Aptitude - Profit and Loss - Discussion

Discussion Forum : Profit and Loss - General Questions (Q.No. 1)
1.
Alfred buys an old scooter for Rs. 4700 and spends Rs. 800 on its repairs. If he sells the scooter for Rs. 5800, his gain percent is:
4 4 %
7
5 5 %
11
10%
12%
Answer: Option
Explanation:

Cost Price (C.P.) = Rs. (4700 + 800) = Rs. 5500.

Selling Price (S.P.) = Rs. 5800.

Gain = (S.P.) - (C.P.) = Rs.(5800 - 5500) = Rs. 300.

Gain % = 300 x 100 % = 5 5 %
5500 11

Discussion:
148 comments Page 3 of 15.

Abhijit roy said:   4 years ago
I don't understand.
(6)

Pavi said:   4 years ago
Thanks for the good explanation.
(6)

Dsdcds said:   1 decade ago
Is repair price included in the cost?
(2)

Kshitij gurung said:   7 years ago
By the formula of profit %.

Profit% = (sp/cp -1)*100.
(2)

Prateek said:   5 years ago
CP x 20 = X x SP.
20 x CP = X x 1.25 x CP (As profit is 25%, so SP = 1.25 x CP),
So, X = 16.
(2)

Goku said:   6 days ago
CP = 4700 + 800 = 5500.
SP = 5800.
Gain(profit) = SP-CP = 5800 - 5500 = 300.

Gain% = Gain/CP × 100
Gain% = 300/5500 × 100.
= 300/55.
= 60/11.
Divide 60/11 remainder : 5.
= 5 5/11%.
(2)

Naveen said:   2 decades ago
Gain = Selling Price(SP) - Cost Price(CP)

Gain% = (Gain/C.P)*100
(1)

Nimchiki said:   8 years ago
Hi, guys this is the best tricks to solve this question lets start.
Old scooter price =4700
Spend on repair =800
The Total cost of scooter is=5500.
He sells the scooter on rupees 5800.
Now gain = s.p-c.p
5800-5500=300..
Gain=300.
Gain%=gain * 100\c.p
Gain%=300*100\5500=5.454.
(1)

Amarjeet Gupta said:   6 years ago
Total cost= 4800+700=5500,
and selling price= 5800,
So profit= 300,
And profit% = 300/5500*100 = 5(5/11).
(1)

Manoj said:   6 years ago
How to convert 5.4545 into 5 5/11 mixed fraction? Please explain.
(1)


Post your comments here:

Your comments will be displayed after verification.