Aptitude - Profit and Loss - Discussion

Discussion Forum : Profit and Loss - General Questions (Q.No. 5)
5.
A vendor bought toffees at 6 for a rupee. How many for a rupee must he sell to gain 20%?
3
4
5
6
Answer: Option
Explanation:

C.P. of 6 toffees = Re. 1

S.P. of 6 toffees = 120% of Re. 1 = Rs. 6
5

For Rs. 6 , toffees sold = 6.
5

For Re. 1, toffees sold = 6 x 5 = 5.
6

Video Explanation: https://youtu.be/7wKrnZ0LKA8

Discussion:
212 comments Page 12 of 22.

Debopriya chandra said:   9 years ago
By selling the articles at Rs 240 a trader gains 25%. So what would be his profit % if he sells the articles at Rs. 216?

Gomathy said:   1 decade ago
C.P of 6 toffees = RS.1.
Gain=20%(i.e)0.2.

0.2X = Rs.1.
X = 1/0.2.
= 5.

Please suggest will this be a right approach?

Ravi kumar said:   1 decade ago
Suppose he sell x chocolates at the cost of 6 chocolates and gain profit or 20%.

By formula,
(6-x)/x*100 = 20.
x = 5.

Kishore said:   8 years ago
c.p =1.
p%=20.
so,sp=(120/100)c.p=1.2(for 6 toffes(i.e 0.2 for each)).
so, 0.2*5(why 5,to sell it for 1 re)=1 (ans :5).

Mahesh said:   1 decade ago
Profit%=(profit/cp)*100

profit%=20
cp=1
profit=?


20=(profit/1)100
profit=20/100
profit=1/5

He can sell 5 for 1 RS.

Uday Prakash said:   3 years ago
6 toffee = 100paisa.
1 toffee = 100/6paisa(CP).
100/6*120/100 = 20paisa.
So, 1 toffee - 20paisa.
5 toffee - 100 paisa.
(10)

Sana said:   9 years ago
Apple are bought at the rate of 12 for Rs. 10 and sold at the rate of 10 for Rs. 12. The profit is?

Please solve it.

Ismail said:   1 decade ago
Is the cost price 8 toffes equal to the selling price of 6 toffes, then the gain percent is 25%. How it calculates?

Sandu said:   1 decade ago
If a man gains 5% by selling nibs at the rate of 34 a rupee, how many rupee must he sell them. So as to gain 19%.
(2)

Suresh said:   1 decade ago
C.P of one toffees = 1/6 and S.P of one toffees = 120/100.1/6 = 1/5.

He must sold 5 toffees to get 20% profit.


Post your comments here:

Your comments will be displayed after verification.