Data Interpretation - Bar Charts - Discussion
Discussion Forum : Bar Charts - Bar Chart 9 (Q.No. 4)
Directions to Solve
The bar graph given below shows the percentage distribution of the total production of a car manufacturing company into various models over two years.
Percentage of Six different types of Cars manufactured by a Company over Two Years
4.
If 85% of the S type cars produced in each year were sold by the company, how many S type cars remain unsold?
Answer: Option
Explanation:
Number of S type cars which remained unsold in 2000 = 15% of 35,000
and number of S type cars which remained unsold in 2001 = 15% of 44,000.
Total number of S type cars which remained unsold
= 15% of (35,000 + 44,000)
= 15% of 79,000
= 11,850.
Discussion:
16 comments Page 1 of 2.
Wangmo Tamang said:
3 years ago
1. Total car produced in 2000 and 2001 as shown in the graphs:
2000: 10 % of 350,000= 35,000.
2001: 10 % of 440,000= 44,000.
Total car produced in both the year: 35,000+44,000=79,000,
2. Total car sold: 85 %.
Therefore, 85 % of 79,000.
85/100*79,000= 67,150.
3. Unsold car:
79,000- 67,150= 11,850.
That is the remaining 15 % ( 100- 85).
2000: 10 % of 350,000= 35,000.
2001: 10 % of 440,000= 44,000.
Total car produced in both the year: 35,000+44,000=79,000,
2. Total car sold: 85 %.
Therefore, 85 % of 79,000.
85/100*79,000= 67,150.
3. Unsold car:
79,000- 67,150= 11,850.
That is the remaining 15 % ( 100- 85).
(4)
Samdrup pelmo said:
5 years ago
2000 = 10% of 35,0000=35000.
2001 = 10% of 44,0000=44000.
Therefore the Total number of S type cars which remained unsold;
100%-85%=15%.
15% of 35000=5250
15% of 44000=6600
5250+6600 = 11,850.
2001 = 10% of 44,0000=44000.
Therefore the Total number of S type cars which remained unsold;
100%-85%=15%.
15% of 35000=5250
15% of 44000=6600
5250+6600 = 11,850.
(3)
Nilekani Nandan said:
7 years ago
= 15% (10% of 350k + 10% of 440k).
= 15% (790),
= 11850.
= 15% (790),
= 11850.
(2)
Riri said:
7 years ago
Exactly as 10% shown in bar graph.
(1)
Tanu said:
1 decade ago
I think S cars are 10% for both the year instead of 15% as given in the answer. Any one agree or disagree ?
Snehal said:
1 decade ago
@tanu - 15% = (100%-85%) , In question it is given as 85% of the cars are sold thats means remaining 15% are unsold. I hope I have cleared your Doubt.
A.J said:
1 decade ago
Why is not multiplied by 3,50,000 and 440,000 respectively, but rather 35000 and 44000?
Sonam said:
1 decade ago
@A.J question was to find the total no.of S type car unsold, not total car unsold.
Ramki said:
1 decade ago
10% cars is how to convert 15%.
Chinu said:
1 decade ago
IT should 15% of 10%?
Post your comments here:
Quick links
Quantitative Aptitude
Verbal (English)
Reasoning
Programming
Interview
Placement Papers