Aptitude - Problems on Trains - Discussion

Discussion Forum : Problems on Trains - General Questions (Q.No. 5)
5.
A train passes a station platform in 36 seconds and a man standing on the platform in 20 seconds. If the speed of the train is 54 km/hr, what is the length of the platform?
120 m
240 m
300 m
None of these
Answer: Option
Explanation:

Speed = 54 x 5 m/sec = 15 m/sec.
18

Length of the train = (15 x 20)m = 300 m.

Let the length of the platform be x metres.

Then, x + 300 = 15
36

x + 300 = 540

x = 240 m.

Discussion:
288 comments Page 22 of 29.

Sabira said:   1 decade ago
S = 54*(5/18) = 15m/s.

Total time=30-20 = 16.

Length = 15*16 = 240.

Suraj said:   1 decade ago
First convert km/h into m/sec:

= 54*5/18 = 15.

= 15*36-15*20 = 240.

Sumithra R said:   3 months ago
Very helpful for learning the concept. Thanks, all for explaining it.
(1)

Sharath Naik said:   5 years ago
Why they have taken 20 sec. Can we take 30 sec also? Please explain.

Bharat said:   1 decade ago
v=d/t;. 15=d/36; d=540.

v=d/t ; 15=d/20 = d=300;

540-300 = 240.

Remee Rahul said:   8 years ago
Does the man standing on the starting/intial point of the platform?

Vishnu Kawale said:   1 year ago
Here, the length of the train is very small compared to real life.
(5)

Vishakha said:   4 months ago
I think if we multiply speed with time of platform then it is 540.

Kumarchandana said:   1 decade ago
It is one of the similar way of improving our aptitude knowledge.

Lithesh kumar said:   3 years ago
Speed=54*5/18=15m/s.
Distance = 36 - 20s = 16,
=>15*16=240m.
(25)


Post your comments here:

Your comments will be displayed after verification.