Aptitude - Profit and Loss - Discussion

Discussion Forum : Profit and Loss - General Questions (Q.No. 6)
6.
The percentage profit earned by selling an article for Rs. 1920 is equal to the percentage loss incurred by selling the same article for Rs. 1280. At what price should the article be sold to make 25% profit?
Rs. 2000
Rs. 2200
Rs. 2400
Data inadequate
Answer: Option
Explanation:

Let C.P. be Rs. x.

Then, 1920 - x x 100 = x - 1280 x 100
x x

1920 - x = x - 1280

2x = 3200

x = 1600

Required S.P. = 125% of Rs. 1600 = Rs. 125 x 1600 = Rs 2000.
100

Video Explanation: https://youtu.be/0tTd5TwCspY

Discussion:
96 comments Page 4 of 10.

Amit Rai said:   9 years ago
No, how do you solve question, please. Explain with the answer.

Shubham said:   9 years ago
The loss is incurred soo [1920+1280]/2 =1600,
Then 1600 * 0.25 = 400,
1600+400 = 2000.

Meeti said:   9 years ago
Thank you @Aamir.

Kalyan said:   9 years ago
Thank you @Kavi.

Prajakta said:   9 years ago
Thanks @Aamir.

AKASH CHAKRABORTTY said:   8 years ago
let, x=profit.

The percentage is always calculated base upon the cost price.
so, 1920-x=1280+x,
x=320.
cost price=1280+320=1600,
Gain = 25*1600/100= 400.
SP for Gain 25% is CP+gain = 1600+400= 2000.

Sam said:   7 years ago
1920-1280 = 640.
640/2 = 320.

1280+320 = 1600.

1600*(25/100) = 400.
1600+400 = 2000.

PVR said:   7 years ago
(1920+1280)/2 = 1600.
For 1600 25% is 400.
So 1600+400 = 2000.

Twin nepal said:   7 years ago
X%=1920-y)*100/y ---> (1)
X%=(y-1680)*100/y ---> (2)
Were x=profit and loss %.
And y=CP.
ACC qu (1)=(2).
So we get CP y=1600.
Then SP = y+y of 25%===2000.

Sheik abdullah said:   7 years ago
Please explain the last step.


Post your comments here:

Your comments will be displayed after verification.