Aptitude - Profit and Loss - Discussion
Discussion Forum : Profit and Loss - General Questions (Q.No. 10)
10.
Some articles were bought at 6 articles for Rs. 5 and sold at 5 articles for Rs. 6. Gain percent is:
Answer: Option
Explanation:
Suppose, number of articles bought = L.C.M. of 6 and 5 = 30.
C.P. of 30 articles = Rs. | ![]() |
5 | x 30 | ![]() |
= Rs. 25. |
6 |
S.P. of 30 articles = Rs. | ![]() |
6 | x 30 | ![]() |
= Rs. 36. |
5 |
![]() |
![]() |
11 | x 100 | ![]() |
25 |
Discussion:
116 comments Page 3 of 12.
T.Renuka said:
1 decade ago
CP of 1 article = Rs.5/6.
SP of 1 article = Rs.6/5.
Profit = SP-CP = (6/5)-(5/6) = (36-25)/30.
PROFIT = 11/30.
Gain% = ((11/25)/(5/6))*100 /*gain% formula*/.
= (11/25)*100 = 44%.
SP of 1 article = Rs.6/5.
Profit = SP-CP = (6/5)-(5/6) = (36-25)/30.
PROFIT = 11/30.
Gain% = ((11/25)/(5/6))*100 /*gain% formula*/.
= (11/25)*100 = 44%.
Rita said:
9 years ago
CP of 6 article = 5.
Then, 1 article = 5/6.
SP of 5 article is = 6.
Then, 1 article = 6/5.
Profit = SP - Cp.
= 6/5 - 5/6.
= 36 - 25/30.
=11/30.
Profit % = Profit/Cp * 100.
= 11/30/5/6 * 100.
= 44%.
Then, 1 article = 5/6.
SP of 5 article is = 6.
Then, 1 article = 6/5.
Profit = SP - Cp.
= 6/5 - 5/6.
= 36 - 25/30.
=11/30.
Profit % = Profit/Cp * 100.
= 11/30/5/6 * 100.
= 44%.
Prasanna said:
8 years ago
C.p of 6 articles = 5 rs,
Hence, c.p. of 1 article = 5/6 rs.
Similarly, we can find s.p. of 1 article = 6/5 rs.
Now, profit% = [(s.p. - c.p.)/c.p.]*100
P% ={[ (6/5)- (5/6)]/( 5/6)}*100
P%= 44.
Hence, c.p. of 1 article = 5/6 rs.
Similarly, we can find s.p. of 1 article = 6/5 rs.
Now, profit% = [(s.p. - c.p.)/c.p.]*100
P% ={[ (6/5)- (5/6)]/( 5/6)}*100
P%= 44.
Pramod pawar said:
6 years ago
While purchasing.
1 article =5/6 rs.
While selling.
1 article =6/5 rs.
So therefore for 5 articles :
SP=6rs.
CP= 5/6*5=25/6.
Therefore profit = 6-25/6 = 11/6.
%P= (11/6) /CP*100 = 44%.
1 article =5/6 rs.
While selling.
1 article =6/5 rs.
So therefore for 5 articles :
SP=6rs.
CP= 5/6*5=25/6.
Therefore profit = 6-25/6 = 11/6.
%P= (11/6) /CP*100 = 44%.
(1)
Bunny watto said:
9 years ago
@Subramanya .
C.P = 3000.
S.P = 4000.
Profit = SP - CP.
= 4000 - 3000,
= 1000.
Profit%= (profit/CP) * 100.
= (1000/3000) * 100,
= 33.33%.
C.P = 3000.
S.P = 4000.
Profit = SP - CP.
= 4000 - 3000,
= 1000.
Profit%= (profit/CP) * 100.
= (1000/3000) * 100,
= 33.33%.
Pramod pawar said:
6 years ago
While purchasing;
1 article =5/6 rs,
While selling,
1 article =6/5 rs.
So therefore for 5 articles:
SP = 6rs.
CP= 5/6*5 = 25/6,
Therefore profit = 6-25/6 = 11/6.
%P=(11/6)/CP*100 = 44%.
1 article =5/6 rs,
While selling,
1 article =6/5 rs.
So therefore for 5 articles:
SP = 6rs.
CP= 5/6*5 = 25/6,
Therefore profit = 6-25/6 = 11/6.
%P=(11/6)/CP*100 = 44%.
Suryakanth G said:
1 month ago
6 artical bought for 5rs.
Cost of 1 is 5/6 = 0.83
5 articles sold for 6rs.
Price of 1 is 6/5 = 1.2
Profit = sp - cp
=> 1.2 - 0.83 = 0.37.
% of profit = (0.37/0.83)*100
Ans is 44%.
Cost of 1 is 5/6 = 0.83
5 articles sold for 6rs.
Price of 1 is 6/5 = 1.2
Profit = sp - cp
=> 1.2 - 0.83 = 0.37.
% of profit = (0.37/0.83)*100
Ans is 44%.
(1)
Bhanu ravali said:
1 decade ago
Answer to @Sree question simple method.
SP = 4600 Rs.
p% = 15%.
SP% = 115%.
115%-*40---------->4600.
100%------------>?.
100*40.
4000.
So, CP = 4000.
Note:
Always CP% = 100%.
SP = 4600 Rs.
p% = 15%.
SP% = 115%.
115%-*40---------->4600.
100%------------>?.
100*40.
4000.
So, CP = 4000.
Note:
Always CP% = 100%.
Rajasekhar said:
1 decade ago
Yes Altab you can solve the above problem using unitary method as follows
C.P of one article is 24/16=3/2=1.5
S.P of one article is 18/8=9/4=2.25
gain %=(2.25-1.5)*100/1.5=50 %
C.P of one article is 24/16=3/2=1.5
S.P of one article is 18/8=9/4=2.25
gain %=(2.25-1.5)*100/1.5=50 %
Md Sharik Ahmad said:
1 decade ago
Use Unitary method
C.P of 1 article= Rs(5/6)= .833
S.P of 1 article= Rs(6/5)= 1.2
Profit= 1.2-.833= .367
%Gain= ( Profit /CP) *100.
= (.367/.833)*100
= .44*100 = 44%
C.P of 1 article= Rs(5/6)= .833
S.P of 1 article= Rs(6/5)= 1.2
Profit= 1.2-.833= .367
%Gain= ( Profit /CP) *100.
= (.367/.833)*100
= .44*100 = 44%
(1)
Post your comments here:
Quick links
Quantitative Aptitude
Verbal (English)
Reasoning
Programming
Interview
Placement Papers