Aptitude - Profit and Loss - Discussion
Discussion Forum : Profit and Loss - General Questions (Q.No. 14)
14.
A shopkeeper sells one transistor for Rs. 840 at a gain of 20% and another for Rs. 960 at a loss of 4%. His total gain or loss percent is:
Answer: Option
Explanation:
C.P. of 1st transistor = Rs. | ![]() |
100 | x 840 | ![]() |
= Rs. 700. |
120 |
C.P. of 2nd transistor = Rs. | ![]() |
100 | x 960 | ![]() |
= Rs. 1000 |
96 |
So, total C.P. = Rs. (700 + 1000) = Rs. 1700.
Total S.P. = Rs. (840 + 960) = Rs. 1800.
![]() |
![]() |
100 | x 100 | ![]() |
= 5 | 15 | % |
1700 | 17 |
Discussion:
41 comments Page 1 of 5.
Satya said:
8 years ago
Let cost price = x;
Case1:sp=840,profit=20%
x=840-0.2x;
1.2x=840;
x=700.
case2: sp= 960,loss=4%
x=960+0.04x;
0.96x=960;
x=1000.
Total cp=700+1000=1700; Total sp=840+960=1800;
1800-1700 = 100(Gain)
Gain% = (100/1700) * 100 gives the answer.
Case1:sp=840,profit=20%
x=840-0.2x;
1.2x=840;
x=700.
case2: sp= 960,loss=4%
x=960+0.04x;
0.96x=960;
x=1000.
Total cp=700+1000=1700; Total sp=840+960=1800;
1800-1700 = 100(Gain)
Gain% = (100/1700) * 100 gives the answer.
(4)
Ameer said:
6 years ago
S.P of 1 translator = 840.
S.P of another translator = 960,
we have to find loss or gain?
Formula is;
c.p={100/(100+gain%)} * s.p,
c.p=100/(100+20%) * 840,
So c.p= 700.
which means gain=840-700 = 140,
Now to second translator;
c.p={100/(100-4%)} * 960,
c.p=1000.
Which means loss=1000-960 = 40,
Now we observed that the total cost price is 1000+700 = 1700,
Total gain = 140-40 = 100.
Gain % = 100 x 100/1700= 5.88%.
S.P of another translator = 960,
we have to find loss or gain?
Formula is;
c.p={100/(100+gain%)} * s.p,
c.p=100/(100+20%) * 840,
So c.p= 700.
which means gain=840-700 = 140,
Now to second translator;
c.p={100/(100-4%)} * 960,
c.p=1000.
Which means loss=1000-960 = 40,
Now we observed that the total cost price is 1000+700 = 1700,
Total gain = 140-40 = 100.
Gain % = 100 x 100/1700= 5.88%.
(9)
Kiruthi said:
1 decade ago
120% C.P 1 = S.P 1 = Rs. 840 (120% = 100% + 20% profit).
C.P 1 = 840*100/120 = Rs. 700 (120% = 120/100).
96% C.P 2 = S.P 2 =Rs. 960 (96% = 100% - 4% loss).
C.P 2 = 960*100/96 = Rs. 1000 (96% = 96/100).
Total C.P = 700+1000 = 1700.
Total S.P = 840+960 = 1800.
Total profit = Total S.P-Total C.P = 1800-1700 = 100.
Gain % = (Profit/C.P)*100 = (100/1700)*100 = 100/17 = Answer.
C.P 1 = 840*100/120 = Rs. 700 (120% = 120/100).
96% C.P 2 = S.P 2 =Rs. 960 (96% = 100% - 4% loss).
C.P 2 = 960*100/96 = Rs. 1000 (96% = 96/100).
Total C.P = 700+1000 = 1700.
Total S.P = 840+960 = 1800.
Total profit = Total S.P-Total C.P = 1800-1700 = 100.
Gain % = (Profit/C.P)*100 = (100/1700)*100 = 100/17 = Answer.
KIRAN SHARMA said:
1 decade ago
Very Easy
Apply formula of Cost price in both cases of profit and loss
c.p. = 100*sp/100-gain% and also of Cp = 100*sp/100-loss%
and in this way you will get cost price of both cases
and then add both cost prices to get total cost price
afterwards also add both selling price to get total s.p.
and then subtract it to get profit
apply profit % formula to get profit amount
Apply formula of Cost price in both cases of profit and loss
c.p. = 100*sp/100-gain% and also of Cp = 100*sp/100-loss%
and in this way you will get cost price of both cases
and then add both cost prices to get total cost price
afterwards also add both selling price to get total s.p.
and then subtract it to get profit
apply profit % formula to get profit amount
Mrs pallavi said:
1 decade ago
In simple way by using our logic,
sp1=840
p1=20%
sp2=960
p2=4%
cp1=(sp1*100)/(100+20).....by formula of profit
cp1=(840*100)/(100+20)
cp1=700
here gain is 840-700=140
cp2=(sp2*100)/(100-4).....by formula of loss
cp2=(960*100)/(100-4)
cp2=1000
loss is 1000-960=40
therefore total gain=140-40=100
profit%=(actual profit /cp)*100
=100/1700*100
=100/17
=5.88%
ans (b)
sp1=840
p1=20%
sp2=960
p2=4%
cp1=(sp1*100)/(100+20).....by formula of profit
cp1=(840*100)/(100+20)
cp1=700
here gain is 840-700=140
cp2=(sp2*100)/(100-4).....by formula of loss
cp2=(960*100)/(100-4)
cp2=1000
loss is 1000-960=40
therefore total gain=140-40=100
profit%=(actual profit /cp)*100
=100/1700*100
=100/17
=5.88%
ans (b)
Kiruhti said:
1 decade ago
120%C.P1 = S.P1 = 840 (120% = 100% + 20% profit).
C.P1 = 840*100/120 = 700 (120% = 120/100).
96% C.P2 = S.P2 = 960(96% = 100% - 4% loss).
C.P2 = 960*100/96 = 1000(96% = 96/100).
Total C.P = 700+1000 = 1700.
Total S.P = 840+960 = 1800.
Total profit = 1800-1700 = 100.
% Gain = (Total profit/Total C.P)*100.
= (100/1700)*100 = 100/17 = Answer B.
C.P1 = 840*100/120 = 700 (120% = 120/100).
96% C.P2 = S.P2 = 960(96% = 100% - 4% loss).
C.P2 = 960*100/96 = 1000(96% = 96/100).
Total C.P = 700+1000 = 1700.
Total S.P = 840+960 = 1800.
Total profit = 1800-1700 = 100.
% Gain = (Total profit/Total C.P)*100.
= (100/1700)*100 = 100/17 = Answer B.
Saba said:
10 years ago
S.P1 = 840.
Gain of 20% = 20/100*840 = 168.
Since C.P = S.P - Gain.
C.P1 = 840-168 = 672.
So why above C.P 700?
E.g: If S.P = 10.
Gain% = 50%.
C.P ?
Then gain = 50% of 10 = 50/100*10 = 5. For C.P, since C.P = S.P - Gain.
= 10 - 5.
C. P = 5.
Gain of 20% = 20/100*840 = 168.
Since C.P = S.P - Gain.
C.P1 = 840-168 = 672.
So why above C.P 700?
E.g: If S.P = 10.
Gain% = 50%.
C.P ?
Then gain = 50% of 10 = 50/100*10 = 5. For C.P, since C.P = S.P - Gain.
= 10 - 5.
C. P = 5.
Sandeep saha said:
3 years ago
First, find the CP.
WE KNOW THE FORMULA.
P = sp - cp.
CP = sp - p,
X = 840 - 0.2x.
X = 700.
CP = sp + loss.
X = 960 + 0.04x,
X = 1000.
CP total is 1700.
Sp total is 1800.
Gain 100/1700*100.
5.88% or
5*15/17%gain in mixed fraction.
WE KNOW THE FORMULA.
P = sp - cp.
CP = sp - p,
X = 840 - 0.2x.
X = 700.
CP = sp + loss.
X = 960 + 0.04x,
X = 1000.
CP total is 1700.
Sp total is 1800.
Gain 100/1700*100.
5.88% or
5*15/17%gain in mixed fraction.
(9)
Saba said:
10 years ago
I have problem in C.P, please guide me.
S.P1 = 840.
Gain = 20/100*840 = 168.
C.P1 = 840 -168 = 672.
Now S.P2 = 960.
Loss = 4/100*960 = 38.4.
C.P2 = Loss+S.P.
= 38.4+960 = 998.4.
Total C.P = 998.4+672 = 1670.4.
Total S.P = 1800.
S.P1 = 840.
Gain = 20/100*840 = 168.
C.P1 = 840 -168 = 672.
Now S.P2 = 960.
Loss = 4/100*960 = 38.4.
C.P2 = Loss+S.P.
= 38.4+960 = 998.4.
Total C.P = 998.4+672 = 1670.4.
Total S.P = 1800.
Gargi das said:
1 decade ago
This is nothing but cross multiplication @Haritha, see:
In 100 Rs gain is 120.
In 840 Rs gain is 120*840/100.
This process is same for loss also.
In 100 Rs gain is 120.
In 840 Rs gain is 120*840/100.
This process is same for loss also.
Post your comments here:
Quick links
Quantitative Aptitude
Verbal (English)
Reasoning
Programming
Interview
Placement Papers