Aptitude - Problems on Trains - Discussion

Discussion Forum : Problems on Trains - General Questions (Q.No. 1)
1.
A train running at the speed of 60 km/hr crosses a pole in 9 seconds. What is the length of the train?
120 metres
180 metres
324 metres
150 metres
Answer: Option
Explanation:

Speed = 60 x 5 m/sec = 50 m/sec.
18 3

Length of the train = (Speed x Time).

Length of the train = 50 x 9 m = 150 m.
3

Discussion:
643 comments Page 63 of 65.

ODONGO BONNY OCEN said:   5 days ago
The answer is 150m.

B.V.S.SHARMA said:   2 decades ago
60*5/18*9=150 m...

Raja tiwari said:   9 years ago
60*5÷18*9=150.

Rithiksha said:   11 months ago
Please explain me.
(3)

Rakesh Kumar Shah said:   1 week ago
The answer is 150.

Fuzail ahmad said:   1 decade ago
Very good to all.

Sai said:   1 decade ago
@SAI
Simply sperb

Sai lakshmi said:   10 years ago
I agree @Pradeep.

Dileepkumar said:   9 years ago
Nice explanation.

Rahul said:   8 years ago
Nice explanation.


Post your comments here:

Your comments will be displayed after verification.