Aptitude - Profit and Loss - Discussion

Discussion Forum : Profit and Loss - General Questions (Q.No. 6)
6.
The percentage profit earned by selling an article for Rs. 1920 is equal to the percentage loss incurred by selling the same article for Rs. 1280. At what price should the article be sold to make 25% profit?
Rs. 2000
Rs. 2200
Rs. 2400
Data inadequate
Answer: Option
Explanation:

Let C.P. be Rs. x.

Then, 1920 - x x 100 = x - 1280 x 100
x x

1920 - x = x - 1280

2x = 3200

x = 1600

Required S.P. = 125% of Rs. 1600 = Rs. 125 x 1600 = Rs 2000.
100

Video Explanation: https://youtu.be/0tTd5TwCspY

Discussion:
96 comments Page 9 of 10.

Sai said:   1 decade ago
Please explain more clearly.

Sai ganesh said:   1 decade ago
(1920+1280)/2 = 1600.
1600*1.25 = 2000.

Bharat said:   1 decade ago
Why 125 is arrived can anybody explain clearly?

A.KARTHIKA said:   1 decade ago
Let C.P be Rs. x.

Then ((1920-x)/x)*100 = ((x-1280/x)*100.

1920-x = x-1280.

2x = 3200.
x = 1600.

Required S.P = 25% of RS.1600 = ((25/100)*1600) = 400.

From 1600 25% profit means,

(1600+400) = 2000.

Answer: Rs. 2000.

Siva mahesh said:   1 decade ago
Hi @Vipul.

Here before solving you look at question carefully her the C.P is same because the article is same.

Case 1 case 2 S.P = 1280; L% = ?

Let it be x.

S.P = 1920 similarly by loss formula.

P% = ? Let it be x L% = (C.P-S.P)/C.P*100.

By formula P% = (S.P-C.P)/C.P*100.

Case 1 and case 2 equate X we get 2x = 1920+1280 and x = 1600.

And now C.P = 1600 to earn 25% gain calculate S.P.

MGNVPrasad said:   9 years ago
No need to worry, first understand the question carefully,given only selling prices,not given cost prices,first we find cost price.

From selling price 1280 .
I find out the cost price.see profit is 25%.
C.p = 1600 [10% of 1280 = 128,
5%=64, 10% + 10% + 10% = 25%,
i.e128 + 128 + 64 = 320.

Add 1280 + 320 = 1600(or) 1920 - 320=1600
Now S.p = 1600 * 125/100 = 2000.

[To get 25% out of 1600 is 125 . profit add 100, 100 + 25 = 125, loss subtract from 100, 100 - 25 = 75].

Venkatesh c said:   1 decade ago
(1920+1280) /2 = 1600.

= 1600*1.25 = 2000.

Ajay shelake said:   1 decade ago
x is current.

Sp 1 = 1920.
Sp 2 = 1280.

1920-x = 1280+x profit = selling incurred same article.

1920-1280 = 2x.
640 = 2x.
640/2 = x.
320 = x.

So the percent profit by 1st article = 1920. So the price = 1920-320.

Price = 1600.

25% of 1600 = 1600*25/100 = 400.

The price make sold = 1600+400 = 2000.

Have a nice day!

Srinivas said:   1 decade ago
1920+1280 = 3200.

3200/2 = 1600.

C.P of each item is 1600.

Then,

If 1600-----100%

Then X------125%

X = 1600*125/100.

X = 2000;

NARENDRA B.D. said:   1 decade ago
1920-1280 = 640/2 = 320+1280 = 1600+25% = 2000.


Post your comments here:

Your comments will be displayed after verification.