Aptitude - Problems on Trains - Discussion

Discussion Forum : Problems on Trains - General Questions (Q.No. 5)
5.
A train passes a station platform in 36 seconds and a man standing on the platform in 20 seconds. If the speed of the train is 54 km/hr, what is the length of the platform?
120 m
240 m
300 m
None of these
Answer: Option
Explanation:

Speed = 54 x 5 m/sec = 15 m/sec.
18

Length of the train = (15 x 20)m = 300 m.

Let the length of the platform be x metres.

Then, x + 300 = 15
36

x + 300 = 540

x = 240 m.

Discussion:
288 comments Page 23 of 29.

Savitha said:   1 decade ago
@Vinod you have done a mistake 36-20 k be careful while doing.

Saikiran said:   2 decades ago
Length of the train = (15 x 20)m = 300 m.
how u took (15*20).

Priyanka said:   4 years ago
D = S x T.
D = (54x 5*18) x (36-20).
D = 15 x 16.
D = 240m/s.
(158)

Harshini said:   1 decade ago
We have the formula.

Distance = Speed*Time.

= 15*20

= 300

Kratika said:   5 years ago
Why didn't we added the length of the man? Please explain.
(3)

Anom said:   2 months ago
Nice explanation. Thanks to all for clarifying the answer.

Gokul said:   2 decades ago
Guys I got the answer its because.

Distance=Time*Speed.

Mansoorkhan said:   2 decades ago
Vetri great simple explanation keep it up thanks to all.

Swayoni said:   1 decade ago
Why can't we take 15*36 to find the length of the train?

Rajesh said:   8 years ago
54 * (5/18) * (36-20)=240 is the correct method I think.


Post your comments here:

Your comments will be displayed after verification.