Aptitude - Problems on Trains - Discussion
Discussion Forum : Problems on Trains - General Questions (Q.No. 1)
1.
A train running at the speed of 60 km/hr crosses a pole in 9 seconds. What is the length of the train?
Answer: Option
Explanation:
| Speed = | ![]() |
60 x | 5 | m/sec |
= | ![]() |
50 | m/sec. |
| 18 | 3 |
Length of the train = (Speed x Time).
Length of the train = |
![]() |
50 | x 9 | m = 150 m. |
| 3 |
Discussion:
643 comments Page 10 of 65.
Rayees Khan Aryan said:
10 years ago
Length of a Train.
T = (LT+LP)/S
LT = LENGTH OF A TRAIN = ?
LP = LENGTH OF A PLATFORM = 0
S = SPEED = (60*5)/18 = 50/3
T= TIME= 9.
NOW AS PER THE QUESTION.
9 = (?+0)/ (50/3),
=> ? = (9 * 50)/3 = 150 M.
T = (LT+LP)/S
LT = LENGTH OF A TRAIN = ?
LP = LENGTH OF A PLATFORM = 0
S = SPEED = (60*5)/18 = 50/3
T= TIME= 9.
NOW AS PER THE QUESTION.
9 = (?+0)/ (50/3),
=> ? = (9 * 50)/3 = 150 M.
Srivatsan C said:
4 weeks ago
In one our travels 60 km.
In 60 min travels 60km which is in 1 min travels 1 km and in 60 sec it travels 1000 m.
Then, in 1 sec travels 16.666m.
As the train reaches the pole in 9 sec, so 16.66 * 9 = 150.
In 60 min travels 60km which is in 1 min travels 1 km and in 60 sec it travels 1000 m.
Then, in 1 sec travels 16.666m.
As the train reaches the pole in 9 sec, so 16.66 * 9 = 150.
(15)
Jagadeesh said:
1 decade ago
Here, give train travels at a speed of (60*5/18) m/s, that is for one second it travels a distance of 50/3 m/s. So the distance traveled for 9 seconds gives the actual length of train, that is 50/3*9=150m.
Rajneesh said:
9 years ago
Speed = Ditance/Time.
Distance = Speed * Time.
Or lenght = Speed * Time .
=( 60 *5/18) * 9,
= 50/3 * 9,
= 50 * 3 ,
= 150 meter.
Distance = Speed * Time.
Or lenght = Speed * Time .
=( 60 *5/18) * 9,
= 50/3 * 9,
= 50 * 3 ,
= 150 meter.
Yahya Haider said:
1 decade ago
60 km = 60 x 1000 m = 60000 m.
1 hour = 60 x 60 = 3600 seconds.
So, Length/Distance = Speed x Time.
= 60000 m/3600 s x 9 s.
= 149.999.
= nearly 150m.
Therefore option D is correct answer.
1 hour = 60 x 60 = 3600 seconds.
So, Length/Distance = Speed x Time.
= 60000 m/3600 s x 9 s.
= 149.999.
= nearly 150m.
Therefore option D is correct answer.
Jai said:
4 years ago
from the above statement:
60,000 m is crossed in=>3600 s.
? m is crossed in=> 9 s.
60000/x => 3600/9.
Do a normal cross-division method to find x. That's the answer.
60,000 m is crossed in=>3600 s.
? m is crossed in=> 9 s.
60000/x => 3600/9.
Do a normal cross-division method to find x. That's the answer.
(25)
Gowtham reddy said:
1 decade ago
Length of the train = 9*50/3 = 150.
If train crosses pole in 20 seconds.
Length of the train = 20*50/3?
Is the length of the train depend on the time the it crosses the pole? Please answer.
If train crosses pole in 20 seconds.
Length of the train = 20*50/3?
Is the length of the train depend on the time the it crosses the pole? Please answer.
VIVEK KUMAR said:
9 years ago
Time taken by a train of length l metres to pass a pole or standing man or a signal post is equal to the time taken by the train to cover l metres. How? explain me with simplification, please.
Jayakumar said:
1 decade ago
Jayanthi, Sundar, Kalimuthu Thanks for a lot to YOU all
I can easily understand your problem solving system and it is not only useful to me but also to all thanks thanks thanks thanks thanks
I can easily understand your problem solving system and it is not only useful to me but also to all thanks thanks thanks thanks thanks
Sathya said:
1 decade ago
10/36 = 5/18.
If both numerator and denominator can divide by a Single number, then you can divide it.
Here in above problem 10 and 36 both are dividing by 2, that's why the answer is 5/18.
If both numerator and denominator can divide by a Single number, then you can divide it.
Here in above problem 10 and 36 both are dividing by 2, that's why the answer is 5/18.
Post your comments here:
Quick links
Quantitative Aptitude
Verbal (English)
Reasoning
Programming
Interview
Placement Papers

m/sec
Length of the train =