Civil Engineering - Concrete Technology - Discussion
Discussion Forum : Concrete Technology - Section 2 (Q.No. 37)
37.
The internal dimensions of a ware house are 15 m x 5.6 m, and the maximum height of piles is 2.70 m, the maximum number of bags to be stored in two piles, are
Discussion:
45 comments Page 1 of 5.
Sharad said:
1 decade ago
How this answer is possible please explain with size of cement bag or volume of cement bag?
Prasanta Naskar said:
1 decade ago
We know, surface area and height of pile required for storing of 1 bag of cement are 0.3 sq.m. and 0.18 m respectively.
Therefore, maximum nos of bags can be stored into the given stored house = (15 x 5.6 x 2.7)/(0.3 x 0.18) = 4200.
Therefore, options were wrong.
Therefore, maximum nos of bags can be stored into the given stored house = (15 x 5.6 x 2.7)/(0.3 x 0.18) = 4200.
Therefore, options were wrong.
Er. soumya choudhury said:
1 decade ago
But volume of one cement bag is 0.035 cum.
Volume of ware house is 15*5.6*2.7 = 226.8 cum.
No of bags = 226.8/0.035 = 6480 bags. In two rows means 3240 bags.
Volume of ware house is 15*5.6*2.7 = 226.8 cum.
No of bags = 226.8/0.035 = 6480 bags. In two rows means 3240 bags.
Krishna said:
10 years ago
I don't think all the answers are correct. As per guideline we can stack max of 10 bags vertically and we need to keep 600 mm space away from walls. And also need to keep a distance of 600mm between two rows.
Ayon Som said:
9 years ago
The answer should be 3600 bags.
Internal dimension of warehouse = 15m x 5.6m
Effective storage floor area which is available:
=> (15m - 300mm - 300mm) x (5.6m - 300 mm - 300 mm) = 14.4m x 5m
(300mm distance should be maintained from each exterior wall)
Therefore, No. of bag in one layer = Available area / Area occupied by one bag:
=> 14.4m x 5m / 0.3 sq.m = 240 bags in one layer
No. of layer of bags = Max. height of pile allowed / Height of one bag:
=> 2.7m / 0.18 m = 15 layers.
Therefore, total no. bags can be stored = Total bag in one layer X Total no. of layers:
=> 240 X 15 = 3600 Bags of cement
Hence, The answer should be 3600 bags.
Internal dimension of warehouse = 15m x 5.6m
Effective storage floor area which is available:
=> (15m - 300mm - 300mm) x (5.6m - 300 mm - 300 mm) = 14.4m x 5m
(300mm distance should be maintained from each exterior wall)
Therefore, No. of bag in one layer = Available area / Area occupied by one bag:
=> 14.4m x 5m / 0.3 sq.m = 240 bags in one layer
No. of layer of bags = Max. height of pile allowed / Height of one bag:
=> 2.7m / 0.18 m = 15 layers.
Therefore, total no. bags can be stored = Total bag in one layer X Total no. of layers:
=> 240 X 15 = 3600 Bags of cement
Hence, The answer should be 3600 bags.
Rashid Ali said:
9 years ago
Floor area of the warehouse for 2 number of piles will be:
length = 15 - 0.6 = 14.4.
And breath b = 5.6 - 0.6 - 1 = 4 m.
Because the standard of the gap between two piles is 1 m so area = 14.4 * 4 = 57.6 sqm. And the area of one bag cement 0.3 sqm. So the number of the bag in one layer = 57.6/0.3 = 192 bags and for 2.7 m height mean 15 layers of bags.
So the total number of bags will be 192 * 15 = 2880.
length = 15 - 0.6 = 14.4.
And breath b = 5.6 - 0.6 - 1 = 4 m.
Because the standard of the gap between two piles is 1 m so area = 14.4 * 4 = 57.6 sqm. And the area of one bag cement 0.3 sqm. So the number of the bag in one layer = 57.6/0.3 = 192 bags and for 2.7 m height mean 15 layers of bags.
So the total number of bags will be 192 * 15 = 2880.
Chirag bhawsar said:
9 years ago
Density of cement is 0.035 cum.
And height of pile means the depth of ware house.
Length and breadth of the ware house is given,
For the volume of the ware house (length x breadth x height).
= 15 x 5.6 x 2.7.
= 226.8 cum.
Total quantity of cement = 226.8/0.035.
= 6480cum.
In two row it contains = 3240cum cement total.
So 3000 is suitable option for that because it can contain more than 2000 and less than 4000.
And height of pile means the depth of ware house.
Length and breadth of the ware house is given,
For the volume of the ware house (length x breadth x height).
= 15 x 5.6 x 2.7.
= 226.8 cum.
Total quantity of cement = 226.8/0.035.
= 6480cum.
In two row it contains = 3240cum cement total.
So 3000 is suitable option for that because it can contain more than 2000 and less than 4000.
Sufazo said:
8 years ago
Hi guys, you have a room dimension, but nobody doing deduction properly, between the piles diff should be 1.2 m and 0.30 m from both side wall, but in width. Both side wall deduction. After the deduction, you have the answer, approximately 3600.
Monu kumar said:
8 years ago
Length = 15-0.6 = 14.4m.
Breadth=5.6-0.6-0.8=4.2m.
0.8 less for gap b/w two piles.
Area=14.4*4.2=60.48sq.m.
No.of bag in one layer=60.48/0.3=201.6bags.
0.3 area of one bag cement.
2.7/0.18 = 15.
0.18 is the height of one bag cement.
Then, 201.6 * 15=3024 bags -> 3000 bags.
Breadth=5.6-0.6-0.8=4.2m.
0.8 less for gap b/w two piles.
Area=14.4*4.2=60.48sq.m.
No.of bag in one layer=60.48/0.3=201.6bags.
0.3 area of one bag cement.
2.7/0.18 = 15.
0.18 is the height of one bag cement.
Then, 201.6 * 15=3024 bags -> 3000 bags.
Sai said:
8 years ago
7 bags for 1 cum concrete.
15 * 5.6 * 2.7 = 226.8 cum.
226.8 * 7 = 1587.6 cum for 1 pile.
For 2 piles 2 * 1587.6 = 3175.2 bags.
15 * 5.6 * 2.7 = 226.8 cum.
226.8 * 7 = 1587.6 cum for 1 pile.
For 2 piles 2 * 1587.6 = 3175.2 bags.
Post your comments here:
Quick links
Quantitative Aptitude
Verbal (English)
Reasoning
Programming
Interview
Placement Papers