Aptitude - Percentage - Discussion

Discussion Forum : Percentage - General Questions (Q.No. 12)
12.
Two tailors X and Y are paid a total of Rs. 550 per week by their employer. If X is paid 120 percent of the sum paid to Y, how much is Y paid per week?
Rs. 200
Rs. 250
Rs. 300
None of these
Answer: Option
Explanation:

Let the sum paid to Y per week be Rs. z.

Then, z + 120% of z = 550.

z + 120 z = 550
100

11 z = 550
5

z = 550 x 5   = 250.
11

Discussion:
80 comments Page 3 of 8.

Deepika Murugan said:   1 year ago
Let y's payment be-> z and x's be -> 120% z.
x + y = 550
z + (120/100)z = 550.

By taking z out from the eqn,
z(1+(6/5)) = 550

=>taking LCM,
z((5+6)/5) = 550,
z(11/5) = 550,
z = (550*5)/11,
z = 250.

Therefore the payment is 250.
(2)

Lalit said:   1 decade ago
Given,
X=120/100 Y.
X=6/5 Y.

Now X+Y=550.
And 6/5 Y+Y=550.

11Y/5=550.
Y/5=50.
Y=250.

Hope you would find it more simple then other method.
(1)

San said:   6 years ago
Let y be 120% of x then,
550 = x +120x/100,
Or x=55000/220 =250.
(1)

Nagaraju said:   1 decade ago
x+y = 550.
y = 550-x.
x = 120/100(550-x).
x = 300.
y = 250.
(1)

Madhavi said:   7 years ago
Thanks @Ram.

Santosh said:   7 years ago
Good, thank for explaining @Ramesh.

Venu said:   7 years ago
X : Y = 120 : 100 --> 6:5.
Y's pay = (5/11)X550 = 250.

Aswin mohamed said:   7 years ago
Thanks for explaining @Ramesh.

Krishn said:   7 years ago
X is gaining 20% more than y.

X ------> Y
5 ------> 6.

5 + 6 = 11.
11>>>>>550.
1 >>>>>>50.
5 >>>>>>250.
( 6 is 120% of 5).

Dhamma said:   7 years ago
120:100 = 550 6:5 = 550.
6/11 = 300.
5/11 = 250.


Post your comments here:

Your comments will be displayed after verification.