Aptitude - Profit and Loss - Discussion

10. 

Some articles were bought at 6 articles for Rs. 5 and sold at 5 articles for Rs. 6. Gain percent is:

[A]. 30%
[B].
33 1 %
3
[C]. 35%
[D]. 44%

Answer: Option D

Explanation:

Suppose, number of articles bought = L.C.M. of 6 and 5 = 30.

C.P. of 30 articles = Rs. 5 x 30 = Rs. 25.
6

S.P. of 30 articles = Rs. 6 x 30 = Rs. 36.
5

Gain % = 11 x 100 % = 44%.
25


Nabeela said: (Sep 18, 2010)  
How do we get 11? Wat is the formula used?

Nabee said: (Sep 18, 2010)  
Gain = ( (SP - CP) /CP) *100.

Shafiq said: (Sep 21, 2010)  
Why we take LCM 5 and 6? Please explain.

Surendra said: (Nov 3, 2010)  
Why we should take LCM?

Vineeth said: (Nov 26, 2010)  
The choice of number is arbitrary....
you can take any number in place of 30..
even if you take 1 you will get the answer.
..by taking 30 calculation will be simpler

Qaiser said: (Dec 9, 2010)  
Why should we take 30 articles?

Kumar said: (Dec 21, 2010)  
Is any another method available for this some.....?

Md Sharik Ahmad said: (Jan 5, 2011)  
Use Unitary method
C.P of 1 article= Rs(5/6)= .833
S.P of 1 article= Rs(6/5)= 1.2
Profit= 1.2-.833= .367

%Gain= ( Profit /CP) *100.
= (.367/.833)*100
= .44*100 = 44%

Munjal said: (Jan 25, 2011)  
Why should we take 30 articles. And how you get the 25. And why we take L. C. M 5 and 6?

Malar said: (Mar 5, 2011)  
5/6*30 divide into 6 we get 25.then 6+5 we get 11.

How much articles bought this is done by l.c.m.

So 6&5 multiply it we get 30.

Mani said: (Apr 12, 2011)  
c.p of 1 article = 5/6
s.p of 1 article = 6/5

gain = s.p - c.p
= 6/5 - 5/6
= 11/30
gain% = (gain/c.p)* 100
= (11/30)/(5/6) * 100
= 44%

Manasa.Mallem said: (Jun 26, 2011)  
Thank you Sharik.

Sunita said: (Jul 6, 2011)  
Sharik very good explanation yar.

Santhosh said: (Jul 15, 2011)  
Thanks mani.

Sree said: (Jul 29, 2011)  
I have one question please answer my doubt.

A cellular phone when sold for Rs.4600 fetches a profit of 15% .find the cost price of cellular phone?

Deepika said: (Aug 4, 2011)  
Thanks SHARIK. Really you make me understand.

Anandhakumar.P said: (Aug 5, 2011)  
SP of 5 article = rs .6
therefore sp of 6 article = (6/5)*6 = rs. 7.2
now cp of 6 article(given) = rs. 5
gain = Sp -Cp = 7.2 - 5 = 2.2
gain % = (gain*100)/cp = (2.2*100)/5 = 44%
thats it !!!!!!!!!!!

Nj. said: (Aug 23, 2011)  
Answer to Sree's query;

Selling Price= Rs.4600
Profit%= 15%
Therefore, C.P.= (100/(100+ Profit %))*S.P.
= (100/115)*4600
= Rs.4000

111 said: (Sep 10, 2011)  
Thanks Ahmad.

Vasuroshan said: (Sep 27, 2011)  
@srees query.....

sp=4600
gain%=15

we have formulae that

gain%=gain*100/cp

=(sp-cp)*100/cp
=(4600-x)*100/x
gain%=15 then put the value for gain%

15=((4600-x)*100)/x

by solving we get (4600*20)/23=4000

so cost price is===4000

Vrutti said: (Oct 5, 2011)  
@SREE

Here,i use the formula C.p=((100/100+Gain%)*s.p)
Now,C.P=(100/115)*4600

Hence,C.P = 4000

Hari said: (Nov 20, 2011)  
Can any one please explain me the full problem.

Because I am struck in the first step itself.

Malli said: (Dec 20, 2011)  
Why should we take LCM according to other problems cp is 5
and sp is 6 sp-cp =1

A.Jain said: (Dec 30, 2011)  
6 article in 5 Rs
1.........in 5/6Rs
5 article in 6 Rs
1.........in 6/5Rs
so solve this we get
((6/5)-(5/6))/(5/6)
solve this we get 11/25
this is our profet n toget profit in percentge multiply by 100 we get 44%
:)

Varun said: (Jun 4, 2012)  
C.P= 6articles:5;.
S.P= 5articles:6;.
C.P= 6*5/6:5*5/6;.
S.P= 5:6.
C.P=5:25/6.
S.P=5:6.

Profit=S.P- C.P;
=6-25/6;.
Profit=11/6;.
Profit%=profit/C.P*100;.

44%.

Samiksha said: (Aug 26, 2012)  
We can simply apply the formula ie,

((sp-cp)*100 /cp)%

ie, ((6/5-5/6)*100 /(5/6))% = 44%

Altab said: (Aug 31, 2012)  
Can we solve this by unitary method,the ans is 50%
a man bought some fruits at 16 for rs 24 and sold them at the rate of 8 for rs 18. Whats the profit %...?

Monika said: (Sep 2, 2012)  
@Samiksha is right.

Rajasekhar said: (Sep 17, 2012)  
Yes Altab you can solve the above problem using unitary method as follows


C.P of one article is 24/16=3/2=1.5

S.P of one article is 18/8=9/4=2.25

gain %=(2.25-1.5)*100/1.5=50 %

Satnam said: (Oct 17, 2012)  
CP of 6 = 5
CP of 1 = 5/6 = 0.83
CP of 5 = CP of 6 - CP of 1
= 5-0.83 = 4.16

SP of 5 = 6

Clearly profit and profit = SP of 5 items - CP of 5 items.
= 6 - 4.16 = 1.84

Profit % = gain/CP*100
= 1.84/4.16*100 = 44.23
Approx 44%.

Pandu said: (Feb 22, 2013)  
Simply profit=6/5-5/6 =11/30.

G%=profit/cp*100 =(11/30)/5/6*100 =44%.

Chandan Muduli said: (May 11, 2013)  
This is very short Method :

6 5
5 6

= (6X6)-(5X5)/5X5 X 100 = 44.

Mona said: (Jul 25, 2013)  
C.P of 6 article = Rs. 5.
S.P of 5 article = Rs. 6.
S.P of 6 article = 6x6/5.

Profit= S.P - C.P = 11/25.
Profit% = 11/25 x 100 = 44%.

Gaurav Bhardwaj said: (Aug 31, 2013)  
Cost price of 1 article = (5/6).

Selling price of 1 article = (6/5).

So Gain% = ((S.P-C.P)/C.P)*100.

So Gain% = (((6/5) - (5/6))/(5/6))*100.

Gain% = 44% Solved.

Anupom said: (Sep 26, 2013)  
CP
6 article in Rs. 5.
5 article in Rs. (5*5/6)=25/6.

SP
5 article in Rs.6.

Profit = 6-25/6=11/6.

Profit% = ((11/6)/(25/6))*100% = (11*6*100)/(6*25) % = 44% Answer.

Arun Kumar said: (Nov 6, 2013)  
CP of 6 articles is Rs 5.

SP of 5 articles is 6.

One article SP is = 6/5 = 1.2.

we will calculate gain after selling all the articles only.
So we need to take remaining article.

So Total selling price = 1.2*6 = 7.2.

Now CP 5--------------- 100%

7.2 ---------------- ?

SP% = (7.2*100)/5 = 144.

Gain = 144-100 = 44%.

Anil said: (Feb 1, 2014)  
Apply this trick in these kind of question.

(x2-y2) /y2*100.

For +ve sign profit and for -ve sign loss.

Sushmitha said: (Feb 28, 2014)  
Can someone explain the question?

Bhanu Ravali said: (Apr 12, 2014)  
@Anil your said good but I can't understand what is x2&what is y2? please describe it.

Bhanu Ravali said: (Apr 12, 2014)  
Answer to @Sree question simple method.

SP = 4600 Rs.
p% = 15%.
SP% = 115%.

115%-*40---------->4600.
100%------------>?.

100*40.
4000.
So, CP = 4000.

Note:
Always CP% = 100%.

Rohitashwa Srivastava said: (May 8, 2014)  
CP = 5/6.
SP = 6/5.

Profit = 6/5-5/6 = 11/30.

Profit% = (profit/cp)*100%.

Profit% = (11/30/5/6)*100.

Profit% = 44%.

Saikumar said: (Jul 16, 2014)  
SIMPLY WE CAN OBSERVE FROM SUM IS,

CP=5/6 AND SP=6/5.

WE HAVE FORMULA FOR GAIN PERCENTAGE = ((CP-SP)/CP)*100.

FINALLY WE COME OUT AN ANSWER OF 44%.

Simhachalam said: (Oct 30, 2014)  
Try to follow best shortcut these type of problems is:
         Articles, Rupees 
C.P 6, 5 = 25.
S.P 5, 6 = 36.

Profit = ((S.P-C.P)/C.P)*100.

= ((36-25)/25))*100.

= (11/25)*100.

= 44%.

M.Sireesha said: (Nov 17, 2014)  
The short cut for the above problem is ((b^2-a^2)/a^2)*100.

Here b = 6 and a = 5.

Substitute these values in the above formula,

We get 6^2-5^2 = 36-25 = 11.

a^2 = 5^2 = 25.

Gain% = (11/25)*100.

= 44%.

T.Renuka said: (Dec 5, 2014)  
CP of 1 article = Rs.5/6.

SP of 1 article = Rs.6/5.

Profit = SP-CP = (6/5)-(5/6) = (36-25)/30.

PROFIT = 11/30.

Gain% = ((11/25)/(5/6))*100 /*gain% formula*/.

= (11/25)*100 = 44%.

Fizzz said: (Dec 19, 2014)  
(ad-bc)/(bc)*100% formula:

a = 6.
b = 5.
c = 5.
d = 6.

11/25*100% = 44%.

Venkatesh said: (Mar 11, 2015)  
Give me some short cut formulas for when a problem includes articles.

Chiranjit Kr said: (Aug 23, 2015)  
Can someone give an universal formula irrespective of conditions please?

Raju said: (Oct 12, 2015)  
Hi friends here is the s/c for this kind of models that is:

6- 5.
5-6.

Cross multiply both i.e 6*6-5*5 divided by that value after subtraction symbol i.e 25 = 44.

Raj said: (Feb 15, 2016)  
Hi friends.

6 articles cost is 5/-Rs.

1 article 5/6.

5 articles ...... 6.

1 article. ..... 6/5.

CP for 1 article is 5/6.

SP for 1 article is 6/5.

SP - CP/CP*100 = Profit percentage.

Write the values in formula:

6/5 - 5/6 = 11/30.

11/30/5/6*100 = 44%.

Subramanya said: (Apr 7, 2016)  
My question is one person purchase table for Rs. 3000 same table sold to his brother of Rs. 4000 how much % of profit he is getting?

Shakil Ahmed said: (Apr 27, 2016)  
@Sharik Ahmad.

Thank you, your answer is much simpler. Hats off.

Rahul said: (May 14, 2016)  
How to solve (11/30)/(5/6)*100. Please explain with detail.

Sushant said: (May 16, 2016)  
How to take LCM for both?

Please help me.

Rita said: (May 27, 2016)  
CP of 6 article = 5.
Then, 1 article = 5/6.

SP of 5 article is = 6.
Then, 1 article = 6/5.

Profit = SP - Cp.
= 6/5 - 5/6.
= 36 - 25/30.
=11/30.

Profit % = Profit/Cp * 100.
= 11/30/5/6 * 100.
= 44%.

Anam said: (Jul 14, 2016)  
C.P of 1 article = Rs(5/6) = .833.
S.P of 1 article = Rs(6/5) = 1.2.

C.P of 5 articles = Rs(0.833*5) = Rs 4.165.
S.P of 5 articles = Rs 6.

Profit = S.P - C.P,
= 6 - 4.165.
= 1.835.

Profit%= (Profit * 100/C.P),
= (1.835 * 100/4.165),
= 44%.

Bunny Watto said: (Jul 17, 2016)  
@Subramanya .

C.P = 3000.
S.P = 4000.
Profit = SP - CP.
= 4000 - 3000,
= 1000.

Profit%= (profit/CP) * 100.
= (1000/3000) * 100,
= 33.33%.

Kushi said: (Sep 7, 2016)  
6cp = 5rs----->eq1.

5sp = 6rs------->eq2.

Now eq2/eq1, then we will get 5sp/6cp = 6/5 by cross multiplying we get.

Sp/cp = 36/25, where sp = 36.

Cp = 25 (sp>cp).

So, profit = sp - cp---->36 - 25 = 11.
P% = 11 * 100/25 = 44%.

Komal said: (Sep 20, 2016)  
C.P of 1 article = Rs (5/6) = 0.833.
S.P of 1 article = Rs (6/5) = 1.2.

Profit = 1.2 - 0.833 = 0.367.

%Gain = (Profit/CP) * 100.
= (0.367/0.833) * 100.
= 0.44 * 100 = 44%.

Ramakrishnaredy said: (Oct 20, 2016)  
S.P = 4600
Profit = 15%
C.P = 100 * 4600/100 + 15 = 4000.

Prince said: (Dec 2, 2016)  
Simpler Method :

6 articles------> 5 Rs
CP of 1 = 5/6

5articles------->6 Rs
SP of 1 = 6/5

%P = SP - CP/CP * 100

Ans----> 44%.

Sankar said: (Feb 7, 2017)  
Nice explanation @Prince.

Sumit said: (Feb 10, 2017)  
SP of 5 article=Rs 6.
CP of 6 article=Rs 5.
CP of 1 article= Rs 5/6=0.83.
so, CP of 5 article=Rs 0.83*5=4.15.
Gain=SP - CP =6-4.15=1.85.
G%=1.85/4.15*100=44.573= 44%(approx).

Prateek said: (Apr 27, 2017)  
Nice explanation, Thanks @Mani.

Amit said: (Jul 22, 2017)  
First,

Cost Price of 6 articles is Rs.5
Then, Cost Price of 1 article is Rs 5/6
Now,
SP of 5 articles is 6.
So, SP of 1 article is 6/5.
Gain= SP-CP.
=6/5-5/6,
=11/30,

Now, Gain% = 11/30*100/5*6 = 44%.
Thank You.

Vader said: (Aug 14, 2017)  
44% is correct if it is for selling and purchasing an equal number of articles. It's open ended here.

The Initial investment is 6 articles bought for Rs 5 or 30 Rs.

Revenue Generated 30 Rs.
Net gain = 1 article worth of Rs 5 which he can sell at any rate.
So gain % gain/initial investment * 100.

Soumya Sahoo said: (Aug 18, 2017)  
Cp of 1 article is 5/6.
So of 1 article is 6/5.
So profit is 6/5--5/6.

Profit percent is profit /cp*100.
6/5--5/6by 5/6 *100.

Bhumi said: (Oct 2, 2017)  
How did we get 11? Explain.

Bhumi said: (Oct 2, 2017)  
Good explanation. Thanks

Bunny said: (Oct 5, 2017)  
Thanks @Mani.

Neelam said: (Nov 18, 2017)  
CP of 6 article = 5 Rs.
CP of 1 article = 5/6 Rs.
SP of 5 article = 6 Rs.
Sp of 1 article = 6/5 Rs.
Gain = SP-CP.
Than 6/5 -5/6 = gain.
Take LCM of denominator 5 and 6 is equal to 30.
Than 36-25/30 = gain.
It is equal to 11/30 .

Gain% = (gain*100/cp).
= 11/30 * 100/ 5/6.
= 11/30 *100 * 6/5.
= 44%.

Nathi said: (Jan 21, 2018)  
Good explanation @Neelam.

Shyam said: (Jan 23, 2018)  
Thanks @Mani.

Prasanna said: (Mar 4, 2018)  
C.p of 6 articles = 5 rs,

Hence, c.p. of 1 article = 5/6 rs.

Similarly, we can find s.p. of 1 article = 6/5 rs.

Now, profit% = [(s.p. - c.p.)/c.p.]*100

P% ={[ (6/5)- (5/6)]/( 5/6)}*100
P%= 44.

Anjali Jangir said: (Apr 4, 2018)  
Thanks @Mani.

Radha said: (Apr 20, 2018)  
Simple trick.

6 5
5 6

Cross multiplication.

5*5=25 cp,
6*6=36 sp,
Sp-cp=gain.
36_25=11,
%profit=11*100/25=44%.

Selva said: (Jun 23, 2018)  
No of items * 100 /amount = No of items * X / Amount.

6*100/5=5*X/6 = 144 gain percentage 144-100=44%.

Sreekanth Reddy said: (Sep 12, 2018)  
CP of 1 article=5/6=0.833.
SP of 1 article=6/5=1.2.
p=0.3670.
p%=(0.367/0.833)*100 = 44%.

Rawat said: (Sep 22, 2018)  
cp= 6x ----- 5y
sp=5y ----- 6x
= 6*6-5*5/5*5)*100.
= 44%.

Pvr said: (Oct 4, 2018)  
Cp of 1 article is 5/6 and sp of 1 article is 6/5.
Gain=6/5 - 5/6 = 11/30,
Gain%= 11/30 * 6/5 * 100 = 44%.

Erharsha said: (Nov 13, 2018)  
@Sree.

S.p=4600 profit=15% c.p=?

So by applying S.P =100+gain% ÷100 * c.p We will get the answer.

Farrukh Baloch said: (Nov 23, 2018)  
Cost price of one article= 5/6= .83.
Selling price of one article= 6/5= 1.2.
Gain %=( 1.2 - .83/.83) 100 = 44.

Indresh said: (Feb 1, 2019)  
Cp of 5 articles is 25.
Sp of 5 articles is 30.
Gain is equal to 30-25 = 5.
Gain % = 5 * 100/25 = 20.
Please explain.

Rajendra said: (Feb 9, 2019)  
By calculating the CP and SP for one article. Profit is 11/30 hence 44% is correct answer.

Rajasekar said: (Feb 15, 2019)  
Well explained @Mani.

Atul said: (Feb 20, 2019)  
Thanks for the answer @Mani.

Nandish Gowda said: (Mar 22, 2019)  
For 6 articles = 5 rs . so for 1 article= 5/6 rs == CP of 1 article,
He sold 5 art = 6 rs , so for 1 aticle = 6/5 rs == SP of 1 article,
Profit for one article = SP- CP = 6/5 - 5/6 = 30 /11.
Profit for 5 article = 11/6 rs 0.

So he sold only 5 articles . so CP of 5 articles = 5 * 5?/6 = 25/6.
%p = (p/cp) * 100 = ((11/6)/ (25/6)) * 100 = 44% is the answer

Pramod Pawar said: (Jun 5, 2019)  
While purchasing.
1 article =5/6 rs.

While selling.
1 article =6/5 rs.

So therefore for 5 articles :

SP=6rs.
CP= 5/6*5=25/6.

Therefore profit = 6-25/6 = 11/6.

%P= (11/6) /CP*100 = 44%.

Pramod Pawar said: (Jun 5, 2019)  
While purchasing;

1 article =5/6 rs,
While selling,
1 article =6/5 rs.

So therefore for 5 articles:
SP = 6rs.
CP= 5/6*5 = 25/6,
Therefore profit = 6-25/6 = 11/6.
%P=(11/6)/CP*100 = 44%.

Post your comments here:

Name *:

Email   : (optional)

» Your comments will be displayed only after manual approval.