Aptitude - Problems on Trains - Discussion

Discussion Forum : Problems on Trains - General Questions (Q.No. 1)
1.
A train running at the speed of 60 km/hr crosses a pole in 9 seconds. What is the length of the train?
120 metres
180 metres
324 metres
150 metres
Answer: Option
Explanation:

Speed = 60 x 5 m/sec = 50 m/sec.
18 3

Length of the train = (Speed x Time).

Length of the train = 50 x 9 m = 150 m.
3

Discussion:
643 comments Page 9 of 65.

Petchi Raja said:   3 years ago
@All.

Here, is my expplanation.

The train runs at 60 km/hr which means it will reach 60 km in 60 mins.
therefore 1 km/min = 1000m/60s = 16.66m/1s,
The train crosses 16.66 metres for each second.
So 16.66 * 9 = 150.
(186)

RAMAN said:   10 months ago
Here is the answer for 5/18.
Conversion of km/hr to m/s.
Let.
Km = 1000 m.
hr = 3600 sec.
So,
Km/hr = 1000/3600 (m/s),
Both cancell with 200,
So then. 1000/3600 = 5/18.
Because 200 has the greatest common divisor.
(37)

Kusuma said:   1 decade ago
In simple way,

time/time = length/length.

Here we convert the 1 hour into seconds and the given time is 9 seconds.

We convert the kilo meters into meters then we can easily solve it.

3600/9 = 6000/x.

X = 150m.

Rider said:   8 years ago
60 km / hour means 1km per min and also 500m in 30s and 250m in 15 sec .
So, 250m per 15sec divide 250 and 15 by 5.
So we get 3sec speed which is 50m and we multiply 3 and 50 m by 3 we get the 9sec speed which 150m.

Rajesh N Madavi said:   3 years ago
Time = Length of the train/Speed of the train.
Time is in seconds, do speed should be in metres/Seconds.
60 km/hr = 60 × 5/18 m/s = 50/3 m/s.
9 seconds = length/50/3.
9 × 50/3 = length.
length = 3 × 50 = 150 metre.
(13)

SRUJANKUMAR said:   4 years ago
The speed of train in 1sec =(60*5)/18=16.66666666666667 m/sec,
As we know that an object or a thing can be crossed with the length of a train
we took 9sec then
The length of train = 16.66666666666667 * 9 = 150 m.
(14)

Raushan kumar said:   3 years ago
Given, that.

Speed=60 km/hr.
Time=9 sec.
Time is given in sec so we convert the given speed km/hr into sec.

So, 60*5/18 m/sec=50/3 m/sec.
Therefore, the length of the train is =>speed * time.
50/3*9= 150 m/s.
(42)

Madhav Kulkarni said:   7 years ago
Train Speed is 60km/h ----- 60*(5/18)---------16.66 m/s.
time taken to cross the pole=9sec.

S=Distance(Length)/time.
s=16.66 time=9.
Distance(Length)=Speed*Time = 16.66*9 = 149.94 ===150.
So, Length = 150m.

Adesh Katiya said:   3 years ago
s = 60km/hr
Time to cross pole = 9sec.
l = ?.

Time(train of length l) (pass a pole) = time(to cover l meters).

So,
9s = dist(l)/60km/hr
9s = dist(l)/1/6ms
9s = 6*dist
3/2 = dist
1.5 = dist
Hence option (d).
(10)

Susi said:   2 years ago
Speed 60 km/hr.
Time = 9 sec.

1. Convert speed into m/sec.
ie, Speed/3.6 => 60/3.6=16.67 m/sec.

2. To find the length.
Length L =Speed x time.
ie, L= 16.67 x 9 =150.
So the length of the train is 150 m.
(15)


Post your comments here:

Your comments will be displayed after verification.