Aptitude - Problems on Trains - Discussion

Discussion Forum : Problems on Trains - General Questions (Q.No. 1)
1.
A train running at the speed of 60 km/hr crosses a pole in 9 seconds. What is the length of the train?
120 metres
180 metres
324 metres
150 metres
Answer: Option
Explanation:

Speed = 60 x 5 m/sec = 50 m/sec.
18 3

Length of the train = (Speed x Time).

Length of the train = 50 x 9 m = 150 m.
3

Discussion:
643 comments Page 1 of 65.

Jyothi said:   4 days ago
How did 5/18 came? Please explain.
(5)

ODONGO BONNY OCEN said:   4 days ago
The answer is 150m.

Menaal said:   1 week ago
How this 5/18 is calculated? Please explain to me.
(1)

Rakesh Kumar Shah said:   1 week ago
The answer is 150.

Ishika said:   1 week ago
Yes, the correct answer is 150.
(1)

Sahana c k said:   3 weeks ago
Why you take 5/18? Please explain to me.
(4)

Srivatsan C said:   4 weeks ago
In one our travels 60 km.
In 60 min travels 60km which is in 1 min travels 1 km and in 60 sec it travels 1000 m.
Then, in 1 sec travels 16.666m.
As the train reaches the pole in 9 sec, so 16.66 * 9 = 150.
(15)

Farhat Tyagi said:   2 months ago
Good, Thanks all for explaining it.
(7)

RANJITH Rathod said:   2 months ago
The answer is 150m/s.
(2)

JAGAN S said:   2 months ago
Thanks all for explaining it.
(8)


Post your comments here:

Your comments will be displayed after verification.