Aptitude - Profit and Loss - Discussion

Discussion Forum : Profit and Loss - General Questions (Q.No. 5)
5.
A vendor bought toffees at 6 for a rupee. How many for a rupee must he sell to gain 20%?
3
4
5
6
Answer: Option
Explanation:

C.P. of 6 toffees = Re. 1

S.P. of 6 toffees = 120% of Re. 1 = Rs. 6
5

For Rs. 6 , toffees sold = 6.
5

For Re. 1, toffees sold = 6 x 5 = 5.
6

Video Explanation: https://youtu.be/7wKrnZ0LKA8

Discussion:
212 comments Page 22 of 22.

Vishal said:   4 years ago
Thank you everyone for explaining.

Pranathi said:   6 days ago
6 tofees = 1
1 tofee = 1/6.
sp = cp + p.
sp = 1/6 + 20%(1/6),
sp = 1/6 + 1/30.
sp = 1/5.
And 5sp = 1
This means if the vendor sells 5 tofees. Then he gets 1 rupee.


Post your comments here:

Your comments will be displayed after verification.