Aptitude - Profit and Loss - Discussion

Discussion Forum : Profit and Loss - General Questions (Q.No. 1)
1.
Alfred buys an old scooter for Rs. 4700 and spends Rs. 800 on its repairs. If he sells the scooter for Rs. 5800, his gain percent is:
4 4 %
7
5 5 %
11
10%
12%
Answer: Option
Explanation:

Cost Price (C.P.) = Rs. (4700 + 800) = Rs. 5500.

Selling Price (S.P.) = Rs. 5800.

Gain = (S.P.) - (C.P.) = Rs.(5800 - 5500) = Rs. 300.

Gain % = 300 x 100 % = 5 5 %
5500 11

Discussion:
148 comments Page 5 of 15.

Rupesh kable said:   2 decades ago
But whats the percentage is added in purchase price?

JITHU JAMES said:   2 decades ago
Purchase price = 480
144/480 =3/10 ie 30%

already he spended 20%
now he needs to add 30%
so totally 50%

Naresh said:   2 decades ago
How 50%?

Binoy R said:   2 decades ago
@Naresh

Purchase price= 480
Maintenance cost= 480* 20/100=96
Profit=144
Total=96+144=240

% increase from puchase price
= (240/480)*100
=50%

Soni said:   1 decade ago
Why do you add profit with maintenance cost? Explain me in clear manner.

Kushal said:   1 decade ago
Thanks for such a nice explanation.

Subhransu biswal said:   1 decade ago
20% of 480 = 480*20/100 i.e. Rs.96
total c.p. = 480+96 i.e. 576
the question is to make a profit of Rs144 into%.
so,profit/cp*100
= 144/576*100
=25%
aamit, this is your right answer.

Christhu said:   1 decade ago
Need a better explanation. Which answer is correct, either 50% or 25%?

Kiruthi said:   1 decade ago
I need to know how the ans 5.454545 can be write in fraction as 5(5/11) %. Give a solution for me.

Sunil said:   1 decade ago
Sam buys an old pen for Rs. 10 and If he sells for Rs. 100, his gain percent is:


Post your comments here:

Your comments will be displayed after verification.