Aptitude - Profit and Loss - Discussion
Discussion Forum : Profit and Loss - General Questions (Q.No. 14)
14.
A shopkeeper sells one transistor for Rs. 840 at a gain of 20% and another for Rs. 960 at a loss of 4%. His total gain or loss percent is:
Answer: Option
Explanation:
C.P. of 1st transistor = Rs. | ![]() |
100 | x 840 | ![]() |
= Rs. 700. |
120 |
C.P. of 2nd transistor = Rs. | ![]() |
100 | x 960 | ![]() |
= Rs. 1000 |
96 |
So, total C.P. = Rs. (700 + 1000) = Rs. 1700.
Total S.P. = Rs. (840 + 960) = Rs. 1800.
![]() |
![]() |
100 | x 100 | ![]() |
= 5 | 15 | % |
1700 | 17 |
Discussion:
41 comments Page 1 of 5.
Aastha said:
1 decade ago
How did this 120 come ?
Kiran said:
1 decade ago
Gain % i.e, 100+20=120
Mrs pallavi said:
1 decade ago
In simple way by using our logic,
sp1=840
p1=20%
sp2=960
p2=4%
cp1=(sp1*100)/(100+20).....by formula of profit
cp1=(840*100)/(100+20)
cp1=700
here gain is 840-700=140
cp2=(sp2*100)/(100-4).....by formula of loss
cp2=(960*100)/(100-4)
cp2=1000
loss is 1000-960=40
therefore total gain=140-40=100
profit%=(actual profit /cp)*100
=100/1700*100
=100/17
=5.88%
ans (b)
sp1=840
p1=20%
sp2=960
p2=4%
cp1=(sp1*100)/(100+20).....by formula of profit
cp1=(840*100)/(100+20)
cp1=700
here gain is 840-700=140
cp2=(sp2*100)/(100-4).....by formula of loss
cp2=(960*100)/(100-4)
cp2=1000
loss is 1000-960=40
therefore total gain=140-40=100
profit%=(actual profit /cp)*100
=100/1700*100
=100/17
=5.88%
ans (b)
KIRAN SHARMA said:
1 decade ago
Very Easy
Apply formula of Cost price in both cases of profit and loss
c.p. = 100*sp/100-gain% and also of Cp = 100*sp/100-loss%
and in this way you will get cost price of both cases
and then add both cost prices to get total cost price
afterwards also add both selling price to get total s.p.
and then subtract it to get profit
apply profit % formula to get profit amount
Apply formula of Cost price in both cases of profit and loss
c.p. = 100*sp/100-gain% and also of Cp = 100*sp/100-loss%
and in this way you will get cost price of both cases
and then add both cost prices to get total cost price
afterwards also add both selling price to get total s.p.
and then subtract it to get profit
apply profit % formula to get profit amount
Priya said:
1 decade ago
How gain 100 came?
Mounika said:
1 decade ago
Thanks for your explanation pallavi. Its useful.
Bhavna said:
1 decade ago
How gain 100 came in last step ?
Varsha said:
1 decade ago
Total sp is (840+960)=1800
cp=1700
gain=(sp-cp)=1800-1700=100
so gain%=(100/1700*100)
cp=1700
gain=(sp-cp)=1800-1700=100
so gain%=(100/1700*100)
Suresh said:
1 decade ago
@Priya.
Gain = (S.P-C.P/C.P*100).
= (1800-1700/1700*100).
= (100/1700*100).
= (100/17).
Gain = (S.P-C.P/C.P*100).
= (1800-1700/1700*100).
= (100/1700*100).
= (100/17).
Madhav Kakkar said:
1 decade ago
Does anybody know another shortcut it's time consuming method?
Post your comments here:
Quick links
Quantitative Aptitude
Verbal (English)
Reasoning
Programming
Interview
Placement Papers