Aptitude - Profit and Loss - Discussion

Discussion Forum : Profit and Loss - General Questions (Q.No. 6)
6.
The percentage profit earned by selling an article for Rs. 1920 is equal to the percentage loss incurred by selling the same article for Rs. 1280. At what price should the article be sold to make 25% profit?
Rs. 2000
Rs. 2200
Rs. 2400
Data inadequate
Answer: Option
Explanation:

Let C.P. be Rs. x.

Then, 1920 - x x 100 = x - 1280 x 100
x x

1920 - x = x - 1280

2x = 3200

x = 1600

Required S.P. = 125% of Rs. 1600 = Rs. 125 x 1600 = Rs 2000.
100

Video Explanation: https://youtu.be/0tTd5TwCspY

Discussion:
96 comments Page 8 of 10.

Vikash kumar sharma said:   2 decades ago
profit=loss=x
sp1=1920
sp2=1280

sp-profit=sp+less
1920-X=1280+x
2x=640
x=320

cp=sp-profit
=1920-320=1600

new sp=1600*125/100
=2000

Kumar said:   2 decades ago
How the x value is find?

Raj said:   2 decades ago
@sunitha: do the step untill x=1600, then you can calculate 25% profit for cp 1600, if you calculate then you get Rs-400 then add that with 1600, you will get Rs-2000 (1600+400) because they ask overall amount for 25% so they calculate 125% (100+25).

Vipul said:   1 decade ago
How to solve this kind of question without any formula or without let x?

Anybody please help.

Sunitha said:   2 decades ago
What formula is used and in question it is 25% in answer it is shown as 125% please explain

Sandy009 said:   10 years ago
S.P = Selling Price.
C.P = Cost Price.

The complete problem till x = 1600 is perfect.

At last use the S.P = (100 + gain% / 100) * C.P.

i.e 100 + 25/100 * 1600.

Answer 2000.

Senchu Thomas said:   10 years ago
1920-x = 1280+x.

2x = 640.
x = 640/2.
x = 320.

CP = 1920-320 = 1600.

To get 25% profit 125%1600.

1600/100*125 = 2000.

Koyal said:   1 decade ago
I did not understand please help !

Siva krishna said:   1 decade ago
When we assume C.P is 100,

Given % = ((S.P-C.P)/C.P)*100.

25 = (S.P-X)/X)*100.

25/100 = (S.P- X)/X.

Now substitute X = 100.

You will get S.P = 125.

Similarly,

If the gain % 55, S.P = 155.

If the gain % 65, S.P = 165.

If the gain % 75, S.P = 175.

Same way for loss % = ((C.P-S.P)/C.P)*100.

If you get loss % = 75, S.P = 25.

Check with assuming C.P= 100, since 100 easy to calculate.

If loss = 25, S.P =75.

Also check the important facts in: http://www.indiabix.com/aptitude/profit-and-loss/formulas.

Sayali said:   1 decade ago
Why they take 125%? I have not understood that step. Please somebody help me.


Post your comments here:

Your comments will be displayed after verification.