Aptitude - Profit and Loss - Discussion
Discussion Forum : Profit and Loss - General Questions (Q.No. 6)
6.
The percentage profit earned by selling an article for Rs. 1920 is equal to the percentage loss incurred by selling the same article for Rs. 1280. At what price should the article be sold to make 25% profit?
Answer: Option
Explanation:
Let C.P. be Rs. x.
| Then, | 1920 - x | x 100 = | x - 1280 | x 100 |
| x | x |
1920 - x = x - 1280
2x = 3200
x = 1600
Required S.P. = 125% of Rs. 1600 = Rs. |
![]() |
125 | x 1600 | ![]() |
= Rs 2000. |
| 100 |
Video Explanation: https://youtu.be/0tTd5TwCspY
Discussion:
96 comments Page 10 of 10.
Anup said:
1 decade ago
Shortcut trick:
1920+1280*2.
Ans = 1600.
1920+1280*2.
Ans = 1600.
Banty said:
1 decade ago
It is very simple question.
At first,
First article cp = x.
second article cp = x.
Total-------------------------
= 2x.
First article sp =1920.
Second article sp= 1280.
Total-----------------------
= 3200.
Then first article cp = 3200/2 = 1600.
According to the question.
Get 25% profit.
100 is = 125.
1 is = 125/100.
1600 is = 125/100*1600.
= 2000.
At first,
First article cp = x.
second article cp = x.
Total-------------------------
= 2x.
First article sp =1920.
Second article sp= 1280.
Total-----------------------
= 3200.
Then first article cp = 3200/2 = 1600.
According to the question.
Get 25% profit.
100 is = 125.
1 is = 125/100.
1600 is = 125/100*1600.
= 2000.
Perveen kumar said:
1 decade ago
Add sp1(profit) - sp2(loss)/2.
i.e. 1950-1280/2 = 640/2 = 320.
Add in 1280 = 1600*25%= 2000 answer.
i.e. 1950-1280/2 = 640/2 = 320.
Add in 1280 = 1600*25%= 2000 answer.
Shahid said:
1 decade ago
Let CP = x.
Profit = SP-CP = 1920-x.
Loss = CP-SP = x-1280.
Then CP = 1600/-
SP = CP*((100+profit)/100).
SP = 1600*1.25.
SP = 2000/-
Profit = SP-CP = 1920-x.
Loss = CP-SP = x-1280.
Then CP = 1600/-
SP = CP*((100+profit)/100).
SP = 1600*1.25.
SP = 2000/-
Malu said:
1 decade ago
What is the formula for profit%?
Ankur said:
1 decade ago
Simply bring difference of 1950-1280 = 640/2 = 320
320 add in 1280 = 1600 *25% = 2000 Rs. Selling Price.
320 add in 1280 = 1600 *25% = 2000 Rs. Selling Price.
Post your comments here:
Quick links
Quantitative Aptitude
Verbal (English)
Reasoning
Programming
Interview
Placement Papers
Required S.P. = 125% of Rs. 1600 = Rs.
