Aptitude - Average - Discussion

Discussion Forum : Average - General Questions (Q.No. 8)
8.
The average age of husband, wife and their child 3 years ago was 27 years and that of wife and the child 5 years ago was 20 years. The present age of the husband is:
35 years
40 years
50 years
None of these
Answer: Option
Explanation:

Sum of the present ages of husband, wife and child = (27 x 3 + 3 x 3) years = 90 years.

Sum of the present ages of wife and child = (20 x 2 + 5 x 2) years = 50 years.

Husband's present age = (90 - 50) years = 40 years.

Discussion:
104 comments Page 7 of 11.

Kesava said:   1 decade ago
1. Before 3 years husband+wife+child = 27.

Now = 30*3 = 90.

2. Before 5 years wife+child = 20.

Now = 25*2 = 50.

Husband age = 90-50 = 40.

Naseem Saifi said:   1 decade ago
Let age of husband, wife and child is x, y, z.

Then 3 year ago age of husband, wife and child was x-3, y-3, z-z.

Given that 3 year ago average of their age was 27.

So (x-3+y-3+z-3) /3 = 27.

=> x+y+z-9 = 81.

=> x+y+z = 90____ (1).

5 year ago age of wife and child was y-5 and z-5.

Given that 5 year ago average of their age was 20.

So (y-5+z-5)/2 = 20.

=> y+z-10 = 40.

=> y+z = 50_______ (2).

Now, (1) - (2).

=> x = 40.

So age of husband is 40.

Guhan said:   10 years ago
Ramya it is very easy to understand. Keep solving the problem in the easiest way.

Pbk said:   10 years ago
@Swathi

Answer for the !st problem.

Given :
1) Going to destination:
Distance = 27 miles.
Speed = 18mph.

2)Return journey:-
Distance= 27 miles
Speed=50% faster than 18mph(given).
So, Speed = 1/2*18 + 18 = 27.
Speed =27mph.
Halt of bus=30 minutes.

Answer:-

Let's first find the time to reach the destination:-
Speed = Distance/time
So, time = Distance/Speed
Time =1.5 hr.

Let's find time to return
Time = Distance/Speed
=27/27.
= 1 hr.

So total time taken to go and return
= going time + 1/2 hr (halt) + return time.
= 1.5 + 0.5 + 1 hr.
= 3hr.

So as journey began at 8 am
So Bus will return at 8am+ 3hr=11am.
Final Answer : a) 11am.

Pbk said:   10 years ago
@Swathi

Answer for the 1st problem.

Given :
1) Going to destination:
Distance = 27 miles.
Speed = 18mph.

2)Return journey:-
Distance= 27 miles
Speed=50% faster than 18mph(given).
So, Speed = 1/2*18 + 18 = 27.
Speed =27mph.
Halt of bus=30 minutes.

Answer:-

Let's first find the time to reach the destination:-
Speed = Distance/time
So, time = Distance/Speed
Time =1.5 hr.

Let's find time to return
Time = Distance/Speed
=27/27.
= 1 hr.

So total time taken to go and return
= going time + 1/2 hr (halt) + return time.
= 1.5 + 0.5 + 1 hr.
= 3hr.

So as journey began at 8 am
So Bus will return at 8am+ 3hr=11am.
Final Answer : a) 11am.

Amani said:   10 years ago
Thanks for your easy explanation @Loverboy.

Khasim said:   10 years ago
@Ramya.

Really a great explanation. Thank you.

Peter nabam said:   9 years ago
Thanks, @Karthick.

Manoj Aravindh said:   9 years ago
(H + W + C) - 3 * 3
-------------------------- = 27
3

(W + C) - 2 * 5
------------------------- = 20
2

Solving this We get the solution.

Ahmedshaonaiub said:   9 years ago
5 years age child and wife Avg age was 20, so 3 years ago it was 22.

There we find (27 * 3) - (22 + 22) = 37; 37 is the husbands age 3 years ago,

So present year age => 37 + 3 = 40.


Post your comments here:

Your comments will be displayed after verification.