25)/100 = 37.5,
Hence we add the final cost price for one book is 150+37.5 = 187.50.
(3)
Asif usmani said:
7 years ago
The transportation cost is 82500, the graph says that the transportation cost is 10 % of CP, so CP will be 82500*100/10=825000, now to earn a profit of 25 %, the SP should be 825000 * 25/100 +825000=1031250.
This is the SP of 5500 books, so for 1 book=1031250/5500 = 187.5.
This is the SP of 5500 books, so for 1 book=1031250/5500 = 187.5.
(24)
Vigneshraj said:
7 years ago
I am unable to understand SP =125% of CP.
As per @Anup's explanation at the top. 25% profit on 100 rs. CP is 125. how does that become 125% of CP?
Isn't S.P = 125% of CP ((100 * 125/100) = 125+100 = 225) here is 225? which is more than 25% profit?
Please explain.
As per @Anup's explanation at the top. 25% profit on 100 rs. CP is 125. how does that become 125% of CP?
Isn't S.P = 125% of CP ((100 * 125/100) = 125+100 = 225) here is 225? which is more than 25% profit?
Please explain.
(2)
Cib said:
1 decade ago
Alternative Method:
Transportation Cost = 82500 (which is 10% of the total cost.)
Hence, total cost = 825000
Therefore, cost of 1 book = 825000/5500 = Rs.150
Now, SP is 25% more of this
Therefore, (150+25% of 150) = Rs. 187.5
Transportation Cost = 82500 (which is 10% of the total cost.)
Hence, total cost = 825000
Therefore, cost of 1 book = 825000/5500 = Rs.150
Now, SP is 25% more of this
Therefore, (150+25% of 150) = Rs. 187.5
(1)
Chandresh said:
1 decade ago
Transportation cost=82500/5500=15.
.1*x=15 (x is C P).
(or)
15=.1x- - - - - - (1).
Selling cost=125% of C P.
Selling cost=1.25*x- - - - - (2).
Therefore----->
Selling cost/15=1.25x/.1x
Selling cost=187.5.
.1*x=15 (x is C P).
(or)
15=.1x- - - - - - (1).
Selling cost=125% of C P.
Selling cost=1.25*x- - - - - (2).
Therefore----->
Selling cost/15=1.25x/.1x
Selling cost=187.5.
Rahul said:
1 decade ago
Let total cost = x.
Transportation cost=10% of x=82500.
x=825000.
Cost of 1 copy=(total cost)/(no. of copies).
=825000/5500.
=150.
Now, (SP-150)*100/150 = 25.
=>SP = 187.5.
Transportation cost=10% of x=82500.
x=825000.
Cost of 1 copy=(total cost)/(no. of copies).
=825000/5500.
=150.
Now, (SP-150)*100/150 = 25.
=>SP = 187.5.
Khan said:
10 years ago
5500*10% => 550.
550 = 82500.
1 = 82500/550 => 150 his price.
Now have to make 25% profit.
So 150+(25%150) => 187.0 (or remember to find SP =>150*125% = 187.50).
550 = 82500.
1 = 82500/550 => 150 his price.
Now have to make 25% profit.
So 150+(25%150) => 187.0 (or remember to find SP =>150*125% = 187.50).
Post your comments here:
Quick links
Quantitative Aptitude
Verbal (English)
Reasoning
Programming
Interview
Placement Papers