Aptitude - Problems on Trains - Discussion
Discussion Forum : Problems on Trains - General Questions (Q.No. 10)
10.
A jogger running at 9 kmph alongside a railway track in 240 metres ahead of the engine of a 120 metres long train running at 45 kmph in the same direction. In how much time will the train pass the jogger?
Answer: Option
Explanation:
Speed of train relative to jogger = (45 - 9) km/hr = 36 km/hr.
| = | ![]() |
36 x | 5 | m/sec |
| 18 |
= 10 m/sec.
Distance to be covered = (240 + 120) m = 360 m.
Time taken = |
![]() |
360 | sec |
= 36 sec. |
| 10 |
Discussion:
107 comments Page 2 of 11.
Ishan said:
1 decade ago
"A jogger running at 9 kmph alongside a railway track in 240 metres ahead of the engine" - This means The engine is 240 metres behind of that person. So the train has to cover that distance (120+240) metres by it's own speed (without considering relative speed as it has not reached that jogger yet) and after that train has to cover that jogger (considering relative speed).
When the train is covering (120+240) metres the jogger has moved some extra distance in forward direction by that time. So thinking in that way is going to be more complex.
Here we have to think of two moving objects - one is the train which is of length 120 metres and of speed 45Kmph. Another is of length 240 metres and of speed 9Kmph in Same Direction. (Like two trains moving in same direction with different speed).
So, total length = 240+120 = 360 metres.
Relative speed = (45-9) Kmph = 36*(5/18) m/s = 10m/s.
Hence time = 360/10 = 36 seconds.
When the train is covering (120+240) metres the jogger has moved some extra distance in forward direction by that time. So thinking in that way is going to be more complex.
Here we have to think of two moving objects - one is the train which is of length 120 metres and of speed 45Kmph. Another is of length 240 metres and of speed 9Kmph in Same Direction. (Like two trains moving in same direction with different speed).
So, total length = 240+120 = 360 metres.
Relative speed = (45-9) Kmph = 36*(5/18) m/s = 10m/s.
Hence time = 360/10 = 36 seconds.
(1)
Afreen said:
7 years ago
For same direction,
t=l1+l2/s1-s2.
t=l1+l2/s1-s2.
(1)
Sangay said:
6 years ago
How come 5/8? Please explain.
(1)
Dheeraj Shenoy said:
4 years ago
The jogger is running at 9kmph.
240m ahead from 120m long train.
When the train covers 240m at speed of 45kmph in t = 96/5 sec in the same time the jogger covers 48m.
Since he is jogging at a particular speed so the total distance covered by the train to pass the jogger would be 120+240+48.
Then, how it could be 240 +120?
240m ahead from 120m long train.
When the train covers 240m at speed of 45kmph in t = 96/5 sec in the same time the jogger covers 48m.
Since he is jogging at a particular speed so the total distance covered by the train to pass the jogger would be 120+240+48.
Then, how it could be 240 +120?
(1)
Bahu said:
3 years ago
Because if two trains run in the same direction the Speed of train will decrease to pass another train.
(1)
Karthik said:
2 decades ago
Y DID U substract 45-9? i didn't understand
RPrabha said:
2 decades ago
If in both the objects move in the same direction, the relative speed would be the sum of both the speeds. How is calculation is done. Even if tried with the mentioned procedure, the options don't have the derived answer
Ramesh karthick said:
2 decades ago
Jogger is not idle. He also running. So we done this step 45-9km/hr.
9km/hr is jogger speed.
9km/hr is jogger speed.
Karthik said:
2 decades ago
Relative speed= hidh speed + low speed when the objects are moving in the oppsite direction
Relative speed= hidh speed - low speed when the objects are moving in the same direction
Relative speed= hidh speed - low speed when the objects are moving in the same direction
Sarika said:
2 decades ago
Yes, karthik is right.
Post your comments here:
Quick links
Quantitative Aptitude
Verbal (English)
Reasoning
Programming
Interview
Placement Papers

m/sec
Time taken =