Civil Engineering - Concrete Technology - Discussion
Discussion Forum : Concrete Technology - Section 2 (Q.No. 37)
37.
The internal dimensions of a ware house are 15 m x 5.6 m, and the maximum height of piles is 2.70 m, the maximum number of bags to be stored in two piles, are
Discussion:
45 comments Page 3 of 5.
Saeed achakzai said:
4 years ago
Effective area of hall = 15 x (5.6- 0.6 * 3) = 57m
Area of a cement bag = 0.3 sqm.
No. of cement bag in one layer = 57/.3 = 190,
Height of pile = 0.7.
No. of layer Height of one cement bag = 2.7/0.18 = 15 layer,
Total no. of bags 15 * 90 = 2850 bags.
Area of a cement bag = 0.3 sqm.
No. of cement bag in one layer = 57/.3 = 190,
Height of pile = 0.7.
No. of layer Height of one cement bag = 2.7/0.18 = 15 layer,
Total no. of bags 15 * 90 = 2850 bags.
SUGADEV said:
4 years ago
Concept :
Generally, 0.6m is taken as the distance from the external walls and 0.8 is the gap between piles.
Calculation :
Given :
Length = 15 m, Breadth = 5.6 m, and Height of Pile = 2.70 m
Considering the distance from external wall and gap between piles,
Length = 15 - 0.6 - 0.6 = 13.8 m,
Breadth = 5.6 - 0.6 - 0.6 - 0.8 = 3.6 m,
Area = 13.8 * 3.6 = 49.68 m2,
Area of one cement bag = 0.3 m2,
Height of one cement bag = 0.15 m,
No. of bags = Space for cement/Volume of one cement bag.
Number of Bags = (49.68 *2.7)/(0.3* 0.15) = 2980 bags = 3000 Bags.
Generally, 0.6m is taken as the distance from the external walls and 0.8 is the gap between piles.
Calculation :
Given :
Length = 15 m, Breadth = 5.6 m, and Height of Pile = 2.70 m
Considering the distance from external wall and gap between piles,
Length = 15 - 0.6 - 0.6 = 13.8 m,
Breadth = 5.6 - 0.6 - 0.6 - 0.8 = 3.6 m,
Area = 13.8 * 3.6 = 49.68 m2,
Area of one cement bag = 0.3 m2,
Height of one cement bag = 0.15 m,
No. of bags = Space for cement/Volume of one cement bag.
Number of Bags = (49.68 *2.7)/(0.3* 0.15) = 2980 bags = 3000 Bags.
Taba Tallum said:
2 months ago
As per IS 4082:1996, (i) minimum clear space around or between the exterior wall face and the stacks should be 600 mm, (ii) Maximum width of the stack should not be more than 3.0 m and (iii) the maximum height of stacks should not be more than 1.40 m.
No of piles stack or row or column = 2 nos.
Effective length of the stack = 15-2 x 0.3 = 14.4m,
Effective width of the stack = 5.6-0.3 x 2-0.75 = 4.25m,
Height of pile stacks = 2.70m,
We know that, plan area of each bag of cement = 0.3 m^2.
Height of each bag of cement = 0.18 m.
The Maximum number of bags of cement that can be stored in two piles = (14.4x4.25x2.7)/(0.3x0.18)
= 3060 bags ~3000 bags.
No of piles stack or row or column = 2 nos.
Effective length of the stack = 15-2 x 0.3 = 14.4m,
Effective width of the stack = 5.6-0.3 x 2-0.75 = 4.25m,
Height of pile stacks = 2.70m,
We know that, plan area of each bag of cement = 0.3 m^2.
Height of each bag of cement = 0.18 m.
The Maximum number of bags of cement that can be stored in two piles = (14.4x4.25x2.7)/(0.3x0.18)
= 3060 bags ~3000 bags.
Manesh PB said:
7 years ago
@All.
I don't think the above answers are correct because according to the guidelines for cement warehouses.
1. It is advisable to never stack more than 10 cement bags over each other as this will lead to lumping under pressure.
2. Should provide 600mm space away from the wall.
3. The width of the stack shall not be more than 4 bag width or 3m
4. A passage of 600mm should provide in between each stack for easy access and inspection.
I don't think the above answers are correct because according to the guidelines for cement warehouses.
1. It is advisable to never stack more than 10 cement bags over each other as this will lead to lumping under pressure.
2. Should provide 600mm space away from the wall.
3. The width of the stack shall not be more than 4 bag width or 3m
4. A passage of 600mm should provide in between each stack for easy access and inspection.
Prasanta Naskar said:
1 decade ago
We know, surface area and height of pile required for storing of 1 bag of cement are 0.3 sq.m. and 0.18 m respectively.
Therefore, maximum nos of bags can be stored into the given stored house = (15 x 5.6 x 2.7)/(0.3 x 0.18) = 4200.
Therefore, options were wrong.
Therefore, maximum nos of bags can be stored into the given stored house = (15 x 5.6 x 2.7)/(0.3 x 0.18) = 4200.
Therefore, options were wrong.
Er. soumya choudhury said:
1 decade ago
But volume of one cement bag is 0.035 cum.
Volume of ware house is 15*5.6*2.7 = 226.8 cum.
No of bags = 226.8/0.035 = 6480 bags. In two rows means 3240 bags.
Volume of ware house is 15*5.6*2.7 = 226.8 cum.
No of bags = 226.8/0.035 = 6480 bags. In two rows means 3240 bags.
Krishna said:
10 years ago
I don't think all the answers are correct. As per guideline we can stack max of 10 bags vertically and we need to keep 600 mm space away from walls. And also need to keep a distance of 600mm between two rows.
Ayon Som said:
9 years ago
The answer should be 3600 bags.
Internal dimension of warehouse = 15m x 5.6m
Effective storage floor area which is available:
=> (15m - 300mm - 300mm) x (5.6m - 300 mm - 300 mm) = 14.4m x 5m
(300mm distance should be maintained from each exterior wall)
Therefore, No. of bag in one layer = Available area / Area occupied by one bag:
=> 14.4m x 5m / 0.3 sq.m = 240 bags in one layer
No. of layer of bags = Max. height of pile allowed / Height of one bag:
=> 2.7m / 0.18 m = 15 layers.
Therefore, total no. bags can be stored = Total bag in one layer X Total no. of layers:
=> 240 X 15 = 3600 Bags of cement
Hence, The answer should be 3600 bags.
Internal dimension of warehouse = 15m x 5.6m
Effective storage floor area which is available:
=> (15m - 300mm - 300mm) x (5.6m - 300 mm - 300 mm) = 14.4m x 5m
(300mm distance should be maintained from each exterior wall)
Therefore, No. of bag in one layer = Available area / Area occupied by one bag:
=> 14.4m x 5m / 0.3 sq.m = 240 bags in one layer
No. of layer of bags = Max. height of pile allowed / Height of one bag:
=> 2.7m / 0.18 m = 15 layers.
Therefore, total no. bags can be stored = Total bag in one layer X Total no. of layers:
=> 240 X 15 = 3600 Bags of cement
Hence, The answer should be 3600 bags.
Rashid Ali said:
9 years ago
Floor area of the warehouse for 2 number of piles will be:
length = 15 - 0.6 = 14.4.
And breath b = 5.6 - 0.6 - 1 = 4 m.
Because the standard of the gap between two piles is 1 m so area = 14.4 * 4 = 57.6 sqm. And the area of one bag cement 0.3 sqm. So the number of the bag in one layer = 57.6/0.3 = 192 bags and for 2.7 m height mean 15 layers of bags.
So the total number of bags will be 192 * 15 = 2880.
length = 15 - 0.6 = 14.4.
And breath b = 5.6 - 0.6 - 1 = 4 m.
Because the standard of the gap between two piles is 1 m so area = 14.4 * 4 = 57.6 sqm. And the area of one bag cement 0.3 sqm. So the number of the bag in one layer = 57.6/0.3 = 192 bags and for 2.7 m height mean 15 layers of bags.
So the total number of bags will be 192 * 15 = 2880.
Chirag bhawsar said:
9 years ago
Density of cement is 0.035 cum.
And height of pile means the depth of ware house.
Length and breadth of the ware house is given,
For the volume of the ware house (length x breadth x height).
= 15 x 5.6 x 2.7.
= 226.8 cum.
Total quantity of cement = 226.8/0.035.
= 6480cum.
In two row it contains = 3240cum cement total.
So 3000 is suitable option for that because it can contain more than 2000 and less than 4000.
And height of pile means the depth of ware house.
Length and breadth of the ware house is given,
For the volume of the ware house (length x breadth x height).
= 15 x 5.6 x 2.7.
= 226.8 cum.
Total quantity of cement = 226.8/0.035.
= 6480cum.
In two row it contains = 3240cum cement total.
So 3000 is suitable option for that because it can contain more than 2000 and less than 4000.
Post your comments here:
Quick links
Quantitative Aptitude
Verbal (English)
Reasoning
Programming
Interview
Placement Papers