Aptitude - Simple Interest - Discussion
Discussion Forum : Simple Interest - General Questions (Q.No. 2)
2.
Mr. Thomas invested an amount of Rs. 13,900 divided in two different schemes A and B at the simple interest rate of 14% p.a. and 11% p.a. respectively. If the total amount of simple interest earned in 2 years be Rs. 3508, what was the amount invested in Scheme B?
Answer: Option
Explanation:
Let the sum invested in Scheme A be Rs. x and that in Scheme B be Rs. (13900 - x).
Then, | ![]() |
x x 14 x 2 | ![]() |
+ | ![]() |
(13900 - x) x 11 x 2 | ![]() |
= 3508 |
100 | 100 |
28x - 22x = 350800 - (13900 x 22)
6x = 45000
x = 7500.
So, sum invested in Scheme B = Rs. (13900 - 7500) = Rs. 6400.
Video Explanation: https://youtu.be/Xi4kU9y6ppk
Discussion:
115 comments Page 6 of 12.
Bushra said:
9 years ago
What is the answer for the question?
A farmer has a rectangular garden plot surrounded by 200ft of the fence. Find the length and width of the garden if its area is 2400ft2.
A farmer has a rectangular garden plot surrounded by 200ft of the fence. Find the length and width of the garden if its area is 2400ft2.
Soumya said:
9 years ago
Can anyone explain it in Alligation method?
Naveen be cool said:
9 years ago
A = 14 * 2 yrs.
B = 11 * 2 yrs.
Now you'll get 28, & 22.
=> 28 + 22 = 50 * 3508 * 2 = 350800.
Now you need to find the amount of B = 22 * 13900 = 305800.
So. 350800 - 305800 = 45000 .
28 - 22 difference is = 6.
Now 45000/6 = 7500.
=> 13900 - 7500 = 6400.
Then the value of A is 7500 and B is 6400.
B = 11 * 2 yrs.
Now you'll get 28, & 22.
=> 28 + 22 = 50 * 3508 * 2 = 350800.
Now you need to find the amount of B = 22 * 13900 = 305800.
So. 350800 - 305800 = 45000 .
28 - 22 difference is = 6.
Now 45000/6 = 7500.
=> 13900 - 7500 = 6400.
Then the value of A is 7500 and B is 6400.
Venu sabbani said:
9 years ago
13900 is then two parts 14 * 2 and 11 * 2.
Then 28 and 22(scheme A and scheme B difference is 6%).
28% of 13900 = 3892.
3892 -> given amount, then3892 - 3508 = 384.
Two schemes difference is 6%(28 - 22).
6% = 384.
Sum 100% =?
Then cross multiplication 384 * 100/6 = 6400 is the answer.
Then 28 and 22(scheme A and scheme B difference is 6%).
28% of 13900 = 3892.
3892 -> given amount, then3892 - 3508 = 384.
Two schemes difference is 6%(28 - 22).
6% = 384.
Sum 100% =?
Then cross multiplication 384 * 100/6 = 6400 is the answer.
Sumit said:
9 years ago
Please explain me. I can't understand this.
Azly said:
9 years ago
We can solve this using simultaneous equations. Here we go!
Total interest for 2 years - 3508.
Then for a year - 3508/2 = 1754.
Assume investment in A scheme as x and B as Y.
14/100 * x + 11/100 * y = 1754 --------> 1st eqn
x + y = 13900 -------> 2nd eqn.
Solve this. You will get the answer.
Total interest for 2 years - 3508.
Then for a year - 3508/2 = 1754.
Assume investment in A scheme as x and B as Y.
14/100 * x + 11/100 * y = 1754 --------> 1st eqn
x + y = 13900 -------> 2nd eqn.
Solve this. You will get the answer.
Maheswaran said:
9 years ago
Thanks for the solution and explanations.
Loja said:
9 years ago
Can anyone explain in a simple way?
Jayesh said:
9 years ago
Can't we solve it using alligation and mixture?
Because I tried and could not get the answer.
Because I tried and could not get the answer.
Chiran said:
9 years ago
Tell me how it became (13900 - x)?
Post your comments here:
Quick links
Quantitative Aptitude
Verbal (English)
Reasoning
Programming
Interview
Placement Papers