Civil Engineering - Concrete Technology - Discussion
Discussion Forum : Concrete Technology - Section 2 (Q.No. 37)
37.
The internal dimensions of a ware house are 15 m x 5.6 m, and the maximum height of piles is 2.70 m, the maximum number of bags to be stored in two piles, are
Discussion:
45 comments Page 2 of 5.
Manesh PB said:
7 years ago
@All.
I don't think the above answers are correct because according to the guidelines for cement warehouses.
1. It is advisable to never stack more than 10 cement bags over each other as this will lead to lumping under pressure.
2. Should provide 600mm space away from the wall.
3. The width of the stack shall not be more than 4 bag width or 3m
4. A passage of 600mm should provide in between each stack for easy access and inspection.
I don't think the above answers are correct because according to the guidelines for cement warehouses.
1. It is advisable to never stack more than 10 cement bags over each other as this will lead to lumping under pressure.
2. Should provide 600mm space away from the wall.
3. The width of the stack shall not be more than 4 bag width or 3m
4. A passage of 600mm should provide in between each stack for easy access and inspection.
Rashid Ali said:
9 years ago
Floor area of the warehouse for 2 number of piles will be:
length = 15 - 0.6 = 14.4.
And breath b = 5.6 - 0.6 - 1 = 4 m.
Because the standard of the gap between two piles is 1 m so area = 14.4 * 4 = 57.6 sqm. And the area of one bag cement 0.3 sqm. So the number of the bag in one layer = 57.6/0.3 = 192 bags and for 2.7 m height mean 15 layers of bags.
So the total number of bags will be 192 * 15 = 2880.
length = 15 - 0.6 = 14.4.
And breath b = 5.6 - 0.6 - 1 = 4 m.
Because the standard of the gap between two piles is 1 m so area = 14.4 * 4 = 57.6 sqm. And the area of one bag cement 0.3 sqm. So the number of the bag in one layer = 57.6/0.3 = 192 bags and for 2.7 m height mean 15 layers of bags.
So the total number of bags will be 192 * 15 = 2880.
Mansoor Khan said:
6 years ago
It's overall dimensions of the warehouse, so we need to convert it to the effective area by subtracting lengths from sidewalls.
Effective dimensions of Warehouse:
=> (15 -.6 -.6)= 13.8m.
=> (5.6 -.6 -.6) = 4.4m.
> Hight of pile = 2.7m.
The effective dimensions of Cement Bag:
Area of 1 cement beg = .3 sqm,
Height of 1cement beg = .18 sqm.
Calculation:
=>(13.8 * 4.4* 2.7)/(.3*.18)= 3036 bags.
Effective dimensions of Warehouse:
=> (15 -.6 -.6)= 13.8m.
=> (5.6 -.6 -.6) = 4.4m.
> Hight of pile = 2.7m.
The effective dimensions of Cement Bag:
Area of 1 cement beg = .3 sqm,
Height of 1cement beg = .18 sqm.
Calculation:
=>(13.8 * 4.4* 2.7)/(.3*.18)= 3036 bags.
Nilesh GHIDODE said:
6 years ago
The maximum thickness of floor in cement warehouse is 25 cm hence we have to deduct this value from pile height.
2.7-0.25=2.45.
Then the total volume =15*5.6*2.45=205.8cum.
As we know that cement per bag volume =0.035.
Hence no.of the bag of cement =205.8/0.035=5880.
And it is stored in two piles the one pile capacity 5880/2=2940.
Hence the nearest option is 3000.
Correct answer.
2.7-0.25=2.45.
Then the total volume =15*5.6*2.45=205.8cum.
As we know that cement per bag volume =0.035.
Hence no.of the bag of cement =205.8/0.035=5880.
And it is stored in two piles the one pile capacity 5880/2=2940.
Hence the nearest option is 3000.
Correct answer.
Vipin Kumar said:
5 years ago
(15-0.6-0.6)*(5.6-0.6-0.6)*1.8÷(.3*18) = 2024 bags.
0.6m is the distance from the external wall from all the four sides.
1.8 m is taken instead of 2.7 m because maximum of 10 bags of cement can be stacked in a stack.
0.18 m = 18 cm Height of cement bag.
0.3m^2 = 3000cm^2 = Surface area of cement bag.
But if the height is taken as 2.7m then the answer becomes 3036 bags.
0.6m is the distance from the external wall from all the four sides.
1.8 m is taken instead of 2.7 m because maximum of 10 bags of cement can be stacked in a stack.
0.18 m = 18 cm Height of cement bag.
0.3m^2 = 3000cm^2 = Surface area of cement bag.
But if the height is taken as 2.7m then the answer becomes 3036 bags.
Achhami baddo said:
6 years ago
Total volume of room= 15*5.6*2.7 =226.8 m3,
Space between two piles = 1.6m,
Total volume of space = 15*1.6*2.7 =64.8 m3,
Effective volume = 226.8-64.8 m3= 162 m3,
Volume of one bag cement = 0.054m3.
No's of bag to be stored = 162/0.054= 3000bags.
So the correct answer is option "C" 3000 bags.
Space between two piles = 1.6m,
Total volume of space = 15*1.6*2.7 =64.8 m3,
Effective volume = 226.8-64.8 m3= 162 m3,
Volume of one bag cement = 0.054m3.
No's of bag to be stored = 162/0.054= 3000bags.
So the correct answer is option "C" 3000 bags.
Monu kumar said:
8 years ago
Length = 15-0.6 = 14.4m.
Breadth=5.6-0.6-0.8=4.2m.
0.8 less for gap b/w two piles.
Area=14.4*4.2=60.48sq.m.
No.of bag in one layer=60.48/0.3=201.6bags.
0.3 area of one bag cement.
2.7/0.18 = 15.
0.18 is the height of one bag cement.
Then, 201.6 * 15=3024 bags -> 3000 bags.
Breadth=5.6-0.6-0.8=4.2m.
0.8 less for gap b/w two piles.
Area=14.4*4.2=60.48sq.m.
No.of bag in one layer=60.48/0.3=201.6bags.
0.3 area of one bag cement.
2.7/0.18 = 15.
0.18 is the height of one bag cement.
Then, 201.6 * 15=3024 bags -> 3000 bags.
Kaleen bhaiya said:
5 years ago
The answer should be 30 bags. Because It's not possible for 2 pile to contain 3000 bags.
Height of pile=2.7.
Plain area for 1 bag=0.3,
Total piles=2.
Volume of 2 piles=2*0.3*2.7=1.62,
Volume of 1 bag for storage =0.3*0.18=0.054.
Number of the bag in 2 piles=1.62/0.054=30.
Height of pile=2.7.
Plain area for 1 bag=0.3,
Total piles=2.
Volume of 2 piles=2*0.3*2.7=1.62,
Volume of 1 bag for storage =0.3*0.18=0.054.
Number of the bag in 2 piles=1.62/0.054=30.
Prasanta Naskar said:
1 decade ago
We know, surface area and height of pile required for storing of 1 bag of cement are 0.3 sq.m. and 0.18 m respectively.
Therefore, maximum nos of bags can be stored into the given stored house = (15 x 5.6 x 2.7)/(0.3 x 0.18) = 4200.
Therefore, options were wrong.
Therefore, maximum nos of bags can be stored into the given stored house = (15 x 5.6 x 2.7)/(0.3 x 0.18) = 4200.
Therefore, options were wrong.
Saeed achakzai said:
4 years ago
Effective area of hall = 15 x (5.6- 0.6 * 3) = 57m
Area of a cement bag = 0.3 sqm.
No. of cement bag in one layer = 57/.3 = 190,
Height of pile = 0.7.
No. of layer Height of one cement bag = 2.7/0.18 = 15 layer,
Total no. of bags 15 * 90 = 2850 bags.
Area of a cement bag = 0.3 sqm.
No. of cement bag in one layer = 57/.3 = 190,
Height of pile = 0.7.
No. of layer Height of one cement bag = 2.7/0.18 = 15 layer,
Total no. of bags 15 * 90 = 2850 bags.
Post your comments here:
Quick links
Quantitative Aptitude
Verbal (English)
Reasoning
Programming
Interview
Placement Papers