Logical Reasoning - Logical Problems - Discussion

Each problem consists of three statements. Based on the first two statements, the third statement may be true, false, or uncertain.

2. 

Blueberries cost more than strawberries.
Blueberries cost less than raspberries.
Raspberries cost more than strawberries and blueberries.
If the first two statements are true, the third statement is

[A]. true
[B]. false
[C]. uncertain

Answer: Option A

Explanation:

Because the first two statements are true, raspberries are the most expensive of the three.

Josephine said: (Aug 26, 2011)  
Blueberries fine are costly than Strawbarries but raspberries cost more than blueberries that make raspberries the more expensive of all.

Shweta said: (Mar 8, 2012)  
R>B>S
Ans. 1

Rayshawn said: (Jul 24, 2013)  
But due to a dangling modifier, raspberries must be cheaper than the combined cost of strawberries and blueberries.

Igbinsola Bolaji said: (Aug 9, 2013)  
The third statement is true, since the raspberry is costly more than strawberry and blueberry.

Dathu said: (Sep 18, 2013)  
But due to the dangling modifier, rasp barriers must be cheaper than the combined cost of strawberries and the blueberries.

Sanjeev said: (Sep 18, 2013)  
The answer A is true because all three fruits cost lie accordingly raspberries, blueberries, strawberries.

Nagendra Reddy said: (Sep 30, 2013)  
A call center agent has a list of 305 phone numbers of people in alphabetic order of names (but She does not have any of the names). She needs to quickly contact Deepak Sharma to convey a message to him. If each call takes 2 minutes to complete, and every call is answered, what is the minimum amount of time in which she can guarantee to deliver the message to Mr Sharma?

Please answer this one.

You said: (Jan 5, 2014)  
Lets solve them sentence by sentence.

First sentence is.

Blueberries cost MORE than strawberries.

If you spot the word more remember make a arrow like.

<------.

The second sentence.

Blueberries cost LESS than raspberries.

Make an arrow like.

------>.

So now we get.

Blueberries <------- strawberries.

Raspberries <------- blueberries.

So raspberries do cost more than strawberries and blueberries.

Abu said: (Jan 31, 2014)  
1)B>S.
2)B<R.

Answer:S<B<R.

Slazzy said: (Feb 18, 2015)  
Why does everyone provide different and complex solutions to such simple questions because if I got confused by your methods then I'm afraid someone else too might not understand. Let's just stick with the > and <.

Amanullah Baig said: (Oct 3, 2015)  
I would like to be a associated with you for further knowledge gain.

Amanullah Baig said: (Oct 3, 2015)  
Because that would enable me to logical terms.

Pradeep said: (Nov 17, 2015)  
The call center calls the middle no. i.e. (305/2) = 152.5 say 152 and asks them their name to get an idea of whether to go to up or down side of 152 no directory and suppose person replies some name.

The starting letter of the name will suggest the call center to decide to weather go up or down the name list.

So the process goes like >305->152-->76-->38-->19-->9-->4-->2-->1.

So Minimum time = 9*2 = 18 mins.

Babai said: (Jan 23, 2016)  
Why 9 is multiplied with 2 ?

Praveen said: (Feb 22, 2016)  
Since each call takes 2 mins.

Syed Ali said: (Feb 29, 2016)  
First call will be made to 152 so it should be 2*8. Plus what if we get deepak in between like at 19 and don't need to call further. Can we really calculate this?

Vin said: (Apr 25, 2016)  
Just to throw this out there - If the Raspberries were said pound 1, Blueberries pound 0.90, and Strawberries pound 0.80 then the statement wouldn't be true.

Why shouldn't the actual answer be 'uncertain'?

Rajesh Belamkar said: (Jul 24, 2016)  
Answer be uncertain, let's say the cost of strawberry is 1 Rs, blueberry be 2 Rs, raspberry 3 Rs, so how can the price of raspberry be more than 3?

Hira said: (Sep 3, 2016)  
It is true only because in the question it is mentioned clearly that raspberry is expensive.

Rajat said: (Dec 9, 2016)  
What if strawberries and raspberries are the same cost. Blueberry is still cheaper than raspberries and strawberry?

Then, the answer should be uncertain.

Psaurabh said: (Feb 8, 2019)  
Blueberries cost more than strawberries.

Let suppose blueberries is 100 and strawberry is 10.

Blueberries cost less than raspberries.

Blueberry we already assumed in 100, Let suppose raspberry is 5.

So raspberry costs less both than strawberry n blueberry.

If we would assumed raspberry to be 20 it would ve been less than blueberry but more than strawberry.

Bidisha Das said: (Aug 31, 2019)  
R>B>S.

So, the all 3 statements are true.

Post your comments here:

Name *:

Email   : (optional)

» Your comments will be displayed only after manual approval.