Aptitude - Profit and Loss - Discussion
Discussion Forum : Profit and Loss - General Questions (Q.No. 12)
12.
When a plot is sold for Rs. 18,700, the owner loses 15%. At what price must that plot be sold in order to gain 15%?
Answer: Option
Explanation:
85 : 18700 = 115 : x
![]() |
![]() |
18700 x 115 | ![]() |
= 25300. |
85 |
Hence, S.P. = Rs. 25,300.
Discussion:
83 comments Page 1 of 9.
Aayush said:
1 decade ago
I hope this helps you out guys.
S.P=18700(Given).
Loss%=15%(given).
We need to find out S.P so that the gain % becomes 15%.
Gain% must be = 15%(as per question).
so S.P = 115% OF C.P(Formula-derived).
C.P=(100/100-LOSS%)* S.P(Formula).
Note: we could have taken this formula also C.P=(100/100+GAIN%)*S.P, but for gain, S.P is NOT GIVEN so we don't use this one.
C.P=(100/100-15)*18700.
C.P=(100/85)*18700.
C.P=22000.
For gain of 15%.
S.P must be= 115% of C.P (mentioned above).
S.P=115/100*22000.
S.P=25300.(ANSWER).
S.P=18700(Given).
Loss%=15%(given).
We need to find out S.P so that the gain % becomes 15%.
Gain% must be = 15%(as per question).
so S.P = 115% OF C.P(Formula-derived).
C.P=(100/100-LOSS%)* S.P(Formula).
Note: we could have taken this formula also C.P=(100/100+GAIN%)*S.P, but for gain, S.P is NOT GIVEN so we don't use this one.
C.P=(100/100-15)*18700.
C.P=(100/85)*18700.
C.P=22000.
For gain of 15%.
S.P must be= 115% of C.P (mentioned above).
S.P=115/100*22000.
S.P=25300.(ANSWER).
(2)
Anu said:
4 years ago
We could solve this sum by using percentage method.
Let C. P = 100%
If person loss 15% of 100% so C. P = 85%.
85% = 18700 then;
100% = X,
85X = 18700* 100 = 1870000.
X = 1870000/85.
= 22000.
So now we find C. P = 22000.
Hence gain= C. P - S. P.
= 22000 - 18700
= 3300.
Therefore, by final condition.
Total gain to find = 100 + 15 =115,
So, by percentage method,
If 100= 22000,
115 = X.
So, 100x = 22000*115
X = 22000* 115/100.
X = 25300.
Let C. P = 100%
If person loss 15% of 100% so C. P = 85%.
85% = 18700 then;
100% = X,
85X = 18700* 100 = 1870000.
X = 1870000/85.
= 22000.
So now we find C. P = 22000.
Hence gain= C. P - S. P.
= 22000 - 18700
= 3300.
Therefore, by final condition.
Total gain to find = 100 + 15 =115,
So, by percentage method,
If 100= 22000,
115 = X.
So, 100x = 22000*115
X = 22000* 115/100.
X = 25300.
(4)
PraveenKumar V said:
4 years ago
Here in first scenario:
SP:18,700 loss=15%
To find SP =? when gain=15%.
Solution:
Finding overall CP:
CP = 100/(100=15) * 18700
CP = 22000.
Gain % is given. So using the gain formula we can find the gain amount and from that, we can find SP.
To find gain:
15=(gain x 100)/2200
gain=3300.
therefore gain=SP-CP
we know gain and CP, we substitute in the above equation and find SP for 15% gain;
3300 = SP - 22000.
SP = 25,300.
Thank you.
SP:18,700 loss=15%
To find SP =? when gain=15%.
Solution:
Finding overall CP:
CP = 100/(100=15) * 18700
CP = 22000.
Gain % is given. So using the gain formula we can find the gain amount and from that, we can find SP.
To find gain:
15=(gain x 100)/2200
gain=3300.
therefore gain=SP-CP
we know gain and CP, we substitute in the above equation and find SP for 15% gain;
3300 = SP - 22000.
SP = 25,300.
Thank you.
Lil druk said:
9 years ago
Old (Loss)
Selling Price = 18700.
Loss = 15%.
Cost Price = (100/(100-15)) * 18700)// use Cost Price Formula.
= (100/85) * 18700.
= 22000 // Note : C.P remains same through out business
New ( Gain)
Cost Price = 22000// Retrieve C.P from above as C.P remains same no matter what,
Gain = 15 %.
Selling Price = ((100 + 15)/100) * 22000 // use S.P formula.
= (115/100) * 22000.
= Rs. 25300.
New selling price to gain 15% profit is Rs. 25300.
Selling Price = 18700.
Loss = 15%.
Cost Price = (100/(100-15)) * 18700)// use Cost Price Formula.
= (100/85) * 18700.
= 22000 // Note : C.P remains same through out business
New ( Gain)
Cost Price = 22000// Retrieve C.P from above as C.P remains same no matter what,
Gain = 15 %.
Selling Price = ((100 + 15)/100) * 22000 // use S.P formula.
= (115/100) * 22000.
= Rs. 25300.
New selling price to gain 15% profit is Rs. 25300.
Divya said:
4 years ago
We can find out this solution in another way ..which is the easiest way.that is in this question he gave sp and loss is 15% so from these values we can calculate cp that is;
Sp = (100-15)% of cp.
So you can get cp is 22000.
So compare both cp and sp, we can get the loss is L = cp-sp = 22000 - 18700 = 3300.
So, in order to cover this loss of 15% simply add this loss value to the cp and then we can get 22000 + 3300 = 25300.
Sp = (100-15)% of cp.
So you can get cp is 22000.
So compare both cp and sp, we can get the loss is L = cp-sp = 22000 - 18700 = 3300.
So, in order to cover this loss of 15% simply add this loss value to the cp and then we can get 22000 + 3300 = 25300.
(8)
Sunil said:
2 decades ago
The formula used for this solution is:-
Selling price at a 15% loss is 18700, .i.e, for 100 rupees of investment we got only 85 rupees.
Same way to get a profit of 15% .i.e, for 100 rupees we have to get 115 rupees.
So, 85 rupees at 15% loss(100-15=85)=C.p 18700
So, 115 rupees at 15% gain (100+15=115)= C.p ?
85=18700
115=?
? = ( 18700*115 )/85 = 220*115 = 25300
S.p= 25300 with the gain of 15%.
Selling price at a 15% loss is 18700, .i.e, for 100 rupees of investment we got only 85 rupees.
Same way to get a profit of 15% .i.e, for 100 rupees we have to get 115 rupees.
So, 85 rupees at 15% loss(100-15=85)=C.p 18700
So, 115 rupees at 15% gain (100+15=115)= C.p ?
85=18700
115=?
? = ( 18700*115 )/85 = 220*115 = 25300
S.p= 25300 with the gain of 15%.
Gaurav Sharma said:
1 decade ago
S.P = 18700.
And loss = 15%.
So C.P = S.P/100-loss% (as S.P = (100-loss%)C.P).
Now C.P = 18700/0.85-----(1).
At what price must that plot be sold in order to gain 15%? (this is our second statement).
Let S.P=x.
So C.P = S.P/100+gain%.
Now our C.P = x/1.15------(2).
Now equate 1 and second C.P.
i.e x/1.15 = 18700/0.85.
After solving we will get x that is S.P for second statement = 25300.
And loss = 15%.
So C.P = S.P/100-loss% (as S.P = (100-loss%)C.P).
Now C.P = 18700/0.85-----(1).
At what price must that plot be sold in order to gain 15%? (this is our second statement).
Let S.P=x.
So C.P = S.P/100+gain%.
Now our C.P = x/1.15------(2).
Now equate 1 and second C.P.
i.e x/1.15 = 18700/0.85.
After solving we will get x that is S.P for second statement = 25300.
Jegan said:
8 years ago
Easy by knowing the formula.
s.p formula s.p=100-loss/100*c.p
so, 18700=85/100*c.p
1870000=85*c.p
1870000/85=c.p
22000=c.p
Then keep s.p ,as a x for gain 15% & gain=x-22000(s.p-c.p).
by formula gain % = 100 * gain/c.p.
So, 15=100/c.p*(x-22000)
15*220=x-22000
3300=x-22000
22000+3300=x.
ANS: 25300.
s.p formula s.p=100-loss/100*c.p
so, 18700=85/100*c.p
1870000=85*c.p
1870000/85=c.p
22000=c.p
Then keep s.p ,as a x for gain 15% & gain=x-22000(s.p-c.p).
by formula gain % = 100 * gain/c.p.
So, 15=100/c.p*(x-22000)
15*220=x-22000
3300=x-22000
22000+3300=x.
ANS: 25300.
Atul verma said:
6 years ago
sp = cp*mf.
Here sp = 18700 and mf(multiplying factor) if loss is 15% = 1-0.15 = 0.85.
Hence cp = sp/mf.
cp = 18700/0.85 = 22000.
Again if he wants gain of 15% then sp will be sp = cp*mf.
mf here in case of gain will be 1+0.15 = 1.15.
hence sp will be = cp*1.15.
CP, as calculated, is 22000.
SP = 22000*1.15 = 25300.
Here sp = 18700 and mf(multiplying factor) if loss is 15% = 1-0.15 = 0.85.
Hence cp = sp/mf.
cp = 18700/0.85 = 22000.
Again if he wants gain of 15% then sp will be sp = cp*mf.
mf here in case of gain will be 1+0.15 = 1.15.
hence sp will be = cp*1.15.
CP, as calculated, is 22000.
SP = 22000*1.15 = 25300.
(1)
M.V.KRISHNA/Palvancha said:
1 decade ago
Given s.p=18700,loss=15%;
then c.p=s.p+loss,
=>c.p=Rs.21505/-
....................................
gain=s.p-c.p;
gain%=(gain/c.p)*100;
15=(gain/21505)*100;
15=((s.p-21505)/21505)*100;
If he sells the plot for 25300(option c) the gain%=17.64.
to get gain% of 15% he should sell the plot for Rs.24730.75/-
then c.p=s.p+loss,
=>c.p=Rs.21505/-
....................................
gain=s.p-c.p;
gain%=(gain/c.p)*100;
15=(gain/21505)*100;
15=((s.p-21505)/21505)*100;
If he sells the plot for 25300(option c) the gain%=17.64.
to get gain% of 15% he should sell the plot for Rs.24730.75/-
Post your comments here:
Quick links
Quantitative Aptitude
Verbal (English)
Reasoning
Programming
Interview
Placement Papers