Aptitude - Profit and Loss - Discussion
Discussion Forum : Profit and Loss - General Questions (Q.No. 9)
9.
Sam purchased 20 dozens of toys at the rate of Rs. 375 per dozen. He sold each one of them at the rate of Rs. 33. What was his percentage profit?
Answer: Option
Explanation:
Cost Price of 1 toy = Rs. | ![]() |
375 | ![]() |
= Rs. 31.25 |
12 |
Selling Price of 1 toy = Rs. 33
So, Gain = Rs. (33 - 31.25) = Rs. 1.75
![]() |
![]() |
1.75 | x 100 | ![]() |
= | 28 | % = 5.6% |
31.25 | 5 |
Video Explanation: https://youtu.be/MhswuvDVWzo
Discussion:
46 comments Page 2 of 5.
Abhishek said:
1 decade ago
C.P. Per dozen = 375 ,
Per Dozen contains 12 pieces.
S.P. per dozen = S.P. per piece * total piece = 33 * 12 = 396.
Profit per dozen = S.P " C.P = 396 " 375 = 21.
Profit % = ( (Profit * 100) / C.P.)=(21 * 100)/375 = 28/5 = 5.6 %.
Per Dozen contains 12 pieces.
S.P. per dozen = S.P. per piece * total piece = 33 * 12 = 396.
Profit per dozen = S.P " C.P = 396 " 375 = 21.
Profit % = ( (Profit * 100) / C.P.)=(21 * 100)/375 = 28/5 = 5.6 %.
Lucky said:
9 years ago
Shiva's explanation is nice.
We have to calculate profit %, not Profit.
So, we can calculate it on differences of 1 Dozen also and we don't need to do all calculation.
We always try to find the short trick to solve questions.
We have to calculate profit %, not Profit.
So, we can calculate it on differences of 1 Dozen also and we don't need to do all calculation.
We always try to find the short trick to solve questions.
Dheepthi said:
1 decade ago
20 dozen toys at rate of 375 Rs
Total cost= 375*20=7500
Total toys=20 dozens*12(1 doz=12 toys)=240 toys
Each sold=33 Rs
Therefore total S.P=33*240
=7920
Profit=S.P-C.P
=7920-7500
=420
Profit %=420/7500*100
5.6%
Total cost= 375*20=7500
Total toys=20 dozens*12(1 doz=12 toys)=240 toys
Each sold=33 Rs
Therefore total S.P=33*240
=7920
Profit=S.P-C.P
=7920-7500
=420
Profit %=420/7500*100
5.6%
Ashok said:
1 decade ago
Hai friends.
Above problem is wrong why because there is calculate for only 1 dozen but in the problem asked total profit so 5. 6*20% is the right answer please replay me if it's wrong.
Above problem is wrong why because there is calculate for only 1 dozen but in the problem asked total profit so 5. 6*20% is the right answer please replay me if it's wrong.
Gopal Kashyap said:
9 years ago
CP of 1 dozen = 375.
CP of 20 dozens = 90000,
CP of 1 toy = 31.25,
SP of 1 toy = 33.
SP of 20 dozens = 95040,
Profit= SP - CP = 95040 - 90000 = 5040,
i.e profir = 5.6%.
CP of 20 dozens = 90000,
CP of 1 toy = 31.25,
SP of 1 toy = 33.
SP of 20 dozens = 95040,
Profit= SP - CP = 95040 - 90000 = 5040,
i.e profir = 5.6%.
Manish said:
1 decade ago
Each sold=33
12 dozens= 1 thing
12 toy are prize=375
1 toy is prize (?)
375/12=31.25 per rate
Profit=33-31.25=1.75
Profit(%)=1.75/31.25*100=5.6 % profit.
12 dozens= 1 thing
12 toy are prize=375
1 toy is prize (?)
375/12=31.25 per rate
Profit=33-31.25=1.75
Profit(%)=1.75/31.25*100=5.6 % profit.
Bindu D K said:
6 years ago
Cp = 20 * 375.
Sp = 33 * (20 * 12) he will sell each toy, not each dozen so we have to take 20 * 12.
Profit= sp - cp = 420.
Gain(%) = 420/7500 * 100 = 5.6.
Sp = 33 * (20 * 12) he will sell each toy, not each dozen so we have to take 20 * 12.
Profit= sp - cp = 420.
Gain(%) = 420/7500 * 100 = 5.6.
(4)
Rajesh said:
10 years ago
20 dozens.
1 dozen = 375.
He sold each one of them at the rate of Rs. 33.
1 dozen = 12.
= 33*12 = 396.
= 375*5.6% = 21.
= 375+21 = 396.
Answer : 5.6%.
1 dozen = 375.
He sold each one of them at the rate of Rs. 33.
1 dozen = 12.
= 33*12 = 396.
= 375*5.6% = 21.
= 375+21 = 396.
Answer : 5.6%.
RK Ko said:
1 decade ago
He had calculated the profit for only 1 toy, is it correct!?, I think that profit should be calculated for whole 20 dozens, am I correct?
Dan said:
1 decade ago
@Meenakshi, You made it simple. Bit no one understood what you said. Including me.
*Clarity is much important than simplicity.
*Clarity is much important than simplicity.
Post your comments here:
Quick links
Quantitative Aptitude
Verbal (English)
Reasoning
Programming
Interview
Placement Papers