Aptitude - Profit and Loss - Discussion
Discussion Forum : Profit and Loss - General Questions (Q.No. 6)
6.
The percentage profit earned by selling an article for Rs. 1920 is equal to the percentage loss incurred by selling the same article for Rs. 1280. At what price should the article be sold to make 25% profit?
Answer: Option
Explanation:
Let C.P. be Rs. x.
Then, | 1920 - x | x 100 = | x - 1280 | x 100 |
x | x |
1920 - x = x - 1280
2x = 3200
x = 1600
![]() |
![]() |
125 | x 1600 | ![]() |
= Rs 2000. |
100 |
Video Explanation: https://youtu.be/0tTd5TwCspY
Discussion:
93 comments Page 7 of 10.
Chandan said:
1 decade ago
Try to understand. According to question.
SP1 - CP = CP - SP2.
i.e. CP = SP1 + SP2/2.
CP = (1920+1280)/2.
CP = 1600 of 125%.
= (1600*125)/100 = 2000.
SP1 - CP = CP - SP2.
i.e. CP = SP1 + SP2/2.
CP = (1920+1280)/2.
CP = 1600 of 125%.
= (1600*125)/100 = 2000.
Susee said:
1 decade ago
Thanks aamir your explaination is awesome.
Gowthami said:
1 decade ago
Thank you kavi.
Gowtham said:
1 decade ago
Hai guys simple method..........
Given sum is 2 selling price
-->first one is profit(sp1)
-->second one is loss(sp2)
so......
given profit & loss value
but.......
have no given the original price(x)
sp1-x=sp2+x
1920-x=1280+x
x=320
original price=sp1-x
so op=1600
then 25% profit
porofit=1600*1.25
=2000
That's all.
Given sum is 2 selling price
-->first one is profit(sp1)
-->second one is loss(sp2)
so......
given profit & loss value
but.......
have no given the original price(x)
sp1-x=sp2+x
1920-x=1280+x
x=320
original price=sp1-x
so op=1600
then 25% profit
porofit=1600*1.25
=2000
That's all.
Mrs pallavi said:
1 decade ago
We have to calculate s.p
so formula is,
s.p=(100+profit%)*c.p/100.............(1)
now look at formula
we have profit % only we have to calculate c.p
now read our problem
assume,
profit=loss=x
sp1=1920
sp2=1280
sp1-x=sp2+x
1920-x=1280+x
1920-1280=2x
640=2x
x=320
Now we have formula to calculate c.p
c.p=s.p-profit...........................(2)
c.p=1920-320
c.p=1600
now put values in formula(1)
we get,
s.p=(100+25)*1600/100
s.p=125*1600/100
s.p=2000
Therefore selling price is 2000 to earn 25% profit
so formula is,
s.p=(100+profit%)*c.p/100.............(1)
now look at formula
we have profit % only we have to calculate c.p
now read our problem
assume,
profit=loss=x
sp1=1920
sp2=1280
sp1-x=sp2+x
1920-x=1280+x
1920-1280=2x
640=2x
x=320
Now we have formula to calculate c.p
c.p=s.p-profit...........................(2)
c.p=1920-320
c.p=1600
now put values in formula(1)
we get,
s.p=(100+25)*1600/100
s.p=125*1600/100
s.p=2000
Therefore selling price is 2000 to earn 25% profit
Insaan said:
1 decade ago
Its Simple, we have to use Gain% formula, see
Gain% = Gain*100/CP or SP-CP *100/CP
Let CP = x, then
case I = 1920 - x *100/x
case II = x - 1280*100/x [here i use loss% formula]
Now, compare the two cases, we get
1920 - x*100/x = x -1280*100/x
or 1920x - x^2 = x^2 - 1280
or 1920x - x^2 - x^2 + 1280 = 0
or 3200x - 2x^2 = 0
or 3200 = 2x
x = 1600 = CP
Now, use SP formula
S.P = 1 + Gain% * CP
1 + 25/100 * 1600
125/100 *1600
= 2000
Gain% = Gain*100/CP or SP-CP *100/CP
Let CP = x, then
case I = 1920 - x *100/x
case II = x - 1280*100/x [here i use loss% formula]
Now, compare the two cases, we get
1920 - x*100/x = x -1280*100/x
or 1920x - x^2 = x^2 - 1280
or 1920x - x^2 - x^2 + 1280 = 0
or 3200x - 2x^2 = 0
or 3200 = 2x
x = 1600 = CP
Now, use SP formula
S.P = 1 + Gain% * CP
1 + 25/100 * 1600
125/100 *1600
= 2000
Aamir said:
1 decade ago
1920+1280/2=1600
25%of 1600=400
1600+400=2000
25%of 1600=400
1600+400=2000
Raj said:
1 decade ago
How 125 arrive?
Vikash kumar sharma said:
1 decade ago
profit=loss=x
sp1=1920
sp2=1280
sp-profit=sp+less
1920-X=1280+x
2x=640
x=320
cp=sp-profit
=1920-320=1600
new sp=1600*125/100
=2000
sp1=1920
sp2=1280
sp-profit=sp+less
1920-X=1280+x
2x=640
x=320
cp=sp-profit
=1920-320=1600
new sp=1600*125/100
=2000
Kumar said:
1 decade ago
How the x value is find?
Post your comments here:
Quick links
Quantitative Aptitude
Verbal (English)
Reasoning
Programming
Interview
Placement Papers