Aptitude - Time and Distance - Discussion

Discussion Forum : Time and Distance - General Questions (Q.No. 12)
12.
Robert is travelling on his cycle and has calculated to reach point A at 2 P.M. if he travels at 10 kmph, he will reach there at 12 noon if he travels at 15 kmph. At what speed must he travel to reach A at 1 P.M.?
8 kmph
11 kmph
12 kmph
14 kmph
Answer: Option
Explanation:

Let the distance travelled by x km.

Then, x - x = 2
10 15

3x - 2x = 60

x = 60 km.

Time taken to travel 60 km at 10 km/hr = 60 hrs = 6 hrs.
10

So, Robert started 6 hours before 2 P.M. i.e., at 8 A.M.

Required speed = 60 kmph. = 12 kmph.
5

Discussion:
95 comments Page 3 of 10.

Vyshu said:   2 decades ago
Why we are subtracting here i.e., x/10-x/15=2;.

And in the next problem why we are adding. Can anyone explain when should add and when should subtract.
(1)

Raman Sharma said:   8 years ago
Distance = speed * time.

For time ,let say time taken to travel to point A = t.
d = 15*t ------- eqn.1
d = 10(t+2) ------eqn. 2
d = s* (t+1)--------- eqn. 3.

From eqn 1 and eqn 2
15* t = 10(t+2).
after solving, t = 4 means time to travel is 4 hours.
now,
we put value of t = 4 in eqn 3 and eqn. 2.
60 = s(4+1).
s = 12 kmph.

Vinaykumar said:   10 years ago
Simple :.

2 speeds calculate average speed 2xy/(x + y).

So,

2 * 10 * 15/(10 + 15).
12km/hr.

Ashish said:   10 years ago
Let the distance be covered 'd'.

Case I: d/t = 10.

Case II: d/t - 2 = 15.

Solving both equations we have t = 10 and d = 60.

To find d/(t-1) = ?

Replacing values of 'd' and 't' will give speed as 12 kmph.

Neha said:   9 years ago
We can solve this problem by using avg.speed 2xy/x+y.
2 * (10 + 15)/10 + 15,
=12 km/h.

Prawesh Pradhan said:   9 years ago
After finding out the distance.
60/10 - 60/x = 1,
5/x = 1,
x = 5.

Prawesh Pradhan said:   9 years ago
After finding the distance.
60/10-60/x = 1,
6x-60 = x,
5x = 60,
x = 12.

Aarusi said:   9 years ago
It can be solved easily by applying the average speed formula:
x = 10(given)(speed)
y = 15(given)(speed)

For average speed:
2xy/x + y
2 * 10 * 15/10 + 15 = 12.

Sagar said:   9 years ago
8 am to 1 pm= 5 hours.
Distance:-60 and time:-5.
Therefore: 60/5 is taken at last step.
i.e: speed:-distance/ time.

Ranjith said:   9 years ago
How you are saying starting 8am @Ashish.


Post your comments here:

Your comments will be displayed after verification.