Aptitude - Profit and Loss - Discussion

Discussion Forum : Profit and Loss - Data Sufficiency 2 (Q.No. 1)
Directions to Solve

Each of the questions given below consists of a statement and / or a question and two statements numbered I and II given below it. You have to decide whether the data provided in the statement(s) is / are sufficient to answer the given question. Read the both statements and

  • Give answer (A) if the data in Statement I alone are sufficient to answer the question, while the data in Statement II alone are not sufficient to answer the question.
  • Give answer (B) if the data in Statement II alone are sufficient to answer the question, while the data in Statement I alone are not sufficient to answer the question.
  • Give answer (C) if the data either in Statement I or in Statement II alone are sufficient to answer the question.
  • Give answer (D) if the data even in both Statements I and II together are not sufficient to answer the question.
  • Give answer(E) if the data in both Statements I and II together are necessary to answer the question.

1.

A man mixes two types of rice (X and Y) and sells the mixture at the rate of Rs. 17 per kg. Find his profit percentage.

I. 

The rate of X is Rs. 20 per kg.

 II. 

The rate of Y is Rs. 13 per kg.

I alone sufficient while II alone not sufficient to answer
II alone sufficient while I alone not sufficient to answer
Either I or II alone sufficient to answer
Both I and II are not sufficient to answer
Both I and II are necessary to answer
Answer: Option
Explanation:

The ratio, in which X and Y are mixed, is not given.

So, both I and II together cannot give the answer.

Correct answer is (D).

Discussion:
32 comments Page 1 of 4.

Greenolf said:   5 years ago
Actually, the answer is D, because we can calculate the ratio of the mixture but we don't know the selling price of the mixture. So it is not possible to calculate the profit without selling price.
(1)

Bishal das said:   5 years ago
20+13=33/2=16.5 per kg or 17kg so option "e" Is correct.
(1)

Shashank Jha said:   5 years ago
If we sell 1 kg of mixture rice then the total profit as compared to selling 1kg of X and 1 kg of Y will be.

((4/13) - (3/20) ) *100% per kg.
(1)

NJN said:   5 years ago
Rs. 20 for 1 kg of X type.
Rs. 13 for 1 kg of Y type.
Mixture = Rs 33 for 1 kg of (X+Y) type.
S.P= Rs. 17.
Profit %= (16/33)*100 = 48% profit.

Gyani lal said:   7 years ago
The mixture is 17rs/kg.

The first statement told that x is 20rs/kg and,
second statements told that Y is 13rs/kg,
so cp from mixture 20+13=33 for 2kg,
and sp from mixture is 17 for 1kg and 34 for 2kg,
profit=34-33*100/33,
So, option E is correct.
(1)

Adarshi said:   7 years ago
E is the correct option because we can do (20+13)/2 = 16.5 rs per kg while he sells it for 17 rs per kg.
(1)

Dheeraj said:   8 years ago
Guys let me make you understand this one,

Given:
1. Rate of "x" is Rs.20 per kg. and "y" is Rs.13 per kg. (assuming both statements are correct)

2. They are sold at Rs.17 per kg.

But here we don't know - How much amount of "x" is mixed?
How much amount of "y" is mixed?

{Imp. Part}
Suppose 1/2kg of x and 3/2 kg of y are mixed: total 2kg and C.P=[(1/2)*20 + (3/2)*13]/2 = Rs.59/4 per kg.
Total C.P. = 59/2
Total S.P. = 17*2 = 34.

Profit= 34 - 59/2
Profit = 34-29.5 = Rs. 4.5.

NOTE1: Now here if I don't know how much amount of x and y are mixed, I will not be able to find out the C.P. and therefore will not be able to calculate total profit.

NOTE2: Mixture and Allegation method is used where we C.P. is given.

Thank You
(3)

Thakursaab said:   8 years ago
According to me, option E is correct.
(1)

Sahil said:   9 years ago
Ans (e) will be correct.

20 + 13 = 33(cost price).
17 * 2kg = 34(selling price).
1/33 * 100 = 3.01%ans.
(1)

Rajesh said:   9 years ago
Ration can be calculated. So option E is correct.
(1)


Post your comments here:

Your comments will be displayed after verification.