Aptitude - Problems on Trains - Discussion
Discussion Forum : Problems on Trains - General Questions (Q.No. 1)
1.
A train running at the speed of 60 km/hr crosses a pole in 9 seconds. What is the length of the train?
Answer: Option
Explanation:
| Speed = | ![]() |
60 x | 5 | m/sec |
= | ![]() |
50 | m/sec. |
| 18 | 3 |
Length of the train = (Speed x Time).
Length of the train = |
![]() |
50 | x 9 | m = 150 m. |
| 3 |
Discussion:
643 comments Page 11 of 65.
Charmi said:
8 years ago
Out of his total income, Mr. Sharma spends 20% on house rent and 70% of the rest on household expenses. If he saves Rs 1,800 what is his total income (in rupees)?
Please explain the answer.
Please explain the answer.
Lokesh said:
1 decade ago
Local Train Leaves from a station at an intervals of 15 mins at a speed of 16kmph. A man moving from oppsite direction meets the train at an interval of 12 min. find the speed of that man?
Sonali said:
1 decade ago
Hey, guise your answer is really good. But I have 1 prob how to convert km/hr 1000/3600. In that form 5/18.
But thanks to Arvind. I understand. How to convert. Really thanks again Arvind.
But thanks to Arvind. I understand. How to convert. Really thanks again Arvind.
Hemanth said:
2 years ago
@All.
Let me explain in the short.
1st look at the options is in meters so 1 kms = 1000m.
1000/60 (speed) =16.66666 per sec,
Length = speed × time.
So, the answer is 16.6666 × 9 = 150m.
Let me explain in the short.
1st look at the options is in meters so 1 kms = 1000m.
1000/60 (speed) =16.66666 per sec,
Length = speed × time.
So, the answer is 16.6666 × 9 = 150m.
(148)
DHANASURIYA M G said:
4 months ago
Length = Speed × Time.
First, convert the speed from km/hr to m/s:
60 km/hr = 60 × (5/18) m/s = 50/3 m/s.
Then, multiply by the time (9 seconds):
Length = (60 × 5/18) × 9 = 150 meters
First, convert the speed from km/hr to m/s:
60 km/hr = 60 × (5/18) m/s = 50/3 m/s.
Then, multiply by the time (9 seconds):
Length = (60 × 5/18) × 9 = 150 meters
(22)
Kuldeep said:
1 decade ago
*Simple solution*
We know that,
1) 60km/1hr= 60000m/3600sec , (1hr=3600sec).
*Calulation = 60000/3600 = 16.66m/sec.
16.66x9 = 149.99 = 150m answer.
We know that,
1) 60km/1hr= 60000m/3600sec , (1hr=3600sec).
*Calulation = 60000/3600 = 16.66m/sec.
16.66x9 = 149.99 = 150m answer.
Hari mahe said:
10 years ago
That is (60 * (5/18) * 9) = 150.
Actually, the train speed is given in 60km/hour. We just convert that into m/sec as follows:
60km/hour = 60 * (5/18)m/sec that is equal to 150.
Actually, the train speed is given in 60km/hour. We just convert that into m/sec as follows:
60km/hour = 60 * (5/18)m/sec that is equal to 150.
Akshay Reddy said:
10 months ago
In there 1km = 1000m,
and 1hr = 3600sec.
Now we should use 1km/hr = 1000/3600;
In the above line, two zeroes are cancelled.
Then 10/36, and we use division, then it comes to 5/18.
and 1hr = 3600sec.
Now we should use 1km/hr = 1000/3600;
In the above line, two zeroes are cancelled.
Then 10/36, and we use division, then it comes to 5/18.
(18)
Sunil sharma said:
8 years ago
Tse speed of train 60km/h,
cross the poll with in 9 sec.
speed of train in 1 mint. = 1km,
Now, speed of train in 1 sec.= 1000/60= 16.67,
Now the length of train= 16.67*9 = 150 m.
cross the poll with in 9 sec.
speed of train in 1 mint. = 1km,
Now, speed of train in 1 sec.= 1000/60= 16.67,
Now the length of train= 16.67*9 = 150 m.
Palakananda said:
1 decade ago
Thanks for nice explanation you can solve same as followed.
Total exp = 15%+55% = 70%
Let salary Rs.100
Save = 100-70 = Rs.30%
Rs.30% = 12750.
100% = 12750/30x100 = 42500.
Total exp = 15%+55% = 70%
Let salary Rs.100
Save = 100-70 = Rs.30%
Rs.30% = 12750.
100% = 12750/30x100 = 42500.
Post your comments here:
Quick links
Quantitative Aptitude
Verbal (English)
Reasoning
Programming
Interview
Placement Papers

m/sec
Length of the train =