Aptitude - Profit and Loss - Discussion

Discussion Forum : Profit and Loss - General Questions (Q.No. 1)
1.
Alfred buys an old scooter for Rs. 4700 and spends Rs. 800 on its repairs. If he sells the scooter for Rs. 5800, his gain percent is:
4 4 %
7
5 5 %
11
10%
12%
Answer: Option
Explanation:

Cost Price (C.P.) = Rs. (4700 + 800) = Rs. 5500.

Selling Price (S.P.) = Rs. 5800.

Gain = (S.P.) - (C.P.) = Rs.(5800 - 5500) = Rs. 300.

Gain % = 300 x 100 % = 5 5 %
5500 11

Discussion:
148 comments Page 5 of 15.

Niharika Kashyap said:   1 decade ago
SP = 5800.
CP = 4700+800 (money spend by Alfred).

So, the new CP will be = 5500.

Profit = SP-CP.

= 5800-5500 = 300 Rs.

Profit % = Profit*100/CP.

= 300*100/5500.

= 5.45.

Rocky said:   6 years ago
@Manoj.

We need not convert simply into 5.4545.
Just after coming 60/11, 11*5+5=60, 60 divide 11= 5 approx remaining is 5.
So, 5 5/11 that mean 11*5 + 5= 60 same as 60/11.
(1)

Hun said:   10 years ago
Cost price (Rs.)(4700+800) = 15.5500.

Selling price = (S.P)-(C.P) = Rs.(5800-5500) = Rs.300.

Gain%(300\5500)x100% = 5(5\11)%

Bharath said:   1 decade ago
@Pooja.

- Consider the selling price is 100.
- He buys it @ 9/10 of sp = 90.
- He sells it wit 8% profit of sp = 108 .
- Then 108-90= 18.
- He gets 18% profit.

Vinod Kr.Yadav said:   2 decades ago
20% of 480 = 480*20/100 i.e. Rs.96
total c.p. = 480+96 i.e. 576
profit 144 i.e. s.p. = c.p.+ profit
= 576 + 144
= 720

Nishant said:   1 decade ago
C.P is 480.

Total C.P after extra expenditure 480+(20%480).

= 576.

Profit = 144.

Profit % = 144/576 *100.

= 25%.

Suraj gurung said:   8 years ago
170kg*rs5.80=Rs 986
130kg*Rs5.30=Rs689
A/Q

Total C.P=Rs 986+Rs 689
=Rs 1675.

Gain= Rs 161.
S.P=C.P+Gain,
=Rs1675+161,
=Rs 1736.

Gunashree said:   1 decade ago
Final answer we got is improper fraction 60/11.

We convert it into mixed number so divide 60 by 11.

11)60(5
55
----
05

We write it in the form of 5(5/15).

BHASKAR said:   1 decade ago
CP = 4700.
SP = 5800.
REPAIR PRICE = 800.
SO CP = 5500.

PROFIT = SP-CP.
P = 5800-5500.
P = 300.

GAIN = PROFIT/CP*100.
G = 300/5500*100.

GAIN = 5*5/11.

Piyush said:   1 decade ago
Very simple.

= 300*100/5500 = 300/55.

Lets take 5 as a common and divide both the number.

You got 60/11.

After solution of this you got the 5-5/11.


Post your comments here:

Your comments will be displayed after verification.