Aptitude - Time and Distance - Discussion

Discussion Forum : Time and Distance - General Questions (Q.No. 6)
6.
In a flight of 600 km, an aircraft was slowed down due to bad weather. Its average speed for the trip was reduced by 200 km/hr and the time of flight increased by 30 minutes. The duration of the flight is:
1 hour
2 hours
3 hours
4 hours
Answer: Option
Explanation:

Let the duration of the flight be x hours.

Then, 600 - 600 = 200
x x + (1/2)

600 - 1200 = 200
x 2x + 1

x(2x + 1) = 3

2x2 + x - 3 = 0

(2x + 3)(x - 1) = 0

x = 1 hr.      [neglecting the -ve value of x]

Discussion:
209 comments Page 5 of 21.

ARUNKUMAR S said:   8 years ago
To solve this problem within a second means. First find the equation.
Speed is reduced by 200kmph.
So,
Speed1 - speed2. = 200kmph.
D/t1 - D/(t2+ 1/2) = 200kmph.
600/x - 600(x+1/2) = 200kmph.
Substitute all the options given in the question one by one.
You will LHS =RHS.
(1)

Esha said:   7 years ago
How do we get x(2x + 1) = 3? please explain.
(1)

Bhadru said:   7 years ago
Thank you @Muzzu.
(1)

Raman said:   6 years ago
Good. Thanks @Vijaya Laxmi.
(1)

Sabur khan said:   6 years ago
It must be 1.5 hours.
(1)

Parimalanathan said:   6 years ago
I can't understand this.
(1)

Neeru sharma said:   6 years ago
How come 1/2?
(1)

Patel said:   6 years ago
Here we get x=1, but the question is to find time duration of a plane in bad weather, which is x+0.5 hrs. So the answer must be 1.5hrs. Right?
(1)

Priyanka said:   6 years ago
Can anyone explain in a simple way? please.
(1)

Nitu said:   4 years ago
Thank you everyone for explaining.
(1)


Post your comments here:

Your comments will be displayed after verification.