Aptitude - Profit and Loss - Discussion
Discussion Forum : Profit and Loss - General Questions (Q.No. 12)
12.
When a plot is sold for Rs. 18,700, the owner loses 15%. At what price must that plot be sold in order to gain 15%?
Answer: Option
Explanation:
85 : 18700 = 115 : x
![]() |
![]() |
18700 x 115 | ![]() |
= 25300. |
85 |
Hence, S.P. = Rs. 25,300.
Discussion:
83 comments Page 4 of 9.
Prateek said:
1 decade ago
Plot sale = Rs 18700.
Let the C.P be=x.
Loss=C.P-S.P.
0. 15x=x-18700.
X=22000 i.e. C.P of plot = Rs 22000.
To gain 15% = 15%0f 22000 = Rs 3300.
So S.P = C.P+profit.
22000+3300= Rs 25300 answer.
Let the C.P be=x.
Loss=C.P-S.P.
0. 15x=x-18700.
X=22000 i.e. C.P of plot = Rs 22000.
To gain 15% = 15%0f 22000 = Rs 3300.
So S.P = C.P+profit.
22000+3300= Rs 25300 answer.
Honie said:
6 years ago
Given that 15% Loss it means 100%-15%=85%of SP.
Given SP=18700.
we have to find out the 15% of Gain.
means 100%+15%=115%
for 115% how much SP?
after the calculation, the answer will be 25300.
Given SP=18700.
we have to find out the 15% of Gain.
means 100%+15%=115%
for 115% how much SP?
after the calculation, the answer will be 25300.
Sara said:
1 decade ago
Hai.
C.P = (100/(100-loss%))*S.P.
From question.
C.P = (100/(100-15))*18700.
C.P = 22000.
Then we need 15% gain so,
22000*(15/100) = 3300.
So Cost price+Gain price = 22000+3300 = 25300.
C.P = (100/(100-loss%))*S.P.
From question.
C.P = (100/(100-15))*18700.
C.P = 22000.
Then we need 15% gain so,
22000*(15/100) = 3300.
So Cost price+Gain price = 22000+3300 = 25300.
Robin said:
1 decade ago
SP of a plot = 18,700.
Loss = 15 %.
CP of a plot = (100/100-loss) * CP.
= (100/85) * 18700 = 22,000.
Gain = 15 %.
SP = 115% of CP.
= (115/100)* 22000.
= 25,300.
Loss = 15 %.
CP of a plot = (100/100-loss) * CP.
= (100/85) * 18700 = 22,000.
Gain = 15 %.
SP = 115% of CP.
= (115/100)* 22000.
= 25,300.
AMIT said:
1 decade ago
Let C.P be x.
S.P of plot =18700.
Loss =15%= 85/100.
S.P= (100-LOSS%)/100*C.P.
18700=0.85*C.P.
C.P= 22000.
GAIN = 15% = 115/100.
C.P = 22000.
S.P = ?
S.P = (115/100)*22000 = 25300.
S.P of plot =18700.
Loss =15%= 85/100.
S.P= (100-LOSS%)/100*C.P.
18700=0.85*C.P.
C.P= 22000.
GAIN = 15% = 115/100.
C.P = 22000.
S.P = ?
S.P = (115/100)*22000 = 25300.
Jatsho said:
3 years ago
find C.p from loss at 15%.
C.p = (100/(100-loss%)* S.p (given: Rs. 18700)
C.P we get is 22,000.
Now using that C.p, calculate S.P from gain at 15%.
S.p = ((100+ gain%)/100) * C.p.
C.p = (100/(100-loss%)* S.p (given: Rs. 18700)
C.P we get is 22,000.
Now using that C.p, calculate S.P from gain at 15%.
S.p = ((100+ gain%)/100) * C.p.
(27)
Shashank said:
1 decade ago
Formula of C.P=(100*S.P)/(100-loss%).
Then C.P=100*18700/100-15.
=100*18700/85.
=22000Rs.
Then S.P= 15/100*22000.
=25300Rs.
That's the answer. clear it.
Then C.P=100*18700/100-15.
=100*18700/85.
=22000Rs.
Then S.P= 15/100*22000.
=25300Rs.
That's the answer. clear it.
Sajeev said:
1 decade ago
He is given 15% loss.
So 85% is equal to 18700.
= 0.85 = 18700.
= 0.15 = X.
Cross multiplication.
Therefore X = 3300.
= 18700+3300 = 22000.
For 15% profit.
22000*1.15 = 25300.
So 85% is equal to 18700.
= 0.85 = 18700.
= 0.15 = X.
Cross multiplication.
Therefore X = 3300.
= 18700+3300 = 22000.
For 15% profit.
22000*1.15 = 25300.
Jegadeesh said:
1 decade ago
He sell at 18700 he got a loss of 15% means, This 18700 is 85% not 100%.
To get 1% : 18700/85=220; Then 220 is 1%.
To get 100% : 220*100=22000.
To get 115% : 220*115=25300.
To get 1% : 18700/85=220; Then 220 is 1%.
To get 100% : 220*100=22000.
To get 115% : 220*115=25300.
(5)
Syed Arif Ali said:
1 decade ago
S.P=18700
Loss=15%
Means
Assume C.P=100%
S.P= C.P-loss
i.e 18700= 100%-15%
18700=85%
We need 115% means 15% profit
18700=85%
?= 115%
i.e = 25300
Loss=15%
Means
Assume C.P=100%
S.P= C.P-loss
i.e 18700= 100%-15%
18700=85%
We need 115% means 15% profit
18700=85%
?= 115%
i.e = 25300
Post your comments here:
Quick links
Quantitative Aptitude
Verbal (English)
Reasoning
Programming
Interview
Placement Papers