Aptitude - Compound Interest - Discussion
Discussion Forum : Compound Interest - General Questions (Q.No. 5)
5.
The compound interest on Rs. 30,000 at 7% per annum is Rs. 4347. The period (in years) is:
Answer: Option
Explanation:
Amount = Rs. (30000 + 4347) = Rs. 34347.
Let the time be n years.
Then, 30000 | ![]() |
1 + | 7 | ![]() |
n | = 34347 |
100 |
![]() |
![]() |
107 | ![]() |
n | = | 34347 | = | 11449 | = | ![]() |
107 | ![]() |
2 |
100 | 30000 | 10000 | 100 |
n = 2 years.
Discussion:
46 comments Page 1 of 5.
Chaitu said:
1 decade ago
30000(107/100)=32100
(32100*7)/100=147 is for 1 year
2100+2100+147=4347
2 years
(32100*7)/100=147 is for 1 year
2100+2100+147=4347
2 years
Lalitha said:
1 decade ago
Can any one please help how it has come (107/100)^2
Dittya said:
1 decade ago
Yaa, its because (107)^2 = 11449 and (100)^2 = 10000.
Prabakaran said:
1 decade ago
What is 107/100 ?
Anusha said:
1 decade ago
Amount=30000+4347 = 34347
amount=p(1+R/100)^n
34347=30000(1+7/100)^n
34347=30000(107/100)^n
34347/30000=(107/100)^n
11429/10000=(107/100)^n.
hence
(107/100)^2=11429/10000.
amount=p(1+R/100)^n
34347=30000(1+7/100)^n
34347=30000(107/100)^n
34347/30000=(107/100)^n
11429/10000=(107/100)^n.
hence
(107/100)^2=11429/10000.
Mercy said:
1 decade ago
Simpler yet old-fashioned solution to me would be:
30000*7/100=2100 - year 1
30000+2100=32100*7/100=2247 - year 2
now add 2100+2247=4347 which was the compound interest earned after 2years.
Thus the ans is 2 years.
30000*7/100=2100 - year 1
30000+2100=32100*7/100=2247 - year 2
now add 2100+2247=4347 which was the compound interest earned after 2years.
Thus the ans is 2 years.
(1)
Swa1 said:
1 decade ago
4347=30,000(1+7/100)^n why not?
and 30,000+4347=34,347 why?
plz any one explian me.
and 30,000+4347=34,347 why?
plz any one explian me.
Usha said:
1 decade ago
C.I will be the 4347.
C.I = AMOUNT-PRINCIPAL.
PRINCIPAL = 30,000.
4347 = AMOUNT-30000.
AMOUNT = 4347+30000 = 34347.
AMOUNT = P(1+R/100)^n.
34347 = 30000(1+7/100)^n.
34347/30000 = (107/100)^n.
C.I = AMOUNT-PRINCIPAL.
PRINCIPAL = 30,000.
4347 = AMOUNT-30000.
AMOUNT = 4347+30000 = 34347.
AMOUNT = P(1+R/100)^n.
34347 = 30000(1+7/100)^n.
34347/30000 = (107/100)^n.
Sumit P. said:
1 decade ago
Sorry Guys but it should;
11449 / 10000 // 34347 / 30000 is multiplied and divide by 3.
Hence, Now 11449 and 10000 are squares of 107 and 100 resp.
Thus(107 / 100)^ 2. Thus n = 2.
11449 / 10000 // 34347 / 30000 is multiplied and divide by 3.
Hence, Now 11449 and 10000 are squares of 107 and 100 resp.
Thus(107 / 100)^ 2. Thus n = 2.
Anshu said:
1 decade ago
30000*7/100 = 2100 - year 1.
30000+2100 = 32100*7/100 = 2247 - year 2.
Now add 2100+2247 = 4347 which is 2 years.
30000+2100 = 32100*7/100 = 2247 - year 2.
Now add 2100+2247 = 4347 which is 2 years.
Post your comments here:
Quick links
Quantitative Aptitude
Verbal (English)
Reasoning
Programming
Interview
Placement Papers