Aptitude - Profit and Loss - Discussion
Discussion Forum : Profit and Loss - General Questions (Q.No. 12)
12.
When a plot is sold for Rs. 18,700, the owner loses 15%. At what price must that plot be sold in order to gain 15%?
Answer: Option
Explanation:
85 : 18700 = 115 : x
![]() |
![]() |
18700 x 115 | ![]() |
= 25300. |
85 |
Hence, S.P. = Rs. 25,300.
Discussion:
83 comments Page 8 of 9.
Aanchal said:
5 years ago
SP = 18700,
Loss= 15% = 15/100 = 3/20,
It means you have to subtract for loss(20-3=17),
So the loss is of 3 = 17,
17 =18700,
1=18700/17 = 1100,
Profit =15% = (3/20).
It means you have to add for profit (3+20=23),
So gain is by 3=23.
SP= 23*1100 = 25,300.
Loss= 15% = 15/100 = 3/20,
It means you have to subtract for loss(20-3=17),
So the loss is of 3 = 17,
17 =18700,
1=18700/17 = 1100,
Profit =15% = (3/20).
It means you have to add for profit (3+20=23),
So gain is by 3=23.
SP= 23*1100 = 25,300.
(2)
J.sabarish said:
5 years ago
Agree @M. V. Krishna/Palvancha :
That is cp=21505. But after getting it, if you check for sp (rs. 18700) with it, we can't get the answer (rs. 18700).
Sp=85% of 21505=18, 280 (which proves that it is wrong).
Anyone clear this.
That is cp=21505. But after getting it, if you check for sp (rs. 18700) with it, we can't get the answer (rs. 18700).
Sp=85% of 21505=18, 280 (which proves that it is wrong).
Anyone clear this.
(1)
PraveenKumar V said:
4 years ago
Here in first scenario:
SP:18,700 loss=15%
To find SP =? when gain=15%.
Solution:
Finding overall CP:
CP = 100/(100=15) * 18700
CP = 22000.
Gain % is given. So using the gain formula we can find the gain amount and from that, we can find SP.
To find gain:
15=(gain x 100)/2200
gain=3300.
therefore gain=SP-CP
we know gain and CP, we substitute in the above equation and find SP for 15% gain;
3300 = SP - 22000.
SP = 25,300.
Thank you.
SP:18,700 loss=15%
To find SP =? when gain=15%.
Solution:
Finding overall CP:
CP = 100/(100=15) * 18700
CP = 22000.
Gain % is given. So using the gain formula we can find the gain amount and from that, we can find SP.
To find gain:
15=(gain x 100)/2200
gain=3300.
therefore gain=SP-CP
we know gain and CP, we substitute in the above equation and find SP for 15% gain;
3300 = SP - 22000.
SP = 25,300.
Thank you.
Anu said:
4 years ago
We could solve this sum by using percentage method.
Let C. P = 100%
If person loss 15% of 100% so C. P = 85%.
85% = 18700 then;
100% = X,
85X = 18700* 100 = 1870000.
X = 1870000/85.
= 22000.
So now we find C. P = 22000.
Hence gain= C. P - S. P.
= 22000 - 18700
= 3300.
Therefore, by final condition.
Total gain to find = 100 + 15 =115,
So, by percentage method,
If 100= 22000,
115 = X.
So, 100x = 22000*115
X = 22000* 115/100.
X = 25300.
Let C. P = 100%
If person loss 15% of 100% so C. P = 85%.
85% = 18700 then;
100% = X,
85X = 18700* 100 = 1870000.
X = 1870000/85.
= 22000.
So now we find C. P = 22000.
Hence gain= C. P - S. P.
= 22000 - 18700
= 3300.
Therefore, by final condition.
Total gain to find = 100 + 15 =115,
So, by percentage method,
If 100= 22000,
115 = X.
So, 100x = 22000*115
X = 22000* 115/100.
X = 25300.
(4)
Shruti said:
4 years ago
SP = 18700,
Loss= 15% = 15/100 = 3/20,
It means you have to subtract for loss(20-3=17),
So the loss is of 3 = 17,
17 =18700,
1=18700/17 = 1100,
Profit =15% = (3/20).
It means you have to add for profit (3+20=23),
So gain is by 3 = 23.
SP = 23*1100 = 25,300.
Loss= 15% = 15/100 = 3/20,
It means you have to subtract for loss(20-3=17),
So the loss is of 3 = 17,
17 =18700,
1=18700/17 = 1100,
Profit =15% = (3/20).
It means you have to add for profit (3+20=23),
So gain is by 3 = 23.
SP = 23*1100 = 25,300.
(4)
RIZWAN said:
4 years ago
The calculation for (when an owner loses 15%)
S.P% x CP = SP
85/100 X CP=18700
CP= 22000 ( actual price before 15% loss)
The calculation for ( when an owner loses 15%)
PROFIT% X CP= PROFIT.
115/100 X 22000 = AMOUNT AFTER 15% PROFIT.
AMOUNT AFTER 15% PROFIT = 25300.
S.P% x CP = SP
85/100 X CP=18700
CP= 22000 ( actual price before 15% loss)
The calculation for ( when an owner loses 15%)
PROFIT% X CP= PROFIT.
115/100 X 22000 = AMOUNT AFTER 15% PROFIT.
AMOUNT AFTER 15% PROFIT = 25300.
(2)
Divya said:
4 years ago
We can find out this solution in another way ..which is the easiest way.that is in this question he gave sp and loss is 15% so from these values we can calculate cp that is;
Sp = (100-15)% of cp.
So you can get cp is 22000.
So compare both cp and sp, we can get the loss is L = cp-sp = 22000 - 18700 = 3300.
So, in order to cover this loss of 15% simply add this loss value to the cp and then we can get 22000 + 3300 = 25300.
Sp = (100-15)% of cp.
So you can get cp is 22000.
So compare both cp and sp, we can get the loss is L = cp-sp = 22000 - 18700 = 3300.
So, in order to cover this loss of 15% simply add this loss value to the cp and then we can get 22000 + 3300 = 25300.
(8)
Albina Antony said:
3 years ago
Well-explained. Thanks @Jagadeesh.
(4)
Jatsho said:
3 years ago
find C.p from loss at 15%.
C.p = (100/(100-loss%)* S.p (given: Rs. 18700)
C.P we get is 22,000.
Now using that C.p, calculate S.P from gain at 15%.
S.p = ((100+ gain%)/100) * C.p.
C.p = (100/(100-loss%)* S.p (given: Rs. 18700)
C.P we get is 22,000.
Now using that C.p, calculate S.P from gain at 15%.
S.p = ((100+ gain%)/100) * C.p.
(27)
Tufayel BD said:
3 years ago
Forget about equations or formulas:
Let cp 100.
So, loss: 100 - 15 = 85.
Now doing the unitary method.
When loss 85 then cp 100.
When loss 1 then cp 100/85.
When loss 18700 then 100*18700/85 = 22000.
Now, 15% he will get gain when the price is 22000 * 115% = 25300.
Let cp 100.
So, loss: 100 - 15 = 85.
Now doing the unitary method.
When loss 85 then cp 100.
When loss 1 then cp 100/85.
When loss 18700 then 100*18700/85 = 22000.
Now, 15% he will get gain when the price is 22000 * 115% = 25300.
(52)
Post your comments here:
Quick links
Quantitative Aptitude
Verbal (English)
Reasoning
Programming
Interview
Placement Papers